Moja nastolatka ma problemy z tłustą skórą.
Jak mogę jej pomóc?

Bądźmy szczerzy, w dzisiejszych czasach nie jest łatwo mieć „naście” lat i błyszczącą skórę z wypryskami. Szczególnie, kiedy znajomi – i celebryci z sieci! - cieszą się idealnie gładką skórą… Okres dojrzewania to czas, kiedy najmocniej buduje się obraz siebie i samoocena - nie jest to proste, gdy twarz świeci się i jest pełna zaskórników. Może temu towarzyszyć  wiele negatywnych emocji, a nawet wycofanie z relacji towarzyskich. Sami przecież doskonale wiemy, jak trudno jest rozmawiać z kimś twarzą w twarz, gdy cera odbiega od ideału.

Bądź czujny

Jako rodzic musisz być obecny i wspierający. Pokaż swojemu nastolatkowi, że wygląd to nie wszystko, ale nie bagatelizuj jego problemów. Pokaż, że go rozumiesz i daj mu rozwiązania – zabierz do dermatologa, daj w prezencie kosmetyki, które pomogą mu w walce o zdrową i piękną skórę. Nawet jeśli 80% nastolatków boryka się z tłustą skórą, a Twoje dziecko jest wrażliwe i jego obraz siebie nigdy nie był ważniejszy niż jest teraz. Od selfie ze znajomymi po posty w mediach społecznościowych – nastolatkowie chcą wyglądać idealnie i często porównują się z innymi. Dlatego miej oko na swojego nastolatka: jeśli wydaje się smutny, trochę przygnębiony, może nawet samotny – bądź przy nim: otwarta na rozmowę, uważna i nieoceniająca.

Bioderma_nastolatek_rodzic

Pomóż nastolatkowi wygrać wojnę z tłustą skóra

Jak? Przede wszystkim wyjaśnij mu, jak ważna jest higiena i dokładne oczyszczanie skóry w walce z błyszczeniem i trądzikiem. By mu to umożliwić, podrzuć mu buteleczkę płynu micelarnego Sebium H2O lub delikatnego żelu Sebium Gel Moussant do mycia twarzy z zaleceniem, by stosował je każdego dnia rano i wieczorem przed nałożeniem jakichkolwiek innych produktów. Bądź wyrozumiały w kwestii makijażu, który może pomóc dziewczynom poczuć się lepiej - o ile wykonają dokładny demakijaż każdego wieczora. Jeśli skóra Twojego dziecka jest tłusta, pojawiają się na niej wypryski - zabierz je do dermatologa, który pomoże w doborze odpowiednich preparatów lecznicznych. Twój nastolatek musi wiedzieć, że rozumiesz go i wiesz, jak się czuje. Niech ma w Tobie pełne wsparcie!

Bioderma_mother_boy

Pomóż swojemu dziecku zmienić perspektywę

Pokaż swojemu nastolatkowi inną perspektywę. Wyjaśnij, że społeczne wymagania dotyczące doskonałości i standardów piękna, jakie widzi w internecie, mogą być totalnie odmienne do tego, jak jest w rzeczywistości. Wiemy, że niełatwo być pewnym siebie, porównując się z influencerkami lub modelkami obserwowanymi na Instagramie. Ich nieskazitelna cera może powodować uczucie zazdrości nawet u dorosłych, a co dopiero u dopiero kształtującej się młodej osobowości. Pokaż swojemu dziecku, że jego wartość jako człowieka, nie opiera się na wyglądzie – ważne, aby był dobrym człowiekiem i zdobywał wiedzę, nie poddawał się.

Zachęć dziecko, by przestało się surowo oceniać i nauczyło się akceptować siebie. Wszyscy mamy własną osobowość, inteligencję i talenty, które składają się na naszą indywidualność. To przecież ona jest najważniejsza.

Bioderma_nastolatek_rodzic

Ten jeden raz wyjątkowo zachęć go do odwiedzenia Instagrama;)

W ostatnim czasie wielu influencerów i znanych osób włączyło się w ruchy #TradzikNIETabu, #AcnePositive i #SkinPositivity, które wyrosły z rozszerzenia akcji #BodyPositive. Pokaż posty z tymi hashtagami swojemu nastolatkowi. Za ich pomocą wielu młodych ludzi publikuje na Instagramie swoje zdjęcia: bez makijażu, poprawek czy filtrów. To, że mają trądzik nie przeszkadza im w kontynuowaniu walki z problemami skóry tłustej, za to pozwala mówić o nim zupełeni szczerze. Przypomnij swojemu nastolatkowi (bo na pewno już mu to tłumaczyłaś), że nikt nie jest doskonały, a uwolnienie się od ciężaru osądów innych osób jest najlepszym sposobem na przywrócenie swojej pewności siebie.

Twoja skóra - obserwuj ich na Instagramie

Jak są ze sobą powiązane: obraz siebie i poczucie własnej wartości?

 

Oba zjawiska wpływają na to, co ogólnie nazywa się samooceną. Samoocenę można zdefiniować jako mniej lub bardziej pozytywne odczucie, jakie każdy ma o sobie lub o tym, jak o sobie myśli (Bariaud i Bourcet, 1994). Psychiatra Christophe André zdefiniował samoocenę jako podstawowy składnik osobowości, który funkcjonuje na przecięciu trzech elementów JA: behawioralnego (czyli zdolności do działania), poznawczego (nasze spojrzenie na siebie) i emocjonalnego lub afektywnego (które zależy od naszego nastroju i ma na niego duży wpływ).