CZYM JEST STŁUCZENIE?
Stłuczenie jest powodowane pęknięciem małych naczyń krwionośnych w skórze i powstaje na skutek uderzenia. Krew, a dokładniej czerwone krwinki, gromadzą się w sąsiedniej tkance i tworzą kolorową plamę widoczną na powierzchni skóry. Ten „siniak” jest często bolesny w dotyku, tym bardziej bolesny, im mocniejsze było uderzenie. Kolor stłuczenia ewoluuje z biegiem czasu, w miarę jak hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach wchłania się w skórę. Najpierw czerwone, następnie czarne, niebieskawe i w końcu zielone, stłuczenie staje się żółto-brązowe pod koniec procesu naprawy naczyń włosowatych, proces ten może trwać od tygodnia do dwóch. W przypadku silnego stłuczenia proces może trwać o wiele dłużej. Różne kolory odzwierciedlają różne stadia rozkładu hemoglobiny w zgromadzonej w skórze.
CZYM JEST OBRZĘK?
Obrzęk jest spuchnięciem skóry w miejscu uderzenia, inaczej mówiąc guzem, który może pojawić się niedługo po uderzeniu. Obrzęk jest spowodowany rozlaniem w sąsiednich tkankach osocza krwi, czyli płynu, w którym krążą czerwone krwinki wewnątrz naczyń krwionośnych.
CZYM JEST KRWIAK?
Krwiak kojarzy się ze stłuczeniem („siniak”) i obrzękiem (guz). Pierwszą reakcją powinno byc przyciśnięcie zranionego miejsca i okład z lodu, warto spróbować w ten sposób przyspieszyć usunięcie objawów przed skonsultowaniem się z lekarzem, jeśli jest to konieczne.