Dlaczego mycie tłustej skóry jest tak ważne? Ponieważ od oczyszczania wszystko się zaczyna. Nie ma sensu starać się o zdrową skórę bez wyprysków i błyszczenia, ani nakładać specjalistycznych produktów na pryszcze czy zaskórniki, jeśli skóra nie została odpowiednio oczyszczona. To nie zadziała! Tłusta skóra wydziela zbyt dużo sebum (łoju), które blokuje pory. Efektem jest błyszcząca skóra i rozszerzone pory z zaskórnikami. Jeśli bakterie na skórze ulegną namnożeniu, zaskórniki mogą zamienić się w pryszcze. Tylko systematyczna codzienna higiena przerwie to błędne koło.

Your Skin - Woman Shower Face

Skóra wymaga oczyszczania zarówno rano, jak i wieczorem. „Brudzi się” w naturalny sposób: od potu, bakterii, kurzu, zanieczyszczeń powietrza, ciągłego wydzielania sebum, nagromadzenia martwego naskórka, a także kremów przeciwsłonecznych i makijażu. Wszystkie te zanieczyszczenia przyklejają się na jej powierzchni i gromadzą1, zatykając pory. Jedynym sposobem ich usunięcia jest czyszczenie skóry dwa razy dziennie. W przeciwnym razie skóra nie oddycha, pory zostają zablokowane2 i pojawiają się pryszcze. Zwykłe opłukanie wodą skóry rano nie wystarczy, aby usunąć zanieczyszczenia, które osadzają się w nocy.

Teen playing in mirror

Prawidłowe oczyszczanie musi usunąć wszystkie pozostałości, które nagromadziły się na skórze, nie uszkadzając samej skóry. Chodzi o to, aby nie naruszyć filmu hydrolipidowego3, który chroni skórę i utrzymać fizjologiczny poziom pH. Dlaczego? Ponieważ jeśli pH stanie się zbyt zasadowe (np. po użyciu produktów z alkoholem), będzie idealnym żywicielem dla bakterii i trądziku! Jeśli pryszcze spędzają Ci sen z powiek, koniecznie oczyszczaj skórę rano i wieczorem!

 

  • Nigdy nie używaj kosmetyków zawierających alkohol, mydło ani środków antyseptycznych - mogą zniszczyć mikroflorę skóry i wysuszyć ją, niepotrzebnie podnosząc jej pH.
  • Specjalna pielęgnacja, np. Sébium Gel moussant głęboko oczyszcza tłustą skórę bez wysuszania  jej. Doskonale oczyszcza skórę, respektuje film hydrolipidowy, który chroni naskórek, utrzymuje fizjologiczne pH i pozostawia skórę matową aż na około 4 godziny!
  • Jeśli wolisz oczyszczanie skóry bez wody, postaw na płyn micelarny o właściwościach przeciwtrądzikowych jak np. Sébium H2O. Oczyszczanie płynem micelarnym jest zarówno skuteczne, jak i szybkie w użyciu. Wystarczy szybkie przetarcie skóry wacikiem – bez potrzeby spłukiwania, aby na skórze pozostały składniki pielęgnujące. Płyn usuwa wszystkie zanieczyszczenia, niezależnie od ich pochodzenia. Neutralne pH chroni warstwę hydrolipidową i tonizuje od razu skórę, zastępując tonik.

 

1 EMC, Aesthetic Cosmetology and Dermatology, Cleaning Product, Michèle Sayag, October 2014

2 The effect of a daily facial cleanser for normal to oily skin on the skin barrier of subjects with acne, Draelos ZD, Cutis 2006

3 Effect of detergents on Acne, Barry A. Salomon, MD, Alan R. Shalita, MD, 1996

Your Skin - Teen Smile