Wrażliwość skóry zawsze była powszechnym zjawiskiem, jednak od niedawna można powiedzieć, że dotyczy już większości z nas. Około 60-70% kobiet i 50-60% mężczyzn zmaga się z wrażliwością skóry. 1

Przez długi czas eksperci niedoszacowywali skali problemu. Niewiele osób zgłaszało się do dermatologa, aby pomógł im zadbać o wrażliwą skórę. Objawy wrażliwości nie występują w sposób ciągły i są głównie subiektywne  – poza zaczerwienieniem, nie można ich dostrzec gołym okiem. Dlatego większość z nas myśli, że wrażliwość skóry nie jest wystarczającym powodem do wizyty u dermatologa.

Niestety, osoby posiadające wrażliwą skórę doskonale wiedzą, jak wpływa ona na ich codzienne życie. Wrażliwość skóry często determinuje, co jemy, jakie kosmetyki stosujemy, jakie ubrania nosimy, a nawet co robimy, ponieważ nawet jakość powietrza może wywoływać niepożądaną reakcję skóry. Wrażliwość skóry znacząco wpływa na komfort życia.

Przeczytaj więcej w artykule "POMIAR I ŁAGODZENIE OBJAWÓW WRAŻLIWOŚCI SKÓRY W ŻYCIU CODZIENNYM?"

 1 Farage MA. The prevalence of sensitive skin. Front Med 2019; 6:98.

 

Sensitive skin role in lifestyle choices

Objawy wrażliwości skóry

W związku z rosnącą liczbą osób zmagających się z wrażliwością skóry, w 2017 roku International Forum for the Study of Itch (IFSI) uznało wrażliwość skóry jako dermatologiczny syndrom nazwany Syndromem Wrażliwej Skóry.

 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr. Michèle Sayag, Medical Strategy Director - BIODERMA.

  Wrażliwość skóry definuje się jako pojawienie się nieprzyjemnych objawów takich jak pieczenie, swędzenie, mrowienie, ból czy uczucie ściągnięcia w odpowiedzi na bodziec, ktory normalnie nie powinien prowokować takich reakcji. Skóra może wyglądać na zewnątrz bezobjawowo, ale może też pojawić się przemijające zaczerwienienie. To coś innego niż utrwalony rumień, który najczęściej związany jest z trądzikiem różowatym.

  Dr. Michèle Sayag, Medical Strategy Director - BIODERMA.

Objawy wrażliwości skóry pojawiają się najczęściej na chwilę i trwają do kilku godzin. Są to głównie :

 • Mrowienie
 • Uczucie ściągnięcia
 • Pieczenie
 • Swędzenie
 • Dyskomfort 
 • Zaczerwienienie 

 • Aurélie Guyoux, NAOS Research & Development Director
  Aurélie Guyoux, R&D Director - NAOS.

  Wrażliwość skóry początkowo może być traktowana jako zaleta. Nasza skóra dostarcza nam ciągłej informacji o otaczającym środowisku i potencjalnych podrażnieniach. Jej reakcja wyzwala odpowiednie działania adaptacyjne i ochronne. Przykładowo, skóra stale dostosowuje się do wysokich temperatur dzięki mechanizmowi pocenia się, a także do promieniowania UV dzięki wytwarzaniu melaniny i obronie przed stresem oksydacyjnym. Niestety dzisiaj skóra musi stale dostosowywać się do coraz większej liczby różnych czynników drażniących. Dlatego skóra wrażliwa nadmiernie reaguje na bodźce w swoim otoczeniu. Jednak ta nadreaktywność skóry może być regulowana.

  Aurélie Guyoux, R&D Director - NAOS.

Laboratorium BIODERMA zidentyfikowało 2 rodzaje wrażliwości, w zależności od jej pochodzenia:

To naturalna wrażliwość wynikająca z biologicznej dysfunkcji. Włókna nerwowe nadmiernie reagują na poszczególne czynniki wyzwalające, przez co skóra reaguje objawami wrażliwości. Wrażliwość wrodzona jest trwałą cechą skóry.

Nerve fibres

To wrażliwość skóry wynikająca z działania czynników zewnętrznych, które ją uwrażliwiają oraz stylu życia. Do czynników zewnętrznych uwrażliwiających skórę należą m.in.: alergeny, zanieczyszczenia, zmiany temperatury, palenie tytoniu, picie alkoholu, stres, promieniowanie słoneczne itp. Te czynniki powodują produkcję wolnych rodników w skórze. Im tych czynników więcej w naszym otoczeniu, tym więcej wolnych rodników. To wywołuje stres oksydacyjny, który osłabia barierę ochronną skóry. Osłabiona bariera ochronna skóry pozwala przenikać do wewnątrz czynnikom drażniącym. Stres oksydacyjny i osłabione funkcje obronne skóry sprawiają, że skóra staje się wrażliwa i pojawia się stan zapalny. Wrażliwość nabyta może zaostrzyć naturalną wrażliwość.

Skyline sunrise

W obu przypadkach skóra zostaje wytrącona ze swojej naturalnej równowagi i traci zdolności obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wrażliwa skóra cały czas walczy o to, aby powrócić do zdrowego stanu równowagi.

Co szkodzi mojej skórze?

Czynniki, które uwrażliwiają skórę to:

Zanieczyszczenia Smog, zanieczyszczenia, metale ciężkie, lotne związki organiczne – wszystko to negatywnie wpływa na barierę ochronną skóry.
Promieniowanie UV Promieniowanie UV może zwiększać wrażliwość skóry.
Zmiany temperatury Silny wiatr, mróz, ogrzewanie, klimatyzacja, duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami, w których przebywamy, zwiększa wrażliwość skóry
Detergenty Detergenty, środki powierzchniowo czynne i inne środki myjące mogą działać drażniąco na skórę.
Hormony Hormony związane z cyklem menstruacyjnym mogą wpływać na skórę. 42% kobiet twierdzi, że ich skóra jest bardziej wrażliwa tuż przed lub w trakcie menstruacji. Ponad 70% kobiet w wieku menopauzalnym twierdzi, że wrażliwość ich skóry wzrosła po menopauzie.
Styl życia Palenie papierosów, mała ilośc snu, picie alkoholu, zła dieta, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, golenie twarzy również mogą zwiększać wrażliwość skóry.
Kosmetyki i makijaż Kosmetyki do pielęgnacji i makijażu mogą zawierać potencjalnie drażniące cząsteczki takie jak barwniki, substancje zapachowe czy konserwanty. Należy zwracać uwagę, aby stosowane wody micelarne lub żele do mycia nie osłabiały bariery ochronnej skóry.
2 Farage et al. 2020, Laurent Misery et al. 2017

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa i uwrażliwiona

Technologia DEFENSIVE

Sensibio Defensive

(67 opinii)

Aktywna pielęgnacja wzmacniająca naturalne zdolności obronne wrażliwej skóry, która jednocześnie koi.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Sensibio Defensive rich

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa i uwrażliwiona

Technologia DEFENSIVE

Sensibio Defensive rich

(44 opinii)

Aktywna pielęgnacja wzmacniająca naturalne zdolności obronne wrażliwej skóry, która jednocześnie koi.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa

patent TOLÉRIDINE™

Sensibio Eye

(32 opinii)

Wygładzający i nawilżający krem do wrażliwej okolicy oczu.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Pielęgnacja uzupełniająca

Skóra wrażliwa

patent TOLÉRIDINE™

Sensibio Mask

(1 opinia)

Intensywnie kojąca i nawilżająca maseczka dla skóry wrażliwej i nadwrażliwej.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Sensibio H2O woda micelarna nr 1 w Europie

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa Skóra normalna

Technologia Micellar

Sensibio H2O

(566 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje jej naturalną równowagę.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra wrażliwa

Dermatologiczna formuła

Sensibio Gel moussant

(140 opinii)

Łagodzący żel micelarny do oczyszczania twarzy o działaniu nawilżającym.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież