Bioderma Polska | Skóra dojrzała

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra dojrzała

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Skóra dojrzała
Share

Starzenie jest procesem ciągłym, który odbywa się na różne sposoby. Od pierwszych zmarszczek do bardziej widocznych bruzd, od utraty objętości do zwiotczenia skóry mija kilkadziesiąt lat! Starzenia się skóry twarzy nie można porównywać ze starzeniem się skóry reszty ciała, ponieważ skóra twarzy jest poddana mimice oraz sile ciężkości. Za starzenie się skóry odpowiedzialne są stałe ruchy, którym skóra jest poddawana, poza tym jest ona osłabiana przez ekspozycję na słońce, tytoń, nieprawidłowe odżywianie oraz przez jej istotne właściwości genetyczne. Znamy coraz lepiej czynniki powodujące starzenie, dzisiaj juz lepiej wiemy, jak spowolnić to naturalne zjawisko fizjologiczne, a nawet poprawić niektóre aspekty z nim związane.

Na Skróty
 1. Na czym właściwie polega starzenie?
 2. Jakie są przyczyny starzenia?
 3. Rola promieniowania UV
 4. Rola zatrucia tytoniem
 5. Rola odżywiania
 6. Rola stresu
 7. Czy wszyscy jesteśmy równi wobec starzenia?
 8. Jak działają zabiegi anti-age?
Skóra dojrzała

Na czym właściwie polega starzenie?

Starzenie oznacza postępujące spowolnienie metabolizmu skóry, które rozpoczyna się u kobiet w wieku 25–30 lat i rozwija się z biegiem czasu. Zauważa się pogarszanie struktury i koloru skóry oraz pojawianie się zmarszczek. Cieńsza, bardziej sucha skóra staje się mniej odporna na podrażnienia, również mniej elastyczna, ponieważ płaszcz hydrolipidowy zmniejsza się wraz z ograniczeniem wydzielania sebum. Jak wszystkie organy, skóra starzeje się według chronologicznego procesu zaprogramowanego genetycznie. Ale na to zjawisko wpływa także nasz tryb życia, nasze odżywianie, substancje toksyczne, na które jesteśmy narażeni, i dodatkowo stres. Skóra jest wyjątkowo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, ponieważ jest naszą barierą pomiędzy organizmem a otaczającym nas środowiskiem, wraz ze wszystkim czynnikami podrażniającymi, takimi jak promienie UV, wolne rodniki, itp.

Różne oznaki kliniczne starzenia się skóry:

 • Utrata blasku,
 • Zmarszczki,
 • Utrata jędrności,
 • Suchość,
 • Dyskomfort,
 • Plamy pigmentacyjne.

Jakie są przyczyny starzenia?

Wiemy dzisiaj, że skóra podlega dwóm rodzajom starzenia:

 • Starzenie się wewnętrzne: jest to chronologiczne starzenie, konsekwencja upływającego czasu, które dotyczy każdego organizmu i zależy od czynników genetycznych i fizjologicznych, czasami również od czynników chorobowych.
 • Starzenie się zewnętrzne: jest ono związane z warunkami i trybem życia, przede wszystkim z ekspozycją na słońce, ale również z zatruciem tytoniem, stresem lub zanieczyszczeniami.

Na skrzyżowaniu obu procesów znajduje się stres oksydacyjny, jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry. Powodowane szczególnie przez wolne rodniki, to biologiczne zjawisko uszkadza struktury naszych komórek (DNA, błony, białka…). Nasz organizm naturalnie produkuje wolne rodniki, ale nasze komórki dysponują systemem obronnym. Z wiekiem powstaje dysproporcja pomiędzy podrażnieniami (utlenianie) a zdolnościami do obrony (przeciwutleniacze). Liczba potencjalnych czynników podrażniających zwiększa się z wiekiem oraz wynika z uwarunkowań środowiska (UV, zanieczyszczenia, tytoń…), obrona jest nadmiernie zajęta i starzenie następuje szybciej… Dlatego przeciwutleniacze odgrywają kluczową rolę w walce ze starzeniem. Są to cząsteczki, które przeciwstawiają się wolnym rodnikom, albo chwytając je w pułapkę (witaminy C i E), albo wzmacniając system przeciwrodnikowy skóry (selen, cynk, koenzym Q 10, dysmutaza ponadtlenkowa). Ograniczają one szkodliwy wpływ stresu oksydacyjnego na komórki, odpowiedzialnego za starzenie się skóry.

Rola promieniowania UV

To jedna z ważnych przyczyn starzenia się skóry. Wystarczy przyjrzeć się, jak starzeją się miejsca normalnie eksponowane na światło, takie jak szyja, dekolt, przedramiona, zewnętrzna część dłoni, i porównać je z miejscami zakrytymi w celu zrozumienia szkodliwego działania słońca. Skóra marszczy się i mogą się na niej rozwijać różne uszkodzenia spowodowane promieniami UV. Promienie UV powodują duże szkody w naskórku i w skórze właściwej. Obrona przed podrażnieniami spowodowanymi przez UV różni się w zależności od fototypu. Skóra osób o blond włosach i fototypie jasnym starzeje się dużo szybciej od skóry matowej lub ciemnej. Intensywność oraz czas ekspozycji na słońce wpływają również na fotostarzenie, rozpoczynające się w dzieciństwie, gdyż skóra zapamiętuje promieniowanie UV, które otrzymała przez całe życie.

Rola zatrucia tytoniem

Jest to kolejny groźny czynnik starzenia, zarówno z powodu toksyczności bezpośredniej, jak i z powodu toksyczności pośredniej, przez działanie naczyniowe. Zatrucie tytoniem zmienia włókna sprężyste skóry i zwiększa produkcję wolnych rodników. Wystarczy spojrzeć na twarz osoby palącej, która eksponuje się na słońce, żeby zrozumieć wpływ obu połączonych czynników!

Rola odżywiania

Jakość i równowaga naszego odżywiania jest bardzo ważna. Dieta niezrównoważona, uboga w proteiny, lipidy, witaminy, oligoelementy i przeciwutleniacze nie dostarcza narzędzi wystarczających do obrony i regeneracji tkanki. Dlatego należy stosować się do porad rozpowszechnianych w kampaniach z zakresu profilaktyki żywieniowej. Dostarczaj swojemu ciału pokarm niezbędny do życia, taki jak woda, oligoelementy, witaminy, proteiny, lipidy bogate w omega 3 i omega 6, węglowodany wolno przyswajalne itp.

 • Jedz co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie,
 • Urozmaicaj swój sposób odżywiania (proteiny zwierzęce i roślinne, oleje…),
 • Nie jedz zbyt tłusto ani zbyt słodko…

Odżywiaj się rozsądnie!

Rola stresu

Z biologicznego punktu widzenia wpływ stresu na starzenie się skóry jest taki sam jak na pozostałe części ciała. To znaczy, że stres jest dużym konsumentem energii oraz dużym producentem wolnych rodników. Ale to, co widać najbardziej na twarzy, to napięcie mięśni skóry, czyli ciągłe naciąganie skóry oraz jej starzenie poprzez napinanie. Dodatkowo brak snu lub zaburzenia snu zmniejszają zdolności regeneracyjne i obronne organizmu. Jeżeli chcemy spowolnić proces starzenia, ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia (sen, prawidłowe odżywianie, ograniczenie toksyn…).

Czy wszyscy jesteśmy równi wobec starzenia?

Nie, nie jesteśmy równi wobec starzenia! Niektóre skóry starzeją się bardziej i szybciej od innych. Np. skóra cienka i sucha będzie marszczyć się łatwiej niż skóra tłusta i gruba. Skóra jasna będzie marszczyć się szybciej niż skóra ciemna. Genetyka oraz jakość naszego życia wpływają na zdolność regeneracyjną skóry. W każdym razie już młodą skórę należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi, które sprawiają, że staje się wrażliwa (słońce, zanieczyszczenia, wolne rodniki itp.). Później, jeśli chcemy, możemy używać produktów anti-age, utrzymujących elastyczność skóry oraz jej połysk i jędrność.

Jak działają zabiegi anti-age?

Mają na celu wznowienie stopniowo zanikających mechanizmów biologicznych: naskórek regeneruje się wolniej, skóra staje się cieńsza, wymiana pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem zmniejsza się, składniki skóry ulegają degradacji… Skóra jest tkanką, która regeneruje się w całości co 28 dni w normalnych warunkach. Dojrzała skóra ma więcej trudności w regeneracji, potrzebuje odpowiednich produktów, które stworzą optymalne warunki wspomagające ją w tym procesie. Proces regeneracji tkankowej jest ważny w walce ze starzeniem skóry, ponieważ skóra jest bardzo wyrafinowaną barierą, chroniącą nas przed otoczeniem. Łatwo zrozumieć, że im lepiej będzie się o nią dbało, tym będzie mocniejsza i tym bardziej będzie walczyła z różnymi podrażnieniami. Skóra jest jak ściana – musi być zarówno elastyczna, jak i odporna. Prawidłowa regeneracja tkankowa pozwala utrzymać ją w optymalnym stanie.