Zaczerwienienie twarzy - błędne koło

Uczucie pieczenia, zaczerwienienie, nadwrażliwość i pulsowanie - to są właśnie odczucia, które towarzyszą zaczerwienieniu skóry! Psychicznie czujesz się jeszcze gorzej. Zmartwiony, niespokojny, niecierpliwy, defensywny, może nawet wstydzić się, że tak daleko skórze do ideału, do którego dąży społeczeństwo. Ten brak doskonałości na dodatek jest bardzo widoczny! Nieuchronne spojrzenia ludzi wokół, powodują, że uczucia bycia krytycznie ocenianym narastają powodując dodatkowy stres. Stres powoduje jeszcze większe zaczerwienienie.

Jak można sobie pomóc? W momencie, kiedy uświadomimy sobie, że większość ludzi tak naprawdę najczęściej najwyraźniej widzi swoje niedoskonałości i nie przygląda się zbyt uważnie innym wokół, łatwiej jest funkcjonować.

 

Zaczerwieniona skóra zbiera emocjonalne żniwo

Dermatolodzy zgadzają się, że poza nieprzyjemnymi fizycznymi odczuciami związanymi z występowaniem zbyt rumianych policzków, zaczerwienienia, „pajączków” i trądziku różowatego, psychologiczny wpływ aspektów wizualnych jest ogromny. Jesteśmy wobec siebie bardzo krytyczni. Jeśli chodzi o sam trądzik różowaty:

90% Pacjentów doświadcza spadku poczucia własnej wartości i pewności siebie*

41% Pacjentów nie czuje się komfortowo podczas spotkań towarzyskich*

88% Pacjentów z ciężkim trądzikiem różowatym uważa, że ma on wpływ na ich relacje zawodowe*

51% Pacjentów nie pracuje z powodu ciężkiego trądziku różowatego*

* https://www.rosacea.org/patients/all-about-rosacea

 

Czy któreś z tych stwierdzeń brzmi znajomo? Aby problem nie narastał na przestrzeni lat i ostatecznie przybrał postać ciężkiej choroby jaka jest trądzik różowaty najlepiej jak najwcześniej porozmawiać o pojawiającym się na twarzy zaczerwienieniu z dermatologiem. Specjalista wiedząc czego można się spodziewać w przyszłości, rekomendując odpowiednie leczenie jest w stanie znacznie spowolnić, a nawet zatrzymać dalszy rozwój choroby. Pomocny może być również kontakt z innymi ludźmi, którzy cierpią z tego samego powodu, leczą się, lub leczyli z powodu rozszerzonych naczynek czy trądziku różowatego.  Mając podobne doświadczenia wykażą się empatią, mogą mieć wiele cennych wskazówek, gdzie i jakiej pomocy szukać.

 

Życie byłoby znacznie prostsze, gdyby można było przewidzieć, kiedy pojawi się rumień! Spotkania z przyjaciółmi, wydarzenia towarzyskie mogłyby być planowane na ten lepszy czas, pozwalając rumieńców w czasie interakcji społecznej. Jest kilka czynników wyzwalających które można kontrolować. Unikając gorących napojów, nagłych zmian temperatury lub słońca, można mieć pozytywny wpływ na skórę. Stres nie jest jednak tak łatwy do opanowania. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, którymi dobrze jest nauczyć się zarządzać.
 

morning rush

Jeśli tylko to możliwe unikaj pośpiechu. Wybierz aktywność, która działa relaksująco na mięśnie i wycisza umysł. Może to być joga, delikatne ćwiczenia, czas spędzony na filmie, grach lub innych aktywnościach z przyjaciółmi lub rodziną. Zrób co możesz, aby oddalić od siebie negatywne myśli i presję czasu. Najlepiej zaczynać nowy dzień bez pośpiechu z pozytywnym nastawieniem.

yoga

Poza fizycznym dyskomfortem wynikającym z zaczerwienienia i trądziku różowatego podczas interakcji z innymi osobami często pojawia się zawstydzenie. Spotykając codziennie wiele osób jak np. kierowca autobusu, kolegów w pracy, klientów w porze lunchu, pracowników sklepów osoba z trądzikiem różowatym zastanawia się co wszyscy o niej myślą. Czy oni wszyscy sądzą, że zaczerwienienie wynika z zaniedbania skóry czy z nałogów. Zastanawiają się, dlaczego skóra jest tak czerwona, jak po zbyt długim pobycie na słońcu lub w solarium. Świadomość tych myśli jest bardzo przykra i może zniechęcać do kontaktów z ludźmi

 hide

Aby pokonać swój niepokój i być świadomym własnej wartości pamiętaj, że nie definiuje cię tylko Twoja skóra. To część ciebie, tego kim jesteś, ale nie jedyny wyznacznik. Jesteś osobą z wyjątkowym doświadczeniem i perspektywami. Staraj się, aby ludzie wokół ciebie mogli lepiej cię poznać, to jakim jesteś człowiekiem jest ważniejsze niż to, że się czerwienisz. Skupienie się na swoich mocnych stronach może pomóc ci, abyś nie czuł się piętnowany i osądzany.  I nie ma nic złego w tym, jeśli pewności siebie może dodać makijaż, który zamaskuje zarumienione policzki.  Pamiętaj, aby wybrać produkty, które są dostosowane do trądziku różowatego i potrzeb skóry.

sensibio AR - stronger

Czy to oparzenia słoneczne? Trądzik? Czy stosowałeś krem z filtrem? Czasami ludzie są ciekawi, najczęściej mają dobre intencje, ale kiedy te same pytania są zadawane dzień po dniu, może to być zbyt męczące.

Razem z pytaniami mogą pojawić się założenia dotyczące stylu życia i higieny, które często opierają się na stereotypach i są błędne. Skutkuje to sytuacją, że to nie sam wygląd, ale stałe nim zainteresowanie ze strony innych osób powoduje, że zaczynasz ich unikać. Pytania o samopoczucie sprawiają, że nie chcesz wychodzić - kiedy w rzeczywistości bez tych pytań radziłbyś sobie dużo lepiej.

sensibio AR - alone

Zaufaj pielęgnacji, która się sprawdza w przypadku twojej skóry i stosuj się do zaleceń dermatologa. Jeśli sprawdziłeś, że jakiś czynnik Ci szkodzi, unikaj go, mimo być może przeciwnych doświadczeń innych osób. Znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny. Słuchaj i ufaj sobie.

stay confident

sensibio AR - friends

Kiedy czynniki stresujące oddziałują ze wszystkich stron, chcesz zostać w domu i żyć w tylko w tym bezpiecznym środowisku.  Ale kontakt z innymi osobami cierpiącymi na trądzik różowaty może być w takiej sytuacji bardzo pomocny. Dzielenie się wspólnymi problemami i doświadczeniami jest cennym wsparciem.

Istnieje ogromna społeczność #skinpositivity online, gdzie mówi się o trudnych chorobach skóry, od trądziku, przez atopowe zapalenie skóry po trądzik różowaty. Nie warto się ukrywać, jeśli jest tak wiele osób z podobnymi doświadczeniami, którzy też poczują się o wiele lepiej, jeśli będą mogli komuś pomóc i podzielić się swoją widzą, czy choćby wysłuchać.

Doświadczenie jednej osoby z trądzikiem różowatym może pomóc komuś innemu, dając jedocześnie siłę i pozytywną energię wszystkim. Pozwoli ona na dalsze wsparcie i chęci do działania kolejnych osób.