Obecnie lekarze dysponują szeroką wiedzą na temat leczenia trądziku w okresie dojrzewania. Dlatego jeśli trądzik stał się sporym problemem w Twoim codziennym życiu z ich pomocą znajdziesz odpowiedni sposób na jego redukcję. Recepta nie jest jednak magiczną różdżką: klucz tkwi w uważnym przestrzeganiu zaleceń oraz cierpliwości, które pomogą uzyskać pożądane wyniki.

  • Dr Sandra Ly, Dermatologist
    Dr Sandra Ly, Dermatolog - Szpital Saint-André, Szpital Uniwersytecki w Bordeaux i Klinika Dermatologii w Gradignan (Francja).

    Zwykle najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest łączenie miejscowego leczenia zaskórników i wyprysków z leczeniem doustnym (np. w postaci tabletek) – oczywiście w przypadkach, które tego wymagają.

    Dr Sandra Ly, Dermatolog - Szpital Saint-André, Szpital Uniwersytecki w Bordeaux i Klinika Dermatologii w Gradignan (Francja).

Europejska Akademia Dermatologii i Wenerologii określiła kilka etapów nasilenia objawów trądziku, Global Evaluation Acne (GEA). Przeczytasz o nich więcej w artykule: « Skąd się bierze trądzik? ».

 

Dr Sandra Ly, dermatolog, przedstawia kilka różnych strategii leczenia trądziku.​

Każda kuracja przeciwtrądzikowa powinna działać zarówno na zaskórniki jak i zmiany zapalne.

Dlatego miejscowo przepisuję krem o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym, który poprawi kondycję skóry i przygotuje ją do walki z wypryskami i zaskórnikami, charakteryzującymi trądzik zaskórnikowy. ​W celu zmniejszenia stanu zapalnego zalecam natomiast antybiotyk, dobrany na podstawie stopnia nasilenia trądziku.

Dermatolog dostosowuje leczenie do każdego przypadku indywidualnie.​

Każdy przypadek należy traktować . Wpływ wyprysków na jakość życia (nie tylko w młodym wieku) jest głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze leczenia. Jeśli wiem, że pacjent będzie miał trudności ze stosowaniem miejscowego leczenia lub ma bardzo wrażliwą skórę, wtedy także dostosowuję terapię indywidualnie.

Jak leczyć skórę trądzikową? Czego należy się spodziewać? Wyjaśnia dr Sandra Ly.

cream for treating acne

Pod wpływem leczenia stan zapalny, który towarzyszy trądzikowi zmniejsza się stosunkowo szybko.​

"Typowemu" pacjentowi z widocznymi zmianami zapalnymi, zaskórnikami i kilkoma mikrocystami proponuję kurację trwającą około 3 miesięcy. Pod koniec tego okresu wspólnie oceniamy osiągnięte rezultaty.

Zazwyczaj dosyć szybko widać poprawę, ale zdarza się, że kuracja trwa dłużej. Dlatego po zastosowaniu kremu o działaniu keratolitycznym przez ok. 4-6 tygodni, proponuję dermatologiczne oczyszczanie, które polega na ekstrakcji wyprysków za pomocą mikro-nacięć. Czasami potrzebnych jest kilka takich sesji.

Podczas leczenia trądziku skóra może różnie reagować. Będąc przygotowanym na możliwe działania niepożądane łatwiej je zidentyfikować, a tym samym szybko zareagować.

Dermatologist consultation

W pierwszym miesiącu kuracji często pojawiają się podrażnienia, które z czasem są mniej nasilone.

To właśnie paradoks skóry trądzikowej! Zmiany trądzikowe są spowodowane przez nadmierne wydzielanie sebum, ale stosowane zabiegi mogą wysuszyć skórę. A jednak próbując wysuszyć skórę samodzielnie osiągamy czasem efekt przeciwny do zamierzonego. Miejscowe leczenie trądziku może powodować zaczerwienienie, suchość i podrażnienie. Dlatego stosując preparaty lecznicze najlepiej unikać wrażliwych obszarów, takich jak np. okolica oczu. Alergie zdarzają się z kolei dosyć rzadko. Jeśli jednak wystąpią, ważne jest, by natychmiast przerwać leczenie i skonsultować stan swojej skóry z dermatologiem.

Jeśli skóra jest bardzo podrażniona, leczenie miejscowe stosuje się rzadziej na początku, np. 1-2 razy w tygodniu. Aby zmniejszyć suchość skóry, warto uzupełnić leczenie kremem nawilżającym.

W przypadku leczenia izotretynoiną, trądzik może się zaostrzyć na początku kuracji. W porównaniu do innych metod leczenia jest to jednak rzadkość.

Wystąpienie działań niepożądanych jest normalną reakcją skóry na leczenie i nie powinno niepokoić. Wymaga cierpliwości – pamiętaj, żeby nie oczekiwać od skóry zbyt wiele i zbyt szybko. Aby kuracje były jak najmniej uciążliwe warto stosować pielęgnację, która przywróci komfort skórze.

 

sebium-sensitive_how-long-sandglass

Przy prawidłowym leczeniu, trądzik ustępuje zwykle w ciągu 3-4 miesięcy.

W ciężkich przypadkach trądziku zapalnego dermatolog może przepisać antybiotyki na 3 miesiące. Po tym czasie możesz zaobserwować coraz mniej zaostrzeń i zmian. Trądzik czasami jednak powraca, dlatego ważne jest, aby kontynuować leczenie miejscowe, w celu podtrzymania efektów kuracji. Leczenie miejscowe można kontynuować również latem, pamiętając o skutecznym oczyszczaniu skóry, jej nawilżeniu oraz ochronie przeciwsłonecznej. Latem naskórek (zewnętrzna warstwa skóry) staje się grubszy, co  może prowadzić do powrotu trądziku jesienią.

‘’Nawroty’’ są powszechne, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne i stała modyfikacja leczenia.

Leczenie trądziku z zaskórnikami i mikrocystami jest zwykle dłuższe, trwa około 3-6 miesięcy a poprawa następuje wolniej. Po tym okresie oceniany jest postęp terapii, aby zdecydować czy konieczne jest kontynuowanie, przerwanie lub zmodyfikowanie leczenia.

Pierwsze efekty leczenia izotretynoiną można zobaczyć najwcześniej po około 3 miesiącach.

Co robić, jeśli leczenie nie działa?

Jeśli po 3 miesiącach leczenia nie nastąpi poprawa, warto zastanowić się nad przyczyną.

Dermatolog podczas wywiadu powinien sprawdzić Twoje codzienne nawyki, które mogły wpłynąć na skuteczność kuracji.

  • Dokładne trzymanie się zaleceń
  • Stosowanie leków i suplementów diety
  • Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji dobranej do potrzeb skóry podczas leczenia

"Konsekwencja i systematyczność to podstawa skutecznej walki z trądzikiem."

your-skin_sebium-sensitive_long-term

Leczenie miejscowe należy rozpoczynać stopniowo. Nie nakładać preparatu na całą twarz, zbyt dużej ilości i zbyt często - w przeciwnym razie po kilku tygodniach skóra stanie się podrażniona.

Czy pamiętasz, aby stosować krem nawilżający rano? Może to ograniczyć podrażnienie spowodowane leczeniem, szczególnie w pierwszym miesiącu. Jeśli twoja skóra jest lekko podrażniona, dermatolog może Ci zalecić zmniejszenie częstotliwości nakładania preparatu.

Kiedy po 2 miesiącach Twoja skóra przystosuje się do terapii, Twój dermatolog może zalecić Ci stopniowe zwiększanie częstotliwości stosowania (aż do stosowania preparatu raz dziennie, wieczorem). Dobre efekty uzyskuje się już przy stosowaniu preparatu 3 razy w tygodniu.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Podziel się z dermatologiem swoimi obserwacjami i odczuciami. Aby przygotować się do wizyty zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy postępowałeś zgodnie z zaleceniami lekarza?
  • Jeśli nie, dlaczego nie? Zapomniałeś? Czy Twoja skóra była zbyt podrażniona? Czy wyniki nie były dla Ciebie ani satysfakcjonujące, ani szybkie? Pamiętaj, że lekarz Cię nie osądzi. Ale jeśli nie zastosowałeś leczenia prawidłowo, musi o tym wiedzieć.

 

„Last but not least”, pamiętaj, aby umówić się na następne spotkanie z wyprzedzeniem aby mieć pewność, że leczenie będzie kontynuowane, a ewentualny brak wolnych terminów nie będzie zagrożeniem dla ciągłości terapii.

 

Dr Sandra Ly, dermatolog