Przyczyny wrażliwości skóry
Szacuje się, że skórę wrażliwą posiada od 60% do 70% kobiet i 50-60% mężczyzn¹. Ten częsty zespół kliniczny występuje w wyniku wystawiania włókien nerwowych na działanie pewnych „wyzwalaczy”, powodujących ich hiperpobudzenie (gdy narażamy skórę na ciągłą ekspozycję na czynniki drażniące). Wówczas w skórze zachodzą zmiany skórne, których nie widać gołym okiem, ale które mogą powodować nieprzyjemne odczucia, takie jak:
- mrowienie,
- pieczenie,
- ściągnięcie,
- swędzenie.
Widoczne objawy obejmują pojawienie się tymczasowego zaczerwienienia.
Wrażliwość skóry może być również spowodowana, a nawet zaostrzać się przez zewnętrzne czynniki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, stres, nagłe zmiany temperatur) i styl życia (np. stosowanie nieodpowiednich kosmetyków). Po wystawieniu na działanie tych czynników drażniących skóra wytwarza zbyt wiele wolnych rodników, co powoduje stres oksydacyjny i zmienia funkcję bariery ochronnej skóry, prowadząc do stanu zapalnego i uwrażliwienia skóry. Ta „indukowana” wrażliwość może zwiększyć wrażliwość naturalną.
Niektóre stany zapalne są konieczne i zdrowe, aby pomóc zwalczyć wirusy, bakterie czy nawet ułatwić gojenie się ran. Jednak nadmierne lub przewlekłe zapalenie skóry zwiększa jej wrażliwość i dodatkowo osłabia funkcje obronne.
¹Farage, MA. The prevalence of sensitive skin. Front Med 2019; 6:98.