Atopic dermatitis in adults

Postawienie diagnozy AZS to pierwszy, kluczowy krok, który nierzadko zajmuje wiele czasu. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem już przy pierwszych objawach. Zastosowane leczenie pomoże lepiej kontrolować zaostrzenia choroby, co już stanowi ogromną różnicę.

Pomimo to, pacjenci często mają trudności ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, zrozumieniem swojej choroby i doborem właściwych produktów pielęgnacyjnych. Bez względu na wiek, czy jesteś rodzicem dziecka z AZS, czy zmagasz się z skórę atopową, możesz chcieć podzielić się doświadczeniami, wątpliwościami i pytaniami. Oto kilka sposobów, jak znaleźć odpowiedzi i lepiej radzić sobie na co dzień, redukując stres związany z chorobą.

Skóra atopowa wymaga dermokosmetyków uzupełniających leczenie farmakologiczne. Codzienne stosowanie emolientów to podstawowe zalecenie dermatologów w przypadku AZS. Warto więc wybierać odpowiednie produkty do higieny i pielęgnacji, bo niewłaściwy wybór może wywołać zaostrzenie zmian, czego wielu pacjentów doświadczyło. Szukając właściwych kosmetyków, zwracaj uwagę na oznaczenia na produkcie informujące, że produkt został opracowany z myślą o skórze alergicznej i atopowej.

Eczema cream for kids
Emollient plus

‘‘Emollient plus’’

Od 2018 roku obowiązują europejskie rekomendacje dotyczące leczenia dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez szereg towarzystw naukowych i instytucji, w tym przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii (EADV). Wspólnie opracowano konsensus dobrych praktyk w pielęgnacji skóry atopowej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby regularnego nawilżania. Kategoria „Emolient Plus” obejmuje dermokosmetyki, których skład i skuteczność spełniają te zalecenia. 

Poznaj Atoderm Intensive baume – emolientem, który spełnia europejskie rekomendacje w pielęgnacji skóry atopowej.

ECARF European Centre for Allergy Research Foundation

ECARF – europejski certyfikat dla skóry alergicznej

Fundacja European Centre for Allergy Research (ECARF) powstała w Niemczech w 2006 roku i działa w ponad 30 krajach. Niezależne gremium naukowe ECARF weryfikuje, czy produkty oznaczone tym certyfikatem odpowiadają potrzebom osób z alergiami.

AFPRAL Association for the Prevention of Allergies

AFPRAL – francuski certyfikat bezpieczeństwa

Francuskie Stowarzyszenie na rzecz Zapobiegania Alergiom (AFPRAL) rekomenduje produkty wytwarzane i opracowywane w celu minimalizacji ryzyka alergii. Choć nie każdy pacjent z AZS cierpi na alergię certyfikat ten stanowi dodatkowe potwierdzenie bezpieczeństwa. Więcej na: https://www.pierrefabreeczemafoundation.org

Nie musisz być sam z AZS. Na całym świecie działają stowarzyszenia organizujące wydarzenia i budujące społeczności pacjentów, zmniejszając poczucie izolacji. Nie wahaj się skontaktować ze swoim lokalnym stowarzyszeniem, aby uzyskać porady i pomoc.

  • L’Association Française de l’Eczéma (Francja)
  • National Eczema Association (USA)
  • National Eczema Society (Wielka Brytania)
  • Asociación de Afectados por la Dermatitis Atopica (Hiszpania)
  • ANDeA (Włochy)
  • VMCE (Holandia)
  • Atopic Dermatitis Support Association (Brazylia)
  • Atopikerna (Szwecja)
  • Eczema Society of Canada (Kanada)
  • PTCA Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (Polska)

Więcej informacji: https://www.ptca.pl/

Istnieją także społeczności zaangażowanych pacjentów i lekarzy. Społeczność Doktor-Pacjent tworzona przez BIODERMA wspiera osoby z atopowym zapaleniem skóry, udostępniając artykuły współtworzone przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. Znajdziesz tam praktyczne porady i wskazówki, które pomogą lepiej radzić sobie z problemami skóry atopowej i ułatwią codzienne leczenie.

Szkoły Atopii – edukacja terapeutyczna

Na świecie działa ok. 80 Szkół Atopii, które od 2010 roku oficjalnie stały się częścią programu terapeutycznego w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Funkcjonują głównie przy szpitalach, a czasem także w prywatnych gabinetach lekarskich. Szkoły te oferują edukację terapeutyczną dzieciom i dorosłym, pomagając w leczeniu i codziennym funkcjonowaniu.

Oprócz leczenia konwencjonalnego istnieją również inne metody, które mogą okazać się bardzo pomocne w łagodzeniu świądu i redukcji stresu. Choć nie powinny zastąpić leczenia przepisanego przez dermatologa, mogą realnie wspierać rodziców i dzieci, nastolatków oraz dorosłych w radzeniu sobie z chorobą pod względem psychologicznym. Chodzi o to, aby wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie, podążając za własnymi przekonaniami i potrzebami.

  • Aby zmniejszyć stres, osiągnąć spokój i ograniczyć potrzebę drapania, możesz spróbować medytacji, jogi, koherencji serca (cardiac coherence) i innych technik relaksacyjnych.
  • Jeśli egzema wywołuje u Ciebie stany lękowe lub depresyjne, jeśli czujesz się odizolowany, nie wahaj się skonsultować z psychologiem, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami dermatologicznym. Odbudowa pewności siebie to często klucz do lepszego radzenia sobie z chorobą.
  • Jeżeli jesteś otwarty na medycynę komplementarną, pomocne mogą być sofrologia oraz akupunktura. W szczególności akupunktura wykazała obiecujące rezultaty w zmniejszaniu nasilenia AZS i świądu, zgodnie z analizą różnych badań opublikowaną w 2020 roku.

Twórczość artystyczna również może mieć istotny, pozytywny wpływ na samopoczucie oraz kondycję skóry. Liczne badania dowiodły korzyści płynących z arteterapii i procesu twórczego dla poczucia własnej wartości, szczególnie w problemach związanych z samooceną i relacjami społecznymi. Nie chodzi tu o to, aby stać się artystą, ale o optymalizację dobrostanu poprzez sztukę. Muzyka, pisanie, teatr, taniec, rzeźba… Podążaj za tym co Cię inspiruje!

 

1 Akupunktura w medycynie (Acupunct Med.) luty 2020; 38(1): 3-14 Ruimin Jiao, Zhongyang Yang, Yang Wang, Jing Zhou, Yuxiao Zeng, Zhishun Liu

2 Alergia (Allergy) luty 2012 Florian Pfab, Technische Universität Munich & Harvard Medical School Boston

Muzykoterapia

Prospektywne badanie opublikowane w grudniu 2020 roku¹ analizowało pozytywny wpływ 20-minutowej sesji psychologicznego relaksu z wykorzystaniem muzyki na pacjentów odczuwających świąd. To prosta i łatwo dostępna metoda, która może pomóc ograniczyć potrzebę drapania. 

Sesje muzykoterapii mogą być zalecane przez lekarzy, psychoterapeutów czy terapeutów zajęciowych. 

1 Skuteczność muzyki w świądzie: otwarte randomizowane badanie prospektywne – S. Demirtas, C. Houssais, J. Tanniou, L. Misery. Annals of Dermatology and Venereology – grudzień 2020

Projekt Epidermis – portrety niedoskonałej skóry

Sophie Harris-Taylor to 29-letnia brytyjska fotografka, która stworzyła serię artystycznych zdjęć zatytułowaną Epidermisopublikowaną na swoim koncie na Instagramie. Jej pomysł polega na uwydatnieniu skóry i jej niedoskonałości poprzez ukazywanie kobiecych twarzy w naturalnej odsłonie, bez makijażu i retuszu: trądzik, łuszczyca, bielactwo, hiperpigmentacja, egzema… Sophie sama zmagała się z ciężką postacią trądziku i chciała stworzyć inną, nową formę reprezentacji naszego wyglądu – ukierunkowaną na różnorodność i zgodną z ideą ruchu body positive.

Jest to podejście zaangażowane w zmianę utartych schematów myślenia i walkę z kompleksami, a jednocześnie dążące do poszukiwania rozwiązań terapeutycznych, które mogą pomóc… Jest wiele powodów, by pozostać silnym!

Atoderm Huile de douche - olejek do kąpieli

Olejek do mycia skóry przeciw podrażnieniom dla skóry suchej i atopowej

Skóra bardzo sucha i atopowa

Atoderm Intensive gel moussant - kojący żel pod prysznic

Kojący żel pod prysznic dla bardzo suchej i atopowej skóry

Skóra bardzo sucha i atopowa

Atoderm Intensive baume - balsam emolientowy

Ultrakojący balsam emolientowy dla skóry bardzo suchej i atopowej

Skóra bardzo sucha i atopowa

Atoderm Intensive gel-crème - żel-krem przeciwświądowy

Ultrakojąca pielęgnacja odbudowująca barierę ochronną skóry o działaniu przeciwświądowym

Skóra bardzo sucha i atopowa