Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?

Wiemy, że nasze ręce są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca regularne mycie rąk i używanie środka odkażającego na bazie alkoholu, gdy nie mamy dostępu do wody. W niecały rok nasze przyzwyczajenia zmieniły się wraz z pojawieniem się koronawirusa i wszyscy wdrożyliśmy ten niezbędny element higieny, aby pomóc w walce z jego rozprzestrzenianiem się.

Higiena dla każdego

W zakresie higieny rąk nastąpił niezwykły postęp. Nowe zachowania stały się normą dzięki zwiększonej edukacji na temat higieny rąk, przynoszącej pozytywne korzyści dla zdrowia wszystkich. Liczby z badań prowadzonych od początku epidemii COVID-19 mówią same za siebie.

uczestników badania myje ręce po każdym powrocie do domu w porównaniu z 67% przed pandemią1

myje ręce tak często, jak to możliwe vs. 38%1

pracowników służby zdrowia myje ręce jeszcze częściej niż dotychczas2

1DOĞAN, Mehmet, and Muhammet Bayraktar. "COVID-19 with a Public Health Perspective: Measures Taken in Turkey and Public Compliance with the Measures." Iranian Journal of Public Health 49 (2020): 67-75.
2Kiely, L. F., et al. "Irritant contact dermatitis in healthcare workers as a result of the COVID19 pandemic: a crosssectional study." Clinical and experimental dermatology (2020)

Wyjaśnijmy. Mycie rąk mydłem lub stosowanie żelu odkażającego jest ważniejsze niż kiedykolwiek, aby chronić nas i naszych bliskich. Produkty te mają skuteczne działanie „biobójcze”, które zabija wirusy, bakterie i drożdże. Udowodniono, że środek do dezynfekcji rąk jest skutecznym sposobem na dezynfekcję rąk bez mydła, aby uniknąć rozprzestrzeniania się COVID-19. Teraz każdy z nas ma mały, kieszonkowy środek do dezynfekcji zawsze pod ręką. Jednak w miarę upływu miesięcy staje się jasne, że wielokrotne mycie rąk może mieć wtórny wpływ na skórę - od wysuszenia po podrażnienia, swędzenie, pieczenie, pękanie, a nawet wyprysk kontaktowy. Objawy są zróżnicowane, a w skrajnych przypadkach prowadzą do pękania skóry i ryzyka infekcji. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, chociaż osoby z naturalnie suchą lub atopową skórą są bardziej narażone.

Damaged sensitive skin hands
Due to COVID19, majority of the population experienced dry skin
Ogół społeczeństwa 84% ankietowanych doświadczyło suchości skóry, w tym swędzenia, pękania skóry i podrażnienia.
Due to COVID19, the healthcare workers experienced dermatological problems
Pracownicy służby zdrowia 97% pracowników służby zdrowia doświadczyło problemów dermatologicznych związanych z regularnym stosowaniem środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, 86% cierpiało na zapalenie skóry.

Dlaczego wielokrotne mycie rąk niszczy Twoją skórę?

Dlaczego czasami mamy wrażenie, że środek dezynfekujący do rąk pali skórę?
Dlaczego przy każdym użyciu nasza skóra jest trochę bardziej napięta?
Dlaczego spada tolerancja skóry na tą podstawową higienę?

Negatywne działanie mydła i żelu do dezynfekcji rąk na skórę jest związane z ich właściwościami dezynfekującymi. Ich pozytywny wpływ na wirusy to także ich negatywny wpływ na naszą skórę.

Dlaczego środki do dezynfekcji rąk są skuteczne w zatrzymywaniu wirusów? Wirusobójcza moc tych środków polega na ich zdolności do niszczenia błon lipidowych, w których znajdują się wirusy. 

Problem? Nasza skóra zawiera również duże ilości lipidów. Intensywne stosowanie żeli wodno-alkoholowych i środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu uszkadza zatem lipidy, które tworzą barierę ochronną na powierzchni skóry, czyniąc ją bardziej delikatną. Bez lipidów (tłuszczów) skóra staje się bardzo sucha i bardziej podatna na wcześniej wymienione nieprzyjemne dolegliwości.

 

Usuwanie funkcji bariery skóry

Nasza skóra została zaprojektowana tak, aby chronić nas przed zewnętrznymi podrażnieniami. Ale jeśli czynnik zewnętrzny destabilizuje jej naturalną równowagę, skóra nie może już prawidłowo pełnić tej ochronnej roli. Dokładnie to robią środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Chroniąc nas przed zanieczyszczeniem, niszczą jednocześnie integralność skóry i cenne lipidy.

  • Działają, jak cement międzykomórkowy, który pomaga zachować spójność między komórkami skóry – można to porównać do cegieł i zaprawy murarskiej, którymi są lipidy (na żółto)
  • Tworzą film hydrolipidowy składający się z tłuszczów i potu, który pokrywa i chroni powierzchnię skóry (na zielono)

Cement międzykomórkowy i film hydrolipidowy razem umożliwiają skórze pełnienie funkcji barierowej:

  1. Zapobiega przedostawaniu się alergenów, zanieczyszczeń i innych zewnętrzpochodnych, toksycznych elementów do skóry
  2. Zapobiega nadmiernej utracie wody, zmniejszając ucieczkę wody ze skóry, aby zachować funkcję barierową

Regularne stosowanie żelu wodno-alkoholowego lub mycie rąk rozpuszcza lipidy skóry. W związku z tym funkcja bariery nie jest już skuteczna, zwiększa się utrata wody, a na skórze pojawiają się objawy charakterystyczne dla skóry suchej, bardzo suchej i delikatnej - od podrażnienia po swędzenie, pieczenie i pękanie. 

Hydrolipidic film and hand skin

Jak możemy pogodzić higienę i pielęgnację skóry?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała instrukcje higieny rąk, których należy przestrzegać. Przede wszystkim należy wybrać delikatne mydło, unikać bardzo gorącej wody i bardzo dokładnie osuszyć ręce.

W przypadku płynu do dezynfekcji rąk wybierz produkty zawierające co najmniej 60% alkoholu. Przy każdym myciu lub dezynfekcji rąk żelem wodno-alkoholowym zaleca się nakładać produkt nawilżający. Tylko emolient, czyli produkt nawilżający, który zmiękcza tkanki skóry, może zrekompensować utracone lipidy.

W prawdziwym świecie ta strategia wydaje się trudna do zastosowania dla wielu z nas, a w szczególności dla pracowników służby zdrowia, którzy wielokrotnie myją ręce. Nie mogę znaleźć produktu nawilżającego, który działaby w tak krótkim czasie miedzy jednym, a drugim myciem. Zdrowie i bezpieczeństwo są ważniejsze niż sucha skóra.

W obliczu tego pilnego, uniwersalnego problemu Naos zdecydował się działać. We współpracy z laboratorium dermatologicznym BIODERMA opracował nową generację produktu dezynfekującego do rąk: pierwsza podwójna bariera do pielęgnacji dłoni, która odkaża jak środek do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, a jednocześnie uzupełnia poziom lipidów. Biphase Lipo alcoolique to wielofunkcyjny produkt, który łączy zdrowie i pielęgnację dłoni w jednym.

NAOS Care first

Niebezpieczny. Przestrzegać środków ostrożności. Używaj środków biobójczych bezpiecznie. Przed użyciem zawsze przeczytaj etykietę i informacje o produkcie