Zrozumienie i troska o skórę i jej potrzeby to serce zasad ekobiologii, zgodnie z którymi tworzymy nasze innowacje. Od ponad 40 lat skórę postrzegamy jako ekosystem, którego komórki wchodzą w interakcję ze sobą nawzajem i z otoczeniem – środowiskiem.

  • Aurelie Guyoux, Dyrektor R&D - NAOS
    Aurelie Guyoux, Dyrektor R&D - NAOS.

    Tworząc nasze produkty, zawsze myślimy o tym, aby zminimalizować wpływ produktów z filtrami przeciwsłonecznymi na środowisko. Wprowadzamy dermokosmetyki o wysokiej wodoodporności, aby sprawić, żeby zostawały na naszej skórze, nie przechodząc do wody. Wciąż pracujemy nad tym, aby minimalizować wpływ naszych produktów do fotoprotekcji na środowisko.

    Aurelie Guyoux, Dyrektor R&D - NAOS.

Postępujemy zgodnie z trzema głównymi zobowiązaniami, aby tworzyć produkty do fotoochrony, które są przyjazne zarówno dla skóry, jak i ekosystemu wodnego.

Eco friendly sunscreen

Wody morskie i słodkie są bogate w bioróżnorodność, na którą mogą negatywnie wpływać składniki kosmetyków do ochrony przed słońcem i opalania. Niezależnie od tego, czy pływamy w oceanie czy bierzemy prysznic na koniec dnia spędzonego na plaży, produkty z filtrem wchodzą do obiegu wody.  Dlatego kluczowe jest, aby badać wpływ produktów do fotoprotekcji w całym cyklu ich życia, biorąc pod uwagę zarówno wody słone, jak i słodkie, z którymi mogą wchodzić w kontakt.  W naszym podejściu do tworzenia dermokosmetyków Photoderm wyróżniamy się tym, że testujemy wpływ naszych końcowych produktów (a nie tylko pojedynczych składników) na środowisko, aby mieć pewność, że szanują życie i ekosystemy wodne.

Ten znak gwarantuje, że nasze produkty do fotoprotekcji nie wywierają negatywnego  wpływu na ekosystem wodny, w tym na rafy koralowe.

(Brak toksyczności dla ekosystemów wodnych (oceniany na koralowcach, mikroalgach NF ISO 10253, rozwielitkach OCDE 202)).

Coral Safe logo

Znak CORAL SAFE znajdziesz na wszystkich naszych dermokosmetykach do ochrony skóry przed słońcem, które pozytywnie przeszły nasze testy ekotoksyczności, które wykonywaliśmy na 3 rodzajach życia wodnego:

 

Koralowce są żywymi organizmami. Chociaż rafy, które tworzą, stanowią jedynie 0.1%-0.2% powierzchni oceanów, to jest to jednocześnie tak duża powierzchnia (około 3000 km), jak powierzchnia Włoch!

Ich mała w stosunku do całości oceanów powierzchnia nie powinna być ignorowana: koralowce są domem dla 25% życia morskiego na całym świecie! Stanowią podstawę do tworzenia innych ekosystemów. W rzeczywistości rafy koralowe są ważnym źródłem pożywienia i dostarczają około 10% ryb złowionych na całym świecie.

Koralowce współżyją w symbiozie z mikroalgami. Stanowią również podstawową fizyczną barierę dla linii brzegowych: pochłaniają energię fal i zmniejszają szkody, kiedy dochodzi do klęsk żywiołowych. Chronią zarówno ekosystemy między rafami a wybrzeżami (laguny, dno, na którym rosną trawy morskie), jak i budynki wzdłuż wybrzeża.

Koralowce stanowią korzyść dla globalnych ekosystemów. Niestety każdego roku ich istnienie staje się coraz bardziej zagrożone. Negatywnie mogą wpływać na nie zarówno czynniki nauturalne (choroby, drapieżniki, sztormy), jak i związane z działaniem ludzi (zmiany klimatyczne, wzrost temperatury oceanów, chemikalia, w tym potencjalnie obecne w produktach do ochrony przeciwsłonecznej).

W BIODERMA chcemy mieć pewność, że dermokosmetyki, które tworzymy, nie wywierają negatywnego wpływu na życie koralowców.

 

Coral reef safe sunscreen

Większość struktur, które nazywamy „koralowcami” w rzeczywistości składa się z setek, a nawet tysięcy maleńkich stworzeń koralowych zwanych polipami.

Testy, które prowadzimy, przeprowadzamy na fragmentach koralowców, aby zmierzyć jaki wpływ wywierają na nie nasze filtry przeciwsłoneczne. Obserwujemy, czy występuje cofanie się tych polipów i wybielanie ich fragmentów po 48 godzinach i 96 godzinach od ekspozycji na próbkę produktu.

Jeśli produkt nie powoduje cofania się ani wybielania polipów, spełnia 1 z naszych 3 kryteriów ekotoksyczności.

Coral reef safe sunscreen

Algi morskie to żywe organizmy odgrywające fundamentalną rolę w obiegu węgla. W rzeczywistości są one zdolne do fotosyntezy tlenowej, dzięki czemu przyczyniają się do ograniczenia efektu cieplarnianego.

Są również bardzo ważnymi organizmami w całym ekosystemie wodnym, ponieważ stanowią podstawę sieci pokarmowej oceanu. Wspierają zdrowe populacje ryb i skorupiaków, zapewniając im siedlisko i pełniąc rolę wylęgarni bioróżnorodności.

Marine algae safe sunscreen

Wykorzystujemy metodę NF ISO 10253, która bada tempo wzrostu komórek glonów (Phaeodactylum tricornutum) po 72 godzinach ekspozycji na próbkę składników naszego produktu. W tym teście używamy znacznie wyższych stężeń składników niż te, na które glony byłyby narażone w ich naturalnym środowisku. Robimy tak, aby zapewnić w rzeczywistości jeszcze większe bezpieczeństwo naszych produktów.

Jeśli produkt nie wpływa negatywnie na wzrost alg morskich, spełnia 2 z 3 naszych kryteriów ekotoksyczności.

Marine algae safe sunscreen

Organizmy te, znane również jako rozwielitki, są częścią ekosystemów słodkowodnych. Mają rozmiar od kilku milimetrów do kilku mikronów.

Mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów, stanowią podstawę łańcucha pokarmowego większości jezior, a zatem odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów wodnych.

Ponieważ są źródłem pożywienia dla wielu małych ryb i innych organizmów wodnych, zniknięcie rozwielitek może spowodować spadek populacji ryb, a także przerost glonów, ponieważ rozwielitki żywią się właśnie glonami.

Właśnie dlatego w BIODERMA chcemy mieć pewność, że nasze produkty nie mają żadnego wpływu na żywotność planktonu słodkowodnego.

Sunscreen tests on freshwater

Stosujemy metodę OECD 202 na rozwielitkach (Daphnia magna Straus). Metoda ta określa poziom toksyczności produktu na podstawie reakcji młodych rozwielitek bądź wioślarek. Mierzona jest mobilność po 24h i 48h, aby określić stężenia, w którym skorupiaki przestają się ruszać.

Jeśli po 48 godzinach rozwielitki ruszają się, produkt spełnia nasze 3 kryteria ekotoksyczności i nie jest uważany za toksyczny lub niebezpieczny dla środowiska.

Sunscreen tests on freshwater

Dlaczego wykonujemy te testy?

Przeprowadzanie tych testów osobno pozwala nam obserwować wpływ poszczególnych składników na środowisko, a także całą formulację naszych dermokosmetyków. Dzięki temu możemy tworzyć przyjazne dla raf produkty przeciwsłoneczne, który naprawdę szanują środowisko.

Testowanie na tych 3 podstawowych gatunkach – koralowcach, algach morskich i planktonie słodkowodnym - przypomina testowanie całego ekosystemu wodnego, ponieważ są one od siebie zależne. Takie kompleksowe badania naszych dermokosmetyków pozwalają nam opracowywać produkty do ochrony przeciwsłonecznej o możliwie najmniejszym wpływie i najmniejszej ekotoksyczności, nie wywierających negatywnego wpływu na skórę czy środowisko, z którym nasza skóra ma kontakt, w szczególności na ekosystemy wodne.

dermatologist recommended sunscreen

Oceniając profil ekotoksykologiczny każdego składnika, możemy używać tylko tych składników, które mają minimalny wpływ na ekosystemy wodne i tworzyć przyjazne dla środowiska produkty przeciwsłoneczne. Opracowujemy nasze formuły zgodnie z zasadami ekobiologii - nauki o interakcji z otoczeniem - aby określić, w jaki sposób będą one oddziaływać zarówno na ekosystem skóry, jak i ekosystemy wodne.

Dzięki ciągłemu prowadzeniu badań cały czas odkrywamy negatywne skutki oddziaływania na środowisko niektórych filtrów. Wyspy o bogatej bioróżnorodności wodnej, takie jak Palau i Hawaje, już zakazały stosowania niektórych filtrów, które mogą być szkodliwe dla środowiska.

Podczas gdy na rynku produktów do ochrony przeciwsłonecznej dostępnych jest ponad 30 filtrów przeciwsłonecznych, w NAOS formułujemy nasze produkty przy użyciu tylko 10 filtrów uznawanych za najbezpieczniejsze i stawiamy sobie za cel ciągłe zmniejszanie naszego wpływu na środowisko.

Dobrze wiedzieć

Ciągle zmieniamy się na lepsze – w rezultacie nie stosujemy już:

Nasz cel: chcemy znaleźć i opracować nowe składniki, które będą zwiększały naturalną zdolność skóry do ochrony przed szkodliwym działaniem słońca.

Chcesz dowiedzieć się więcej o składzie naszych produktów do fotoprotekcji, które są przyjazne dla ekosystemów wodnych? Odwiedź AskNAOS.comaby dowiedzieć się więcej o naszym podejściu i działaniach.

Photoderm products respects the ocean

Jean-Noël Thorel, nasz prezes założyciel, zapalony nurek głębinowy i prawdziwy pasjonat morza, postawił na ścieżce NAOS cel ochrony środowiska morskiego.

NAOS wspiera biologów morskich ze Stowarzyszenia Andromède Océanologie, które opracowało unikalną wiedzę na temat ekosystemów morskich na Morzu Śródziemnym (Francja, Grecja, Włochy i Hiszpania). Prowadzą prace związane z podwodnym mapowaniem, aby zabezpieczyć i zregenerować Posidonię.

Dlaczego Posidonia? Ponieważ te podwodne łąki pełnią ważną rolę ekologiczną, wychwytując 4 do 5 razy więcej węgla niż inne gatunki morskich roślin i stanowią główny oraz niezbędny ekosystem podwodny.

Andromède Océanologie opracował DONIA, aplikację do kotwiczenia i nawigacji, która oferuje użytkownikom stale aktualizowaną bieżącą kartografię oceanów. Aplikacja pomaga w zakotwiczaniu statków w miejscu, gdzie nie występuje Posidonia, aby jej nie uszkodzić.

Andromède Océanologie realizuje jednocześnie projekt REPIC, który polega na przesadzaniu tych roślin na zniszczonych obszarach ograniczonego cumowania.

 

Photoderm Kid Spray SPF 50+

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Skóra niemowląt i dzieci

patent CELLULAR BIOPROTECTION™

Photoderm KID Spray SPF 50+

(13 opinii)

Ochronny spray dla dzieci polecany przez pediatrów

Dla kogo?

Dla całej rodziny (dzieci powyżej 12. miesiąca życia)