Higiena rąk: wyzwanie dla zdrowia publicznego

W kontekście COVID-19 wszyscy zgadzają się, że najważniejsze jest, aby stosować się do podstawowej zasady: regularnie myć ręce. Jak sobie jednak radzimy z destrukcyjnymi skutkami ubocznymi na skórze - suchością, podrażnieniem, wypryskiem kontaktowym, pękaniem i rozdwajaniem – po stosowaniu mydła i płynnych środków odkażających do rąk? Wiele problemów skórnych, na które cierpią dorośli, dzieci i pracownicy służby zdrowia, wymaga rozwiązania. I to szybko!

 

NAOS zobowiązuje się do naszej przyszłości

Naukowcy to powtarzaja i my wszyscy też to chyba zrozumieliśmy, że będzie przed i po. W przypadku higieny nie może to być bardziej prawdziwe. Właściwa higiena rąk bez wątpienia będzie częścią świata post-Covid. Dzięki edukacji w zakresie higieny rąk dobre nawyki przyjęte podczas lockdownu będą kontynuowane. To bardzo dobra wiadomość. Ale dla Jean-Noëla Thorela, prezesa-założyciela Naos było niewyobrażalne, że tak podstawowa czynność jak higiena rąk może również wywoływać gwałtownie rosnące problemy skórne. Przekonany, że sytuacja jest pilna, postanowił działać.

A hand hygiene product with the expertise of BIODERMA

Wszystko zaczęło się podczas pierwszego lockdownu na wiosnę 2020 r. BIODERMA włączyła się w zbiorowe działania na rzecz produkcji wodno-alkoholowych roztworów dla pracowników służby zdrowia. Ekspertyza dermatologiczna NAOS doprowadziła do stwierdzenia ryzyka uszkodzenia bariery skórnej w wyniku wielokrotnego stosowania środków odkażających do rąk. Te środki zapobiegawcze są niezbędne, ale niestety zwiększają ryzyko zmian skórnych. Pracując od ponad 40 lat w ścisłej współpracy z dermatologami i szpitalami na całym świecie, NAOS zwrócił szczególną uwagę na punkt widzenia dermatologa, który potwierdza szkodliwy wpływ częstego mycia rąk i wielokrotnego stosowania środków odkażających do rąk na jakość skóry. Jednocześnie, innowacyjne zasoby Naos wykorzystujące doświadczenie BIODERMA opracowują produkt do higieny rąk, który spełnia wszystkie niezbędne kryteria. Zawsze wierny swojej postawie i wartościom ekobiologicznym, Naos opracował w rekordowo krótkim czasie środek do dezynfekcji rąk eliminujący wirusy i bakterie, jednocześnie zachowując naturalną równowagę biologiczną skóry. Biphase Lipo alcoolique to produkt do higieny i pielęgnacji rąk dostosowany do „nowej rzeczywistości”

 

 • Aurelie Guyoux, Dyrektor R&D - NAOS
  Aurélie Guyoux, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Naos.

  Na początku pierwszego lockdownu szybko zmobilizowaliśmy nasze zakłady produkcyjne do produkcji żelu wodno-alkoholowego, który został przekazany pracownikom służby zdrowia. Ale w głębi duszy wiedzieliśmy, że formuła nie była idealna dla skóry. Dlatego wkrótce zdecydowaliśmy się wymyślić alternatywne rozwiązanie, które byłoby lepiej dostosowane. Dlaczego by nie połączyć alkoholu z substancją tłustą lub oleistą? Wyzwaniem było znalezienie odpowiednich dawek, aby zapewnić, że te dwa w dużej mierze niekompatybilne ze sobą elementy nie neutralizują się wzajemnie. Istotne było, aby alkohol zachował swoje właściwości wirusobójcze. Zespół NAOS sprostał temu wyzwaniu w ciągu zaledwie kilku miesięcy, co jest nie lada wyczynem!

  Aurélie Guyoux, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Naos.

Biphase Lipo alcoolique : hojna innowacja

NAOS to firma z misją, zaangażowana w pomoc ludziom. Dlatego 100% zysków ze sprzedaży Biphase Lipo alcoolique zostanie przekazane organizacjom pozarządowym i fundacjom działającym na rzecz zapobiegania epidemiom. Biphase Lipo alcoolique tworzy nowe rozwiązanie, które ma znaczenie w perspektywie długofalowej i pozytywny wpływ na ochronę zdrowia i bariery skórnej.

 

Badania inspirowane podejściem ekobiologicznym NAOS

Naos opracowało podejście ekobiologiczne, które traktuje skórę jako ekosystem, który współdziała ze środowiskiem. Musimy go szanować, chronić jego zasoby i jeśli to konieczne, przywracać jego naturalne mechanizmy, poprzez oddziaływanie na podstawowe przyczyny każdego nieprawidłowego działania.  

4 ekobiologiczne kryteria zachowania równowagi skórnej

 1. Opracowanie formuły o podwójnym działaniu, która dezynfekuje i uzupełnia lipidy
 2. Skuteczne przywrócenie naturalnych lipidów, eliminując jednocześnie bakterie i wirusy
 3. Zastosowanie lipidów wykazujących biomimetyczne właściwości bezpośrednio inspirowane lipidami występującymi w skórze  
 4. Wzmocnienie bariery ochronnej skóry, aby zapobiec jej suchości

Nawilżanie nie wystarcza: uzupełnienie lipidów z Biphase lipo alcoolique

Aby zniszczyć wirusy i bakterie, środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu atakują ich lipidy w błonach. Te substancje tłuszczowe są bardzo podobne do tych znajdujących się w naszym własnym naskórku. Pierwszym celem jest film hydrolipidowy skóry i cement międzykomórkowy, który zapewnia spójność między komórkami skóry. Tarcza ochronna utworzona przez te dwa elementy nie jest w stanie oprzeć się atakom alkoholu. Dlatego używanie znacznych ilości środka do dezynfekcji rąk, a nawet środka do dezynfekcji rąk z kremem nawilżającym, może uszkodzić skórę.

Biphase Lipo alcoolique zawiera biomimetyczne lipidy, które nie tylko nawilżają skórę, ale także pomagają przywrócić integralność bariery skórnej, jednocześnie kompensując wysuszające działanie alkoholu.

 

Niektóre składniki, takie jak aloes lub gliceryna, są znane z właściwości nawilżających dla skóry. Jeśli Twoje ręce są suche po wielokrotnym myciu, dostarczają wodę, aby zrekompensować ten efekt. Jednak nie mają one wpływu na przyczynę problemu. To trochę jak napełnianie durszlaka wodą - pozostaje mokry, ale nie zatrzymuje wody.

Hydrated hands skin

Dostarczenie lipidów (substancji tłuszczowych) umożliwia skórze przywrócenie jej funkcji barierowej poprzez odbudowę jej filmu hydrolipidowego i cementu międzykomórkowego. Skóra zachowuje naturalną ochronę i lepiej zatrzymuje wodę - zapobiega wysuszaniu skóry. Biphase Lipo alcoolique ma na celu wypełnienie luk, aby przeciwdziałać przyczynom, a nie skutkom, zgodnie z zasadami ekobiologicznego podejścia Naos.

Skin barrier restoration