• Stepanka Capkova, Dermatologist, Czech Republic
  Dr Stepanka Capkova, Dermatologist - Czech Republic.

  As Dr Capkova: Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą przewlekłą chorobą skóry występującą u dzieci z krajów rozwiniętych. To długotrwała choroba skóry, która w największym stopniu dotyka niemowlęta, dzieci i młodzież.

  Dr Stepanka Capkova, Dermatologist - Czech Republic.
 • Michaela Duchonova, PhD, Dermatologist, Slovak Republic
  Dr Michaela Duchonova, PhD, Dermatologist - Slovak Republic .

  Dr Duchonova: Choroba obniża jakość życia w dłuższej perspektywie, odziałując na całą rodzinę. Często AZS nazywana jest chorobą całej rodziny.

  Dr Michaela Duchonova, PhD, Dermatologist - Slovak Republic .

Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą przewlekłą chorobą skóry występującą u dzieci z krajów rozwiniętych.

Nadwrażliwość skóry

Dr Capkova wyjaśnia, “Skóra pacjenta cierpiącego na wyprysk atopowy jest genetycznie bardziej wrażliwa na różne czynniki i zanieczyszzcenia naturalnie występujące w naszym środowisku. Elementy te często dostają się do naszego ciałą przez skórę, drogi oddechowe czy przewód pokarmowy. U Pacjenta z atopią czynniki te mają kontakt z układem immunologicznym, który reaguje na nie w bardzo gwałtowny sposób. Procesy biochemiczne oraz odruchy nerwowe zachodzą w ich skórze nieco inaczej. Pacjent ze skórą atopową inaczej reaguje na jedzenie, a jego skóra na naturalne bodźce (które dla niej są alergenami) pochodzące ze środowiska.

  Trzy objawy, które charakteryzują skórę atopową u dzieci, to przewlekła suchość, uczucie świądu i tendencja do powstawania stanów zapalnych (zaczerwienienie, łuszczenie, obrzęk, strupy…). W rezultacie osłabiona skóra nie spełnia swojej naturalnej roli bariery ochronnej organizmu.

  bariera ochronna skóry i AZS

  Jak radzić sobie z atopią?

  Prawdziwym wyzwaniem dla rodzica jest codzienna pielęgnacja skóry atopowej swojego dziecka. Jak potwierdza dr Duchonova, “Najważniejsze jest to, by rodzice współpracowali ze specjalistami, dzielili się swoimi obserwacjami i codziennymi problemami, by powstrzymać rozwój atopii".  Dr Capkova potwierdza ten punkt widzenia: “Leczenie nie ogranicza się tylko do podawania lekarstw, lecz składa się z różnego rodzaju środków ostrożności i pielęgnacji".

  Emollient

  Systematyczne nawilżanie skóry emoleintowymi balsamami lub maściami jest podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry,

  Stress

  ''Wyjście awaryjne'': Tradycyjne, aplikowane miejscowo kortykosterydy powinno stosować się w leczeniu ostrych nawrotów egzemy.

  Body areas

  Nawrotom egzemy można zapobiegać poprzez systematyczną pielęgnację skóry, obserwowanie czynników, które ją wyzwalają i ograniczenie okoliczności, podczas których jest potencjalnie na nie narażona.

  Calendar

  Długoterminowa profilaktyka, odpowiednia dieta i prowadzony styl życia oraz systematyczne leczenie mogą pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby.

   'Uniwersalna metoda leczenia' nie istnieje

  Dr Capkova wyjaśnia. “Atopowe zapalenie skóry to chroroba oparta na predyspozycjach genetycznych. Większość objawów łagodnieje lub znika wraz z wiekiem. Nie ma niestety „uniwersalnego, cudownego lekarstwa”. Kontrolowanie atopii jest jednak możliwe, jeśli tylko dobrze poinformujemy rodziców i będziemy przestrzegać środków zapobiegawczych oraz dobierzemy odpowiednie produkty lecznicze. Oczywiście wymaga to dużej cierpliwości, obserwacji i eliminowania poszczególnych czynników wyzwalających atopię i zaostrzających jej stan, a także zalecenia pacjentowi odpowiedniej diety. Trzeba pamiętać, że efekty prawidłowej pielęgnacji skóry będą widoczne dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach.

  Często trzeba wypróbować kilka zabiegów i procedur, ale rodzice, we właściwej współpracy z pediatrą i dermatologiem, zwykle odnajdują „właściwe” lekarstwo dla swojego dziecka.

   

  Do zapamiętania

  • Trzy objawy: bardzo sucha skóra, swędzenie, miejscowe podrażnienia.
  • Skóra z tendencją do atopii jest bardzo wrażliwa na czynniki środowiskowe, potencjalne alergeny.
  • Nawilżanie pozwala utrzymać i wzmocnić naturalne funkcje barierowe skóry.
  • Kontrolowanie atopii jest możliwe za pomocą odpowiednich środków zapobiegawczych oraz leczniczych.

  BIODERMA zdjecie produktu, Atoderm huile de douche 1L, nawilzajacy olejek do kapieli, skora sucha, bardzo sucha, atopowa

  Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

  Skóra bardzo sucha, atopowa i podrażniona

  patent SKIN BARRIER THERAPY™

  Atoderm Huile de douche

  (586 opinii)

  24-godzinne nawilżenie i natychmiastowy komfort już podczas kąpieli.

  Dla kogo?

  Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

  Atoderm Intensive baume

  Codzienna pielęgnacja skóry

  Skóra bardzo sucha, atopowa i podrażniona

  patent SKIN BARRIER THERAPY™

  Atoderm Intensive baume

  (297 opinii)

  Intensywne nawilżenie i odżywienie skóry bardzo suchej, podrażnionej i atopowej. Zmniejszenie swędzenia i trwała odbudowa bariery ochronnej skóry. Więcej niż emolient.

  Dla kogo?

  Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

  Codzienna pielęgnacja skóry

  Sucha i podrażniona skóra powiek z tendencją do atopii

  patent SKIN BARRIER THERAPY™

  Atoderm Intensive eye

  (18 opinii)

  Codzienna pielęgnacja podrażnionej skóry powiek 3w1: łagodzi, regeneruje i usuwa makijaż.

  Dla kogo?

  Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)