Podczas gdy jeszcze do niedawna wrażliwość skóry była czymś rzadko spotykanym, teraz dotyczy sporej liczy osób na całym świecie. Częstotliwość występowania wrażliwości skóry była również niedoszacowywana ze względu na fakt, że jej rozpoznanie rozpoczyna się od subiektywnych odczuć takich jak ściągnięcie, mrowienie, pieczenie i swędzenie.  

 

Objawy te są wywoływane przez wiele czynników, które normalnie nie powinny mieć wpływu na skórę. Sytuacja się jednak zmienia, kiedy bariera skóry zostaje bombardowana czynnikami drażniącymi – w dużej ilości i z dużą częstotliwością. Według badań na świecie z wrażliwością skóry zmaga się 60-70% kobiet i 50-60% mężczyzn (źródło: Miranda A. Farage. The prevalence of sensitive skin. Front Med 2019; 6:98 Frontiers in Medicine).

JAK ROZPOZNAĆ WRAŻLIWĄ SKÓRĘ?
 • Dr. Sandy Skotnicki, Dermatologist - Canada.

  “Wrażliwość i nietolerancja skóry mogą wystąpić u każdego, jednak są częstsze wśród kobiet i osób, które cierpią z powodu chorób skóry np. takich jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty.”
   

  Dr. Sandy Skotnicki, Dermatologist - Canada.

Niektóre kosmetyki zawierają składniki, które nakładane na skórę przez dłuższy czas, mogą negatywnie wpływać na jej kondycję. Należą do nich oleje mineralne i silikony, które mogą zatykać pory i prowadzić do powstawania niedoskonałości. Ważne, żeby przyglądać się składom wszystkich kosmetyków – do makijażu i do pielęgnacji. Nie musimy chyba dodawać, że makijaż trzeba obowiązkowo zmywać przed pójściem spać i nie ma od tej reguły odstępstwa, natomiast kosmetyk do demakijażu nie może zaburzać naturalnej równowagi skóry.

CZYNNIKI PODRAŻNIAJĄCE SKÓRĘ

Powietrze którym oddychamy – na zewnątrz i w pomieszczeniach – jest zanieczyszczone. Na naszej skórze i włosach każdego dnia osadzają się kurz, pyły niskocząsteczkowe, smog, spaliny, dym papierosowy, metale ciężkie (ołów, rtęć, arsen), gazy cieplarniane (ozon,  tlenek węgla, dwutlenek azotu), lotne związki organiczne (wydzielane przez plastik, dywany, farby, meble), nie zapominając o pyłkach, które mają silny potencjał alergizujący. Wszyscy ci wrogowie skóry mają na nią duży bezpośredni wpływ.

CZYNNIKI PODRAŻNIAJĄCE SKÓRĘ

W wyniku naturalnych procesów metabolicznych skóra wytwarza zanieczyszczenia. Pot, martwe komórki, sebum – nagromadzone na powierzchni skóry mogą zaburzać jej normalne funkcjonowane. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie rano oczyszczać skórę z metabolitów wytworzonych nocą. 

CZYNNIKI PODRAŻNIAJĄCE SKÓRĘ

Jej skład różni się w zależności od lokalizacji, jednak woda kranowa zawiera bakterie, endotoksyny, złogi wapnia i inne pozostałości, które mogą podrażniać naskórek. Woda kranowa może więc powodować podrażnienie – szczególnie, kiedy bariera skórna jest osłabiona.  Dla osób z wrażliwą skórą bezpieczniejsze są kosmetyki do higieny do stosowania bez użycia wody.

CZYNNIKI PODRAŻNIAJĄCE SKÓRĘ

Pandemia Covid-19 sprawiła, że skóra twarzy mierzy się z jeszcze większymi wyzwaniami – noszeniem maseczki. Maseczki są konieczne, aby ochronić nas przed zarażeniem, jednak noszone przez dłuższy czas mogą powodować problemy skórne. Maskne to nowe zjawisko – trądzik związany z noszeniem maseczki, który pojawia się w dolnej części twarzy, szczególnie na brodzie. Osoby posiadające wrażliwą skórę również mogą zauważyć zaostrzenie objawów spowodowane noszeniem maseczki: podrażnienie, rumień, swędzenie, kłucie, a czasem nawet egzemę. Również w tym przypadku odpowiednia higiena skóry twarzy ma kluczowe znaczenie dla przywrócenia zdrowia skóry.

CZYNNIKI PODRAŻNIAJĄCE SKÓRĘ
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Allergist - BIODERMA.

  “Noszenie maseczki powoduje okluzję i macerację skóry, co nasila podrażnienia spowodowane mikro-otarciami od maseczki. Pod maseczką wytwarza się ciepłe i wilgotne środowisko sprzyjające wydzielaniu sebum i pojawianiu się krostek (trądziku lub zmian zapalnych). ”

  dr Michèle Sayag, alergolog, BIODERMA

  Dr Michèle Sayag, Allergist - BIODERMA.

CO POWODUJE WRAŻLIWOŚĆ SKÓRY?

Skóra to największy organ naszego ciała. Otula nas i chroni. Stanowi naturalną barierę pomiędzy naszym ciałem a światem zewnętrznym. Jednak nie jest nieprzepuszczalna. Przeciwnie – na jej powierzchni dochodzi do procesów takich jak utrata wody, wydzielanie sebum czy łuszczenie. To właśnie dzięki częściowej przepuszczalności skóry kosmetyki mogą tak skutecznie działać!

Zazwyczaj skóra jest odporna na sporadycznie pojawiające się czynniki podrażniające z otoczenia. Dlaczego więc wrażliwa skóra nadmiernie reaguje na bodźce? Przede wszystkim dlatego, że bariera ochronna skóry wrażliwej nie spełnia swojej roli. Każdego dnia nasza skóra, w szczególności skóra twarzy, gromadzi na swojej powierzchni różnego rodzaju zanieczyszczenia. Niestety współczesne środowisko jest dużo bardziej zanieczyszczone niż kiedyś, co sprawia, że zanieczyszczeń na skórze osadza się coraz więcej, a mechanizmy ochronne skóry, które kiedyś były skuteczne, teraz stają się niewydolne. Ekosystem skóry jest bardziej narażony na zaburzenie jego naturalnej równowagi, co wpływa na reaktywność i wygląd skóry.

BŁĘDNE KOŁO WRAŻLIWOŚCI

Zewnętrzne czynniki drażniące (m.in. promienie UV, zanieczyszczenia, źle dobrane kosmetyki), które oddziałują na skórę każdego dnia, generują wolne rodniki. Wzrost ich ilości powoduje stres oksydacyjny. Skóra broni się poprzez detoksykację komórkową, jednak jej możliwości obrony są ograniczone. Skóra nie jest w stanie dłużej się bronić. Bariera hydrolipidowa zostaje uszkodzona i nie spełnia swojej roli ochronnej. Prowadzi to do odwodnienia (wzrasta TEWL – przeznaskórkowa utrata wody), a skóra absorbuje szkodliwe czynniki zewnętrzne. Procesy te przyczyniają się do utrzymania stresu oksydacyjnego i powstania stanu zapalnego - na skórze pojawiają się zaczerwienienie, podrażnienia, pieczenie i swędzenie. Skóra staje się jeszcze bardziej wrażliwa i reaktywna. Stres oksydacyjny powoduje szkody na trzech poziomach: DNA, lipidów i białek, co prowadzi w efekcie do zmian w funkcji barierowej, spowolnienia odnowy komórkowej i stanu zapalnego. Zapalenie powoduje liczne dysfunkcje, jak zaczerwienienie czy przedwczesne starzenie się skóry. To prawdziwe błędne koło, które zwiększa podrażnienie skóry i wszystkie objawy wrażliwości.

DLACZEGO ODPOWIEDNIA HIGIENA JEST TAK WAŻNA?

Codzienne prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy to najlepszy sposób, aby uniknąć nagromadzenia na jej powierzchni zanieczyszczeń, makijażu i metabolitów, które wpływają na zaburzenie równowagi skóry i wzrost jej wrażliwości.

Skuteczne funkcjonowanie bariery ochronnej skóry zależy od właściwego oczyszczania rano i wieczorem:

Oczyszczanie rano:

- aby pozbyć się zanieczyszczeń i toksyn wytwarzanych przez skórę w nocy.

- aby przygotować skórę do obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w ciągu dnia.

- aby oczyścić pory i pozwolić skórze lepiej chłonąć składniki odżywcze z kosmetyków pielęgnacyjnych.

Oczyszczanie wieczorem:

- aby usunąć makijaż i zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia, a także sebum i martwe komórki.

- aby oczyścić pory i pozwolić skórze lepiej chłonąć składniki odżywcze z kosmetyków pielęgnacyjnych

Prawidłowe oczyszczanie skóry jest niezbędnym pierwszym krokiem rytuału pielęgnacyjnego wrażliwej skóry. Powinno zostać wykonane produktem dermokosmetycznym, który koi i utrzymuje naturalną równowagę skóry, bez użycia wody, która mogłaby dodatkowo podrażnić skórę. Idealnie sprawdzi się woda micelarna Sensibio H2O. 

Sensibio H2O woda micelarna nr 1 w Europie

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa Skóra normalna

Technologia Micellar

Sensibio H2O

(560 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje jej naturalną równowagę.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa, skłonna do zaczerwienień

patent ROSACTIV™

Sensibio H2O AR

(42 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje naturalną równowagę skóry wrażliwej i naczynkowej.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra wrażliwa

Dermatologiczna formuła

Sensibio Gel moussant

(140 opinii)

Łagodzący żel micelarny do oczyszczania twarzy o działaniu nawilżającym.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa

patent TOLÉRIDINE™

Sensibio Eye

(32 opinii)

Wygładzający i nawilżający krem do wrażliwej okolicy oczu.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Bioderma Sensibio DS+ Gel nettoyant 200ml, Delikatny żel oczyszczający przeciw łojotokowemu zapaleniu skóry dla skóry wrażliwej

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra wrażliwa skłonna do zaczerwienienia i łuszczenia

Dermatologiczna formuła

Sensibio DS+ Gel nettoyant

(8 opinii)

Żel oczyszczający do skóry zaczerwienionej i z łojotokowym zapaleniem skóry

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

BIODERM zdjecie produktu, Sensibio Light krem lagodzacy 40ml

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa

patent TOLÉRIDINE™

Sensibio Light

(13 opinii)

Kojąco-nawilżająca pielęgnacja dla skóry wrażliwej.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

BIODERMA, zdjecie produktu, Sensibio Rich krem lagodzacy dla skory wrazliwej 40 ml

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa

patent TOLÉRIDINE™

Sensibio Rich

(7 opinii)

Kojąco-odżywcza pielęgnacja wrażliwej skóry.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

BIODERMA, zdjecie produktu, Sensibio Forte lagodzacy dla skory wrazliwej 40 ml

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa

patent TOLÉRIDINE™

Sensibio Forte

(10 opinii)

Krem intensywnie kojący i nawilżający, przynosi natychmiastowe i długotrwałe uczucie komfortu skóry.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież