Czy pasta do zębów rzeczywiście pomaga w leczeniu trądziku? A może warto stosować miód, a blizny potrądzikowe smarować sokiem z cytryny? Na wielu forach odnajdziesz także wzmianki sugerujące, że trądzik wyleczysz za pomocą octu, który miałby pomóc pozbyć się przebarwień. Internet pełen jest mitów, więc zanim podejmiesz jakieś działanie, sprawdź co mówią na ten temat eksperci - dermatolodzy. Chcemy Ci pomóc, dlatego zasięgnęliśmy opinii dr Sandre Ly, dermatolog ze Szpitala Saint-André, Bordeaux University Hospital (Francja) i Joëla Pacoreta, psychologa, Paryż (Francja).

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psycholog - Paryż (Francja).

  Kiedy pacjenci pytają mnie, czy kuracje polecane w Internecie pomagają przyspieszyć  leczenie trądziku, odpowiadam, że ich skuteczność nie została udowodniona. Terapeutyczne działanie produktów i metod, które możemy zastosować we własnym domu co prawda nie ma żadnych podstaw naukowych, ale to nie znaczy, że nie mogą być pomocne.

  Zasadniczo, nie mówię, że nie działają, tylko, że nie dysponuję badaniami, na podstawie których można te produkty czy kuracje polecić.

  Joël Pacoret, Psycholog - Paryż (Francja).

Jeśli trądzik przyjmuje cięższą postać, zawsze należy szukać porady dermatologa. W działaniu na własną rękę należy być bardzo ostrożnym, ponieważ wiele "internetowych metod" (np. stosowanie skórki cytrynowej lub niektórych olejków eterycznych) może wywoływać podrażnienia, nadwrażliwość lub alergie.

 • Dr Sandra Ly, Dermatologist
  Dr Sandra Ly, Dermatolog - Hôpital Saint-André, Bordeaux University Hospital, and Dermatology Clinic w Gradignan (Francja).

  Nie ma cudownego sposobu, którym udałoby się wyleczyć trądzik.

  Istnieje jednak kilka bardzo skutecznych metod leczenia i moją rolą jest dostosować najlepszą z możliwych terapii w oparciu o indywidualną sytuację. Trądzik występuje w różnym natężeniu, dlatego ważne jest, by pacjent był monitorowany przez cały czas trwania kuracji, tak bym mogła dopasować leczenie do rodzaju trądziku.

  Dr Sandra Ly, Dermatolog - Hôpital Saint-André, Bordeaux University Hospital, and Dermatology Clinic w Gradignan (Francja).

Wiara w skuteczność terapii jest ważnym elementem leczenia

Dobrze jest wierzyć w to, że coś nam pomaga, ponieważ to podtrzymuje naszą motywację. Samo przekonanie o słuszności stosowania domowych metod leczenia trądziku jest mechanizmem obronnym, który jest nieszkodliwy i zupełnie zrozumiały. Problem pojawia się jednak, jeśli wiara w skuteczność domowych metod jest tak duża, że powstrzymuje cię od wizyty u dermatologa i rozpoczęcia profesjonalnego i skutecznego leczenia. Dotyczy to wszystkich aspektów naszego zdrowia, nie tylko problemów dermatologicznych. Najlepiej, kiedy kuracje domowe (skonsultowane z dermatologiem) uzupełniają i wspierają terapie medyczne.

BIODERMA zdjecie produktu, Sebium Sensitive 30ml, krem wspomagajazy leczenie skory tradzikowej

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku Skóra wrazliwa i osłabiona, z tendencją do trądziku

kompleks INFLASTOP™

Sébium Sensitive

(24 opinii)

Pielęgnacja skóry trądzikowej, łagodzi, nawilża, eliminuje zaczerwienienia

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku

patent FLUIDACTIV™

Sébium Hydra

(20 opinii)

Odżywcza i intensywnie nawilżająca pielęgnacja skóry podczas kuracji przeciwtrądzikowej

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

BIODERMA zdjecie produktu, Sebium Global 30ml, krem przeciwtradzikowy o globalnym dzialaniu

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku

technologia SEBORESTORE™

Sébium Global

(19 opinii)

Pielęgnacja eliminująca powstawanie zmian trądzikowych i zaskórników, oraz zapobiegająca ich powstawaniu

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież