Uszkodzona skóra - Siniaki - Stłuczenia - Uderzenia

W zależności od siły i miejsca uderzenia skaleczenie może przybierać różne formy. Również zabiegi estetyczne i chirurgiczne mogą powodować uszkodzenia skóry.

CZYM JEST STŁUCZENIE?

Stłuczenie jest powodowane pęknięciem małych naczyń krwionośnych w skórze i powstaje na skutek uderzenia. Krew, a dokładniej czerwone krwinki, gromadzą się w sąsiedniej tkance i tworzą kolorową plamę widoczną na powierzchni skóry. Ten „siniak” jest często bolesny w dotyku, tym bardziej bolesny, im mocniejsze było uderzenie. Kolor stłuczenia ewoluuje z biegiem czasu, w miarę jak hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach wchłania się w skórę. Najpierw czerwone, następnie czarne, niebieskawe i w końcu zielone, stłuczenie staje się żółto-brązowe pod koniec procesu naprawy naczyń włosowatych, proces ten może trwać od tygodnia do dwóch. W przypadku silnego stłuczenia proces może trwać o wiele dłużej. Różne kolory odzwierciedlają różne stadia rozkładu hemoglobiny w zgromadzonej w skórze.

 

CZYM JEST OBRZĘK?

Obrzęk jest spuchnięciem skóry w miejscu uderzenia, inaczej mówiąc guzem, który może pojawić się niedługo po uderzeniu. Obrzęk jest spowodowany rozlaniem w sąsiednich tkankach osocza krwi, czyli płynu, w którym krążą czerwone krwinki wewnątrz naczyń krwionośnych.

 

CZYM JEST KRWIAK?

Krwiak kojarzy się ze stłuczeniem („siniak”) i obrzękiem (guz). Pierwszą reakcją powinno byc przyciśnięcie zranionego miejsca i okład z lodu, warto spróbować w ten sposób przyspieszyć usunięcie objawów przed skonsultowaniem się z lekarzem, jeśli jest to konieczne.

CO MOGĘ ZROBIĆ?

NA CO DZIEŃ

Należy chronić obolałe miejsce, przestrzegając zaleceń lekarza, który może, jeśli to konieczne, zapisać środki przeciwzapalne. W przypadku braku konsultacji z lekarzem można zawsze wykonać okład z lodu (nigdy bezpośrednio na skórę) w celu zmniejszenia obrzęku. Środki na siniaki, uderzenia i guzy mogą być stosowane profilaktycznie, np. przed zabiegiem estetycznym. Niektórzy stosują je także przeciwko stłuczeniom.

 

HIGIENA

Uszkodzone miejsce należy delikatnie umyć i zdezynfekować w razie potrzeby.

 

PIELĘGNACJA

Użycie kremów na siniaki, uderzenia i guzy jest wskazane w celu przyspieszenia regeneracji skóry oraz zmniejszenia obrzęku. Produkty te zawierają substancje czynne, takie jak arnika, o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych, ale również substancje czynne łagodzące i przeciwbólowe. Mogą być stosowane natychmiastowo i aż do całkowitego zniknięcia uszkodzeń skóry.

BIODERMA zdjecie produktu, Cicabio Creme 40ml, krem lagodzaco - odbudowujacy do podraznionej skory

Pielęgnacja uzupełniająca

Skóra podrażniona, uszkodzona

patent ANTALGICINE™

Cicabio Crème

(51 opinii)

Krem naprawczo-kojący, który odbudowuje wysokiej jakości naskórek

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

Pielęgnacja uzupełniająca

Skóra osłabiona Skóra odwodniona

patent ANTALGICINE™

Cicabio Pommade

(9 opinii)

Naprawczo-kojąca maść odżywcza do stosowania na głębokie suche rany.

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

Pielęgnacja uzupełniająca

Skóra osłabiona po ekspozycji na słońce

patent ANTALGICINE™

Cicabio Crème SPF 50+

(25 opinii)

Krem naprawczy o maksymalnej ochronie przeciwsłonecznej zapobiegający hiperpigmentacji i powstawaniu blizn. Dla całej rodziny.

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)