WRAŻLIWA SKÓRA WYMAGA ŁAGODNEGO OCZYSZCZANIA

Pierwszym i absolutnie koniecznym krokiem rytuału pielęgnacyjnego jest oczyszczanie skóry twarzy. Pozwala na usunięcie z jej powierzchni nagromadzonych zanieczyszczeń, które zwiększają wrażliwość skóry. Tylko prawidłowo oczyszczona skóra twarzy może skutecznie chłonąć składniki odżywcze pochodzące z nakładanych później kremów. Właśnie dlatego higiena i pielęgnacja powinny iść w parze: krem zadziała skuteczniej, jeśli skóra zostanie wcześniej odpowiednio oczyszczona.

Prawidłowe oczyszczanie wymaga skuteczności i delikatności – utrzymania naturalnej równowagi skóry i zachowania funkcji barierowej. To szczególnie istotne w przypadku wrażliwej skóry.

Funkcja barierowa oznacza, że skóra jest w stanie utrzymać wystarczającą szczelność, aby przeciwdziałać przenikaniu czynników drażniących do środka i zapobiegać odparowywaniu wody na zewnątrz.  

Skóra wrażliwa cechuje się upośledzeniem funkcji barierowej. Skóra przestaje być naszą tarczą ochronną. Jej oczyszczanie musi chronić naturalną równowagę skóry, aby wzmacniać skutecznosć bariery ochronnej.

ZROZUMIENIE FUNKCJI BARIERY OCHRONNEJ SKÓRY

Aby zwizualizować funkcję babiery ochronnej skóry, naskórek przypomina w swojej budowie mur zbudowany z cegieł. Komórki skóry to cegły. Pomiędzy nimi występują lipidy, które jak cement utrzymują je razem. Mikrobiom (mikroorganizmy naturalnie występujące na powierzchni skóry) pomaga utrzymywać „ścianę” w zdrowiu, zapewniając kwaśne pH o wartości między 4 a 6.  

 • Dr Sandy Skotnicki, Dermatologist - Canada.

  “Produkty do oczyszczania skóry mogą osłabiać zarówno funkcje barierowe skóry, jak i jej mikrobiom, co zwiększa wrażliwość skóry. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na skład produktów do higieny skóry twarzy.”

  Dr Sandy Skotnicki, Dermatologist - Canada.

RYZYKO ZWIĄZANE Z NIEWŁAŚCIWYM OCZYSZCZANIEM WRAŻLIWEJ SKÓRY

Minimalizm w pielęgnacji doprowadził do tego, że niektórzy używają do oczyszczania skóry... samej wody. Jednak sama woda nie jest w stanie zmyć wszystkich zanieczyszczeń i brudu, jakie gromadzą się na skórze. Dlatego środki do mycia twarzy zawierają środki powierzchniowo czynne, będące w stanie usunąć brud i zanieczyszczanie obecne na skórze. Wybór produktu do oczyszczania jest niezwykle ważny w przypadku każdego rodzaju skóry – jednak szczególną rolę odgrywa w przypadku skóry wrażliwej.

 • Na rynku dostępnych jest wiele produktów do oczyszczania skóry – mydła, żele myjące, olejki myjące, wody micelarne.
 • Środki powierzchniowo czynne są zwykle klasyfikowane na podstawie ich „detergencji”, co oznacza ich zdolność do usuwania brudu osadzonego na skórze. Agresywne środki powierzchniowo czynne uszkadzają barierę ochronną skóry, ponieważ niszczą lipidy skóry, niezbędne do utrzymania jej funkcji barierowej.

Jeśli posiadasz wrażliwą skórę i do oczyszczania nie użyjesz łagodnego środka myjącego, Twoja skóra natychmiast zareaguje. Pewnie zdarzyło Ci się już odczuwać mrowienie, kłucie, zaczerwienienie, ściągnięcie lub pieczenie po użyciu źle dobranego kosmetyku do mycia twarzy. Źle dobrany kosmetyk do higieny może zwiększyć wrażliwość skóry i utrwalić błędne koło zapalenia.

 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Allergist - BIODERMA.

  Istnieje szeroka gama środków powierzchniowo czynnych, jednak niektóre mogą być nieodpowiednie i zbyt drażniące dla skóry. Środek powierzchniowo czynny oddziałuje ze skórą, a źle dobrany może osłabić film hydrolipidowy skóry i jej funkcje barierowe. Zbyt częste mycie jest tak samo złe, jak niewystarczająco częste oczyszczanie.”

  Dr Michèle Sayag, Allergist - BIODERMA.

JAK ODPOWIEDNIO OCZYSZCZAĆ WRAŻLIWĄ SKÓRĘ?

Pandemia Covid-19 sprawiła, że w centrum naszego funkcjonowania postawiliśmy higienę – mycie jako ochrona przed zarażeniem. Poza myciem rąk, ważne stało się również delikatne mycie skóry twarzy, szczególnie po dłuższym noszeniu maseczki. Problem w tym, że wrażliwa skóra często źle reaguje na oczyszczanie. Wymaga delikatnych produktów do mycia o wysokiej tolerancji, bez substancji zapachowych w składzie i najlepiej bez użycia wody. Woda, przez zawartość endotoksyn, może zwiększać podrażnienie skóry. Odpowiedni produkt do mycia powinien być delikatny, a jednocześnie skutecznie usuwać z powierzchni skóry nagromadzone zanieczyszczenia, które zwiększają wrażliwość skóry. Musi respektować naturalne pH skóry, aby nie uszkadzać jej mikrobiomu. Podstawową rolą kosmetyku do mycia twarzy powinna być ochrona bariery ochronnej skóry – niezbędny krok w utrzymaniu jej zdrowia.

 • Dr Sandy Skotnicki, Dermatologist - Canada.

  Coraz częściej obserwujemy, że dzisiejsze nawyki dotyczące higieny, w szczególności codzienne mycie mydłem i agresywnymi środkami myjącymi, zaburzają funkcje barierowe naszej skóry, pozostawiając ją bezbronną i wrażliwą na warunki środowiskowe.

   

  Oto moje wskazówki dotyczące wyboru kosmetyku myjącego do skóry wrażliwej:

  • Upewnij się, że pH kosmetyku do mycia jest podobne do pH skóry (5.5)
  • Sprawdź, czy zawiera łagodne środki powierzchniowo czynne (oczyszczające)
  • Przekonaj się do produktów bezzapachowych
  • Wybierz produkt, który ma minimum składników w odpowiednich proporcjach

  Dr Sandy Skotnicki, Dermatologist - Canada.

Skóra to ekosystem, który działa zgodnie z własnym wewnętrznym zegarem biologicznym. Rano i wieczorem pełni różne funkcje, do których powinniśmy dopasować nasz rytuał oczyszczania.

Skóra w ciągu dnia przygotowuje się do pełnienia roli ochronnej przed środowiskiem zewnętrznym. Aby mogła nas skutecznie chronić, każdego dnia rano należy oczyścić twarz z wszelkich zanieczyszczeń, które nagromadziły się w ciągu nocy, czyli czasu największej aktywności komórkowej. Prawidłowe oczyszczenie skóry rano sprawi, że przygotujemy ją do obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w ciągu dnia. Skóra stanie się bardziej odporna oraz gotowa do przyjęcia kremu – będzie skuteczniej chłonąć składniki odżywcze z kosmetyków pielęgnacyjnych.

 Oczyszczanie skóry twarzy

Aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia, skóra aktywuje swoje funkcje odnowy, detoksykacji i regeneracji. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo oczyścić skórę twarzy przed pójściem spać i wzmocnić jej barierę ochronną.

 

 Oczyszczanie skóry twarzy

Jeśli bezpośrednio po oczyszczaniu skóry odczuwasz ściągniecie, zastanów się and zmianą kosmetyku do mycia – widocznie nie służy Twojej wrażliwej skórze.

ZŁOTE ZASADY WRAŻLIWEJ SKÓRY

Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Możesz potrzebować oczyszczać ją częściej, w zależności od klimatu i Twojej aktywności fizycznej. Kiedy czujesz dyskomfort na skórze po aplikacji kremu, balsamu czy antyperspirantu, pamiętaj, aby oczyścić skórę najszybciej jak to możliwe

ZŁOTE ZASADY WRAŻLIWEJ SKÓRY

Sensibio H2O woda micelarna nr 1 w Europie

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa Skóra normalna

Technologia Micellar

Sensibio H2O

(566 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje jej naturalną równowagę.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra wrażliwa

Dermatologiczna formuła

Sensibio Gel moussant

(140 opinii)

Łagodzący żel micelarny do oczyszczania twarzy o działaniu nawilżającym.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa, skłonna do zaczerwienień

patent ROSACTIV™

Sensibio H2O AR

(42 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje naturalną równowagę skóry wrażliwej i naczynkowej.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa

patent TOLÉRIDINE™

Sensibio Eye

(32 opinii)

Wygładzający i nawilżający krem do wrażliwej okolicy oczu.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież