Bioderma Polska | Leksykon Dermatologiczny

Allez au contenu Allez à la navigation

Leksykon Dermatologiczny

Poznaj przydatne pojęcia z zakresu dermatologii oraz Twojej skóry od A do Z wraz z naszym Słowniczkiem Dermatologicznym, który zawiera zwroty potrzebne do lepszego zrozumienia funkcjonowania Twojej skóry oraz produktów dermatologicznych.

WARSTWA KOLCZASTA

Nazywana również warstwą Malpighiego, ta część naskórka znajduje się między warstwą podstawną a warstwą ziarnistą. Składa się z keratynocytów rozłożonych na wielu rzędach, nałożonych jeden na drugim.

WARSTWA PODSTAWNA

Warstwa podstawna, czyli najgłębsza warstwa naskórka, składa się z pojedynczego rzędu komórek połączonych między sobą za pomocą połączeń międzykomórkowych zwanych desmosomami. Warstwa podstawna nazywana jest również tkanką nabłonkową (jej komórki dzielą się nieustannie między sobą i są podstawą wszystkich komórek naskórka).

WARSTWA ROGOWA

Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka. Składa się z różnej liczby rzędów komórek (całkowice płaskich) lub korneocytów, całkowicie płaskich, tworzących nakładające się płytki, które następnie odczepiają się. Chroni skórę.

WARSTWA ZIARNISTA

Warstwę tę, znajdującą się między nabłonkiem a warstwą rogową, tworzy kilka warstw znacznie spłaszczonych i ziarnistych komórek.

WOLNE RODNIKI

Te wyjątkowo energetyczne cząsteczki o krótkiej trwałości rozpoczynają reakcje łańcuchowe, które zmieniają DNA, proteiny i lipidy. Przyczyniają się do starzenia się skóry i mogą tworzyć komórki rakowe.

WRAŻLIWOŚĆ NA ŚWIATŁO

Indywidualna skłonność do reakcji na promienie słoneczne.