Czy Twój nastolatek ma problemy z tłustą skórą lub trądzikiem?
To normalne.

Idealnie miękka i gładka skóra jak u bobasa - to już niestety minęło… Wraz z nadejściem okresu dojrzewania skóra nastolatka zmienia się: staje się tłusta, błyszczy się, pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski. Dotyczy to większości nastolatków - zarówno chłopców, jak i dziewcząt, a zmiany te są całkowicie normalne.

Bioderma_girl_teen

Co powoduje tłustą skórę i skłonność do trądziku u Twojego dziecka?

Ekosystem skóry jest bardzo delikatny, a jego równowagę mogą zaburzać różne czynniki środowiskowe. W ekosystemie skóry za produkcję sebum odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Ich praca zależy od:

  • czynników wewnętrznych (stres, okres dojrzewania, ciąża)
  • czynników zewnętrznych, takich jak m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczenia, dieta, leki, kosmetyki

W okresie dojrzewania gruczoły łojowe tracą naturalną równowagę: wydzielają zbyt dużo sebum,  które ze względu na złą gęstość powoduje podrażnienia skóry. Powstaje błędne koło. Zbyt gęste sebum powoduje nierównowagę skóry, na której bakterie mogą się szybciej mnożyć i powodować powstawanie wyprysków. Z tego powodu osoby z tłusta skórą mają większą tendencję do występowania niedoskonałości.i.

Twoja skóra - czynniki wyzwalające

Wpływ stylu życia na tłustą i skłonną do trądziku skórę

Styl życia może pogarszać problem trądziku. Jednak jako rodzic możesz pomóc swojemu nastolatkowi rozwinąć właściwe nawyki. Pokaż mu, jak o siebie zadbać kompleksowo – zarówno stosując się do wytycznych lekarza, nakładając odpowiednie dermokosmetyki, jak i korzystając z poniższych wskazówek.

Food

Dieta w przypadku tłustej skóry

Uważaj na fast foody, słodycze (ciastka i ciasta, słodzone napoje i produkty mleczne. Wszystkie mogą wpływać na zwiększoną produkcję sebum. Zdecydowanie lepiej przejść na "dietę trądzikową" składającą się np. ze świeżych owoców i warzyw, a także ryb, drobiu, soi i niektórych zbóż, które są dobrym źródłem witaminy B6 i są przydatne w regulowaniu wydzielania sebum.

 

Pollution

Zanieczyszczenia i sebum

Zanieczyszczenia mogą odgrywać kluczową rolę w składzie sebum, a tym samym mikrobiomiu skóry, powodując nierównowagę pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami żyjącymi na powierzchni skóry. By temu zapobiec wystarczy włączyć do codziennego oczyszczania skóry płyn micelarny Sébium H2O, który eliminuje aż 93% wszystkich mikrocząsteczek pochodzących z zanieczyszczeń*.

*Badanie Dermscan na 33 osobach, 2015

Sun

Słońce i problemy ze skórą trądzikową

Przebywanie na słońcu może wysuszać tłustą skóry, ale nie na długo! Dzięki upałowi wydzielanie sebum może wtedy przybrać na szybkości. Skóra staje się wtedy też grubsza, co uniemożliwia prawidłowe "odprowadzanie" sebum - dlatego po wakacjach na twarzy nastolatków mogą pojawiać się wypryski. Dlatego dermatolodzy zalecają ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok, by zmniejszyć ryzyko występowania niedkoskonałości na tłustej skórze..

Bioderma_picto-sport

Sport i tłusta skóra

Pot zmieszany z sebum raczej nie wygląda estetycznie. Ale przemycie skóry z pomocą płynu micelarnego Sebium H2O lub żelu Sebium Gel Moussant bezpośrednio po aktywności fizycznej nastolatka przywróci jej naturalny i świeży wygląd. Podrzuć jedną z buteleczek swojemu dziecku do plecaka z karteczką-przypominajką, by po zajęciach sportowych nie zapomniał o oczyszczeniu skóry. Pamiętaj także, że pocenie się pozwala w naturalny sposób usunąć zanieczyszczenia przez skórę, a wszystkie czynności powodujące wydzielanie potu tylko poprawiają naturalne oczyszczanie skóry przez pory i aktywują mikrokrążenie.

Stress

Stres i skóra skłonna do trądzik

Zapewne sam wiesz, że stres może wpływać na naszą skórę. To samo dzieje się w organizmie nastolatka, kiedy daje ponieść się emocjom lub czeka go ważny egzamin. Zwiększone wydzielanie sebum może być wtedy jego największą zmorą. Pomóż mu radzić sobie ze stresem i zaproponuj ćwiczenia oddechowe lub relaksacyjne, które wpłyną także na jego skórę! Joga, medytacja, sport oraz pilnowanie minimum ośmiu godzin snu każdej nocy, pozwoli Twojemu dziecku cieszyć się promienną cerą i zdrową skórą!

3 kluczowe punkty do zapamiętania

  • Twoje nastoletnie dziecko może mieć tłustą skórę i nie mieć wyprysków. Jego twarz może się po prostu błyszczeć, widoczne będą na niej rozszerzone pory i zaskórniki.
  • Nastolatek może mieć wypryski niekoniecznie mając tłustą skórę. Co więcej: może być posiadaczem skóry mieszanej: czyli takiej, na której wystepują obszary suche, jak i tłuste.
  • Pomagając mu dbać o prawidłową pielęgnację skóry sprawisz, że ryzyko pojawiania się wyprysków zmaleje.

Bioderma Sébium

Higiena i pielęgnacja skóry

Skóra tłusta, mieszana, trądzikowa

Sébium

Bioderma Sébium

Skóra zmienia się w okresie dojrzewania – traci miękkość, staje się grubsza i błyszcząca. Pojawiają się pierwsze niedoskonałości, które w niektórych przypadkach utrzymują się aż do dorosłości.

Nasze rozwiązanie: Sébium, seria dedykowana problemom skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. BIODERMA oferuje nową generację produktów przeciw niedoskonałościom, rekomendowanych przez dermatologów: płyn micelarny, żel myjący, kremy matujące i nawilżające. Patent FLUIDACTIV™ obecny we wszystkich produktach do pielęgnacji linii Sébium działa na przyczyny powstawania trądziku, a nie tylko maskuje objawy. Przywraca prawidłową ilośc i jakość sebum, zapobiega jego gęstnieniu i zatykaniu porów, dzięki czemu skutecznie przeciwdziała pojawienia się krost i zaskórników. Skomponuj swoją pielęgnację z Sébium Bioderma!