Skóra wrażliwa – objawy

Objawy skóry wrażliwej i przedwczesne starzenie się skóry są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ łączą je te same trzy główne przyczyny: stres oksydacyjny, zmiany w barierze ochronnej skóry i stan zapalny. By zrozumieć ten związek, musimy najpierw dokładnie zrozumieć, czym charakteryzuje się skóra wrażliwa i uwrażliwiona.

Przyczyny wrażliwości skóry

Szacuje się, że skórę wrażliwą posiada od 60% do 70% kobiet i 50-60% mężczyzn¹. Ten częsty zespół kliniczny występuje w wyniku wystawiania włókien nerwowych na działanie pewnych „wyzwalaczy”, powodujących ich hiperpobudzenie (gdy narażamy skórę na ciągłą ekspozycję na czynniki drażniące). Wówczas w skórze zachodzą zmiany skórne, których nie widać gołym okiem, ale które mogą powodować nieprzyjemne odczucia, takie jak:

 • mrowienie,
 • pieczenie,
 • ściągnięcie,
 • swędzenie.

Widoczne objawy obejmują pojawienie się tymczasowego zaczerwienienia.

Wrażliwość skóry może być również spowodowana, a nawet zaostrzać się przez zewnętrzne czynniki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, stres, nagłe zmiany temperatur) i styl życia (np. stosowanie nieodpowiednich kosmetyków). Po wystawieniu na działanie tych czynników drażniących skóra wytwarza zbyt wiele wolnych rodników, co powoduje stres oksydacyjny i zmienia funkcję bariery ochronnej skóry, prowadząc do stanu zapalnego i uwrażliwienia skóry. Ta „indukowana” wrażliwość może zwiększyć wrażliwość naturalną.

 

Niektóre stany zapalne są konieczne i zdrowe, aby pomóc zwalczyć wirusy, bakterie czy nawet ułatwić gojenie się ran. Jednak nadmierne lub przewlekłe zapalenie skóry zwiększa jej wrażliwość i dodatkowo osłabia funkcje obronne.

¹Farage, MA. The prevalence of sensitive skin. Front Med 2019; 6:98. 

Jaki jest związek między przedwczesnym starzeniem się a wrażliwą skórą?

Przewlekły stan zapalny podtrzymywany przez zwiększony stres oksydacyjny i zmianę funkcji barierowej skóry osłabia komunikację między komórkami i przyspiesza ich starzenie się (komórki przestają się dzielić). Zjawisko to nazywane jest inflammagingiem. Mechanizmy biologiczne zaangażowane w pogorszenie stanu wrażliwej skóry są takie same, jak te zaangażowane w przedwczesne starzenie się skóry.

 

Wprowadzony na początku 2000 roku przez profesora immunologii Claudio Franceschiego z Uniwersytetu Bolońskiego inflammaging odnosi się do przewlekłego stanu zapalnego, który prowadzi komórki naskórka i skóry właściwej do przedwczesnego starzenia się. Widoczne efekty zapalenia – w tym np. zmarszczki mimiczne, odwodnienie i matowa cera – pojawiają się na skórze szybciej niż podczas naturalnego procesu starzenia i pogłębiają się wraz ze spadkiem zdolności obronnych skóry.

 • Dr Miroslav Radman
  Dr Miroslav Radman , Biolog i genetyk.

  Przewlekły stan zapalny nazywany jest również sterylnym zapaleniem, ponieważ w miejscu zapalenia nie ma ani bakterii ani wirusów.  Dla dr Miroslava Radmana, biologa i genetyka badającego mechanizmy odpowiedzialne za starzenie, związek między przewlekłym stanem zapalnym a przyspieszonym starzeniem się skóry sugeruje też potencjalne rozwiązanie.

  "Większość nagromadzonych defektów fizjologicznych i morfologicznych poszczególnych komórek jest utrzymywana pod kontrolą dzięki ich wzajemnym oddziaływaniom i komunikacji (parabiozie). Niestety przewlekły stan zapalny utrudnia tą wzajemną kontrolę”

  Z tych naukowych zdań wynika, że kluczowym elementem do utrzymania fizjologicznej homeostazy jest ograniczanie przewlekłego stanu zapalnego. Uspokojenie go, pomoże zapobiec dysfunkcjom komórek skóry i spowolnić związane z tym szybsze starzeniem się.

  Dr Miroslav Radman , Biolog i genetyk.

Skuteczne działania, które mają na celu spowolnić przedwczesne starzenie się skóry wrażliwej, muszą uwzględniać zarówno przyczyny, jak i efekty wrażliwości. Przerwanie błędnego koła stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego i uszkodzenia bariery skórnej, zaostrzonych przez czynniki zewnętrzne, może zmniejszyć wrażliwość skóry i spowolnić stan zapalny. 

 

Dzięki zaawansowanym badaniom Bioderma opracowała Technologię DEFENSIVE, która zapewnia skórze potrójne działanie. Przede wszystkim chroni ją przed stresem oksydacyjnym, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i zmniejsza ryzyko występowania stanu zapalnego. To ekologiczne podejście jest inspiracją dla najnowszej innowacji Bioderma, która dba o wrażliwą i uwrażliwioną skórę, zapobiegając jej przedwczesnemu starzeniu się. 

 

 
innovation for sensitive skin

Sensibio H2O woda micelarna nr 1 w Europie

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa Skóra normalna

Technologia Micellar

Sensibio H2O

(566 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje jej naturalną równowagę.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra wrażliwa

Dermatologiczna formuła

Sensibio Gel moussant

(140 opinii)

Łagodzący żel micelarny do oczyszczania twarzy o działaniu nawilżającym.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa

Biphase Micellar Technology

Sensibio H2O eye

(12 opinii)

Dwufazowa woda micelarna do demakijażu oczu i ust

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa i uwrażliwiona

Technologia DEFENSIVE

Sensibio Defensive

(67 opinii)

Aktywna pielęgnacja wzmacniająca naturalne zdolności obronne wrażliwej skóry, która jednocześnie koi.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Serum

Skóra wrażliwa i uwrażliwiona

Technologia DEFENSIVE

Sensibio Defensive Serum

(162 opinii)

Łagodzące serum nawilżające spowalniające oznaki przedwczesnego starzenia się skóry

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Klasyczna ochrona

Skóra wrażliwa

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm Aquafluide SPF 50+

(15 opinii)

Ultralekki fluid do skóry normalnej, bezbarwny

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież