Czujesz, że płomień pojawia się na twarzy, stopniowo spływa po szyi aż do klatki piersiowej, zamieniając twoją skórę w szkarłat. Może być to moment, a może trwać i trwać.  A może rumieniec umiejscowił się na nosie i policzkach. Przychodzi i odchodzi, ale ostatnio wydaje się, że jest tam cały czas. Możliwe, że jest to już nie tylko zaczerwienienie - rumieńcom towarzyszy sieć drobnych naczynek, również na nosie i policzkach. A może doświadczasz zaostrzenia trądziku różowatego, wraz z grudkami, krosami, zaczerwienieniem i uczuciem gorąca ...

sensibio AR-skin redness

Stopień zaczerwienienia skóry może być różny, inne także mogą być przyczyny jego powstawania. Mogą to być np. emocje, ale także duże różnice temperatur. Początkowo, zaczerwienienie jest przejściowe, z czasem jednak może się utrwalić.

Utrzymujące się zaczerwienienie na twarzy może powodować dyskomfort. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie w celu ograniczenia objawów.

„Zrozumienie objawów i przyczyny ich powstawania jest bardzo ważne. Obserwacja własnego organizmu i zmiana stylu życia może ułatwić leczenie.”

Trądzik różowaty uważany jest za chorobę o podłożu zapalnym. Skóra nadmiernie reaguje na określone bodźce, które uważa za zagrożenie. Pod wpływem tych czynników rozszerzają się naczynia krwionośne, pobudzane są zakończenia nerwowe a w konsekwencji odczuwane jest gorąco i dyskomfort.

Na skórę ma wpływ również czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF). Jest on konieczny w procesie powstawania nowych naczyń krwionośnych. Jednak w przypadku jego nadmiernej ekspresji, naczynia krwionośne rozszerzają się, a włókna skóry ulegają osłabieniu. Zaczerwienienie, które wcześniej było przejściowe staje się trwałe (erytroza).VEGF sprzyja również powstawaniu nowych naczynek, z których część może stać się widoczna. Medycznie określane jako teleangiektazje potocznie nazywane są „pajączkami”.

Mimo coraz lepszej wiedzy na temat procesów patofizjologicznych zachodzących w skórze oraz związanym z nimi zaczerwienieniem, tymczasowym lub trwałym, tak naprawdę w nie wiemy wszystkiego o trądziku różowatym. U różnych osób przyczyny stanu zapalnego naczyń mogą być inne.

Jeśli nie możemy pozbyć się całkowicie przyczyny zaczerwienienia twarzy, najlepszą strategią jest radzenie sobie z objawami.

Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpływające na zaczerwienienie skóry

 

Osoby o jasnej karnacji (w szczególności kobiety) są bardziej podatne na zaczerwienienia. Zaczerwienione policzki zwykle pojawiają się w wieku dorosłym, po 20. roku życia a natężenie rumienia może się zwiększać wraz z wiekiem. Aby tego uniknąć warto kontrolować zaczerwienioną skórę. Wpływ na jej stan może mieć wiele czynników:

internal factors
Czynniki wewnętrzne: - hormony,
- menopauza,
- emocje,
- stres,
- predyspozycje genetyczne.
sensibio AR - external factors
Czynniki zewnętrzne: - nagłe zmiany temperatury
- ostre potrawy
- ekspozycja na słońce
- intensywny trening
- alkohol
- niewłaściwie dobrane produkty do pielęgnacji i higieny

Żadna z tych list nie jest wyczerpująca, ale dają wyobrażenie o tym, jak zróżnicowane mogą być czynniki, które sprawiają, że twoja twarz zmienia kolor na czerwony. Identyfikacja własnych wyzwalaczy jest niezbędnym pierwszym krokiem do zrozumienia osobistego koloru.

Jeśli na skórze występuje trwałe zaczerwienienie, być może jest to objaw trądziku różowatego. Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry, o przewlekłym charakterze z okresami remisji i zaostrzeń. Charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów i może mieć różną intensywność. Wszystkie objawy związane są ze stanem zapalnym i rozszerzeniem naczyń. Najczęstsze to:

Uderzenia gorąca są częste i zwykle występują przez większość życia. Pojawiają się w ciągu kilku sekund lub minut w odpowiedzi na czynniki wyzwalające. Jest to fala gorąca, połączona z wystąpieniem zaczerwienienia, które rozprzestrzenia się po twarzy i szyi w chwili stresu lub pod wpływem ciepła.

flushing

Rumień to trwałe zaczerwienienie twarzy na policzkach i nosie, a czasem także na brodzie i czole. Czasami wraz z nim występuje uczucie pieczenia, mrowienie i suchość. Zwykle nie towarzyszy im swędzenie. Nasilenie zaczerwienienia można ocenić na podstawie jego częstotliwości, czasu trwania, intensywności oraz tego, które części klatki piersiowej i okolicy twarzy zmieniają kolor.

sensibio AR erythema

Teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne potocznie zwane pajączkami, często pojawiają się również w wyniku nadmiernego i długotrwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Na skórze objawiają się jako małe czerwone lub fioletowe naczynka, dobrze widoczne nawet bez powiększenia.

sensibio AR telangiectasis

Objawy te mogą ewoluować w bardziej poważne – na szczęście rzadsze – formy trądziku różowatego z kolejnymi objawami, które obejmują grudki, krosty, głównie na policzkach, i przerost skóry, która przybiera „kalafiorowaty” wygląd. Zmiany te dotyczą zazwyczaj skóry na nosie.

Oczna postać trądziku różowatego, daje się odczuć jako pieczenie, kłucie i wrażenie, że coś znajduje się pod powieką, a także wrażliwość na światło. W przypadku cięższych postaci wymagane jest leczenie.

Trądzik różowaty występuje powszechnie na całym świecie

Dermatolodzy szacują, że 10% populacji osób dorosłych cierpi na trądzik różowaty *. Choroba najczęściej dotyka osoby o jasnej karnacji, ale rozpoznaje się ją również u Azjatów, Latynosów i osób pochodzenia afrykańskiego **. Choroba dotyka dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn, począwszy od około 20 roku życia, ze szczytem między 40 a 50 rokiem życia ***.

Terapie medyczne łagodzą objawy

Istnieje wiele różnych metod leczenia trądziku różowatego, m. in miejscowych, doustnych, oraz zabiegów laserowych i innych, które całkiem dobrze radzą sobie z różnymi objawami. Wczesne leczenie umożliwia powstrzymanie rozwoju choroby. Brak leczenia powoduje, że zaczerwienienie, a także pozostałe objawy utrwalają się.

* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5821167//

** Standard classification and pathophysiology of rosacea: The 2017 update by the National Rosacea Society Expert Committee;Richard L. Gallo et al, JAAD 2018;78:148

*** https://www.revmed.ch/RMS/2016/RMS-N-512/Rosacee-ou-en-sommes-nous

 

rosacea around the world

Jeśli występuje zaczerwienienie skóry i objawy się nasilają, warto skonsultować się z dermatologiem. Będzie on w stanie prawidłowo zdiagnozować problem i dobrać odpowiednie leczenie, aby skóra odzyskała zdrowy wygląd.