Bioderma Polska | Włosy i skóra głowy

Allez au contenu Allez à la navigation

Włosy i skóra głowy

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Higiena włosów i skóry głowy
Share

W celu zachowania włosów w dobrej formie należy najpierw zadbać o formę skóry głowy, gdzie znajdują się cebulki, ponieważ to tam komórki mnożą się dzięki niezbędnym składnikom (tlen, substancje odżywcze i sole mineralne). Higiena skóry głowy oraz włosów musi być dopasowana do ewentualnych problemów, takich jak swędzenie, podrażnienia, wypadanie włosów, włosy tłuste, suche lub cienkie…

Na Skróty
 1. Jak rosną włosy?
 2. Jakie są najczęstsze przyczyny utraty równowagi skóry głowy?
 3. Jak zapewnić włosom odpowiednią higienę?
 4. Jak rozpoznać wzmożone wypadanie włosów?
 5. Dlaczego włosy przetłuszczają się?
Higiena włosów i skóry głowy

Jak rosną włosy?

Na skórze głowy znajduje się między 100 000 a 150 000 włosów, i aż do 200 000 u osób rudych. Każdy z nich składa się z korzenia lub cebulki, łodygi i samego włosa. Włosy zbudowane są przede wszystkim z keratyny oraz melaniny, pigmentu nadającemu im ich naturalny kolor. Wzrost włosa związany jest z mnożeniem komórek w cebulce, które są wypychane do góry i tworzą łodygę. Jest zatem bardzo ważne, aby skóra głowy, inaczej mówiąc: teren, na którym znajduje się cebulka, była zdrowa i wnosiła elementy odżywcze konieczne dla włosów. Istnieją 3 fazy wzrostu włosów:

1) anagen – okres wzrostu włosa, który trwa od 3 do 7 lat, ok. 2 milimetry tygodniowo. Korzeń wytwarza łodygę (tzn. widoczny włos) z keratyny,

2) katagen – krótki okres od 1 do 2 tygodni, podczas którego włos przestaje rosnąć i obumiera,

3) telogen – okres 3 miesięcy, podczas którego martwy włos pozostaje na skórze głowy, zanim wypadnie. Jest to czas, w którym komórki schodzą w kierunku korzenia w celu rozpoczęcia nowego cyklu. Każda cebulka wytwarza ok. 20–25 łodyg.

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty równowagi skóry głowy?

Nawet jeżeli skutki mogą być widoczne na włosach, wszystko dzieje się w obszarze skóry głowy.

 • Podrażniona skóra głowy:

Dużo osób skarży się szczypanie, swędzenie, uczucie dyskomfortu, pieczenie i ewentualnie zaczerwienienia. Pośród czynników wywołujących je znajduje się ciepło, zimno, zanieczyszczenia, emocje, powietrze suche lub wilgotne, woda oraz szampony. Podrażnienie skóry głowy odpowiada utracie równowagi związanej z następującymi po sobie zaburzeniami fizjologicznymi. Stres, jak i używanie klasycznego szamponu zawierającego czynniki podrażniające (detergenty i inne składniki potencjalnie nietolerowane), jest często zaczątkiem zaburzeń. Te podrażnienia skóry głowy zmieniają płaszcz hydrolipidowy oraz destabilizują barierę skóry. W wyniku tego woda wyparowuje, skóra się wysusza i może wpuszczać czynniki podrażniające, które będą przyczyną klinicznych objawów podrażnienia, swędzenia, dyskomfortu, ściągnięcia…

 • Włosy tłuste:

Są ciężkie, brak im objętości i mają błyszczący wygląd, zwłaszcza przy korzeniach. Za tymi objawami stoi nadmierne wydzielanie się łoju, jego przyczyny mogą być różne. Nadmiar sebum gromadzi się na korzeniach o „tłustym” wyglądzie. Ciężkie i spłaszczone, włosy układają się w kosmyki i wyglądają często na brudne, ponieważ sebum zatrzymuje kurz obecny w powietrzu, który przyczepia się łatwo do włosów.

 • Włosy suche:

Jest to sytuacja odwrotna. Włosy są suche, łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami, trudne do rozplątania i uczesania. Włosy suche pojawiają się na suchej skórze głowy. Przyczyną jest brak sebum, który może być wrodzony, w przypadku osób wydzielających naturalnie małe ilości sebum, albo nabyty, gdy suchość jest związana z zewnętrznymi podrażnieniami, takimi jak słońce, wiatr, zanieczyszczenia, woda morska lub z basenu, intensywne szczotkowanie i prostowanie, dekoloryzacja, trwała ondulacja...

We wszystkich tych przypadkach bariera skóry nie spełnia już swojej roli, utrata wody następuje szybciej, a włosy stają się suche, łamliwe i szorstkie. Przy braku nawilżenia stają się wrażliwe na elektryczność statyczną i są trudne do uczesania.

Jak zapewnić włosom odpowiednią higienę?

Zawsze trzeba myć włosy bez podrażniania i bez zadrapywania płaszcza hydrolipidowego dla dostosowania się do fizjologii cebulki włosowej. Równowagę biologiczną włosów można zachować, stosując niepodrażniający szampon, tzn. szampon bez detergentów, podrażniających włókno włosowe. Duże zanieczyszczenie, noszenie kasku, intensywne uprawianie sportu zmuszają często do codziennego używania szamponów. Ważne jest wtedy wybranie niepodrażniającego szamponu. Warto wiedzieć, że niepodrażaniające mogą być niektóre szampony lecznicze.

Jak rozpoznać wzmożone wypadanie włosów?

Utrata poniżej 100 włosów na dzień jest całkowicie normalna, ponieważ jest ona zgodna z przebiegiem cyklu włosowego. Powyżej tej liczby należy zacząć się martwić o stan włosów. Gdy wypadanie nie jest pochodzenia genetycznego (łysienie), nadmierne wypadanie włosów jest często związane z:

 • Sytuacją tymczasową: stres, zmęczenie, ciąża (po porodzie), zmiana pory roku (szczególnie jesienią), niedobór substancji odżywczych (szczególnie żelaza, krzemu, witamin z grupy B, cynku, kwasów tłuszczowych, aminokwasów siarkowych, oligoelementów), rekonwalescencja, problemy hormonalne.
 • Podrażnieniami zewnętrznymi natury fizycznej (zawody wymagające noszenia kasku), chemicznej (zanieczyszczenia, zbyt częste farbowanie i trwała ondulacja, zbyt gorące powietrze suszarki, podrażniające produkty kosmetyczne, w szczególności do włosów tłustych…), infekcyjnej (grzybica) lub pasożytniczej (wszy). Wszystkie te czynniki mają nieuchronny wpływ na włosy. Poza wypadaniem może się to objawiać bardziej wrażliwymi włosami, pozbawionymi witalności i matowymi lub włosami cienkimi i tłustymi.

Stosowanie suplementu diety może mieć zbawienne skutki dla włosów. Żeby pobudzić i wzmocnić włosy, i dodać im gęstości, suplement ten musi posiadać składniki odżywcze pobudzające produkcję keratyny dobrej jakości, ograniczające nadmierne wydzielanie łoju i ułatwiające wzrost włosów. Taki suplement diety, wzbogacony o magnez, może również pomóc w walce ze stresem odpowiedzialnym za wypadanie włosów. Jeżeli wypadanie włosów jest obfite i długotrwałe, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Dlaczego włosy przetłuszczają się?

To, że włosy są tłuste, na ogół powodowane jest zwiększonym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Zjawisko to nazywane jest łojotokiem i nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za tłuste włosy. Mogą one wynikać z:

 • Zmiany jakościowej sebum, które staje się bardziej płynne i przemieszcza się zatem szybciej i łatwiej do łodygi włosa,
 • Tworzenia się soli wapniowych pochodzących z kontaktu, w momencie mycia, sebum z wapniem obecnym w wodzie z kranu.

Sole te w konsekwencji obciążają włosy i nadają im błyszczący wygląd. Należy zaznaczyć, że za częste mycie szamponami podrażniającymi może spowodować reakcję nadmiernego wydzielania łoju. W efekcie w wyniku braku sebum spowodowanego zbyt podrażniającym myciem gruczoł łojowy może „rozpędzić się” i produkować w sposób nadmierny, sprawiając, że włosy i skóra głowy stają się jeszcze bardziej tłuste.