Tabletki antykoncepcyjne często uważa się za jedną z przyczyn powstawania trądziku hormonalnego u nastolatków i/lub młodych dorosłych. Istnieje wiele pytań dotyczących stosowania tego rodzaju antykoncepcji, jej wpływu na skórę, niepłodność itp.

Przed przeczytaniem tego artykułu radzimy najpierw zapoznać się z naszym mini-poradnikiem dot. hormonów, by lepiej zrozumieć jak konkretny rodzaj antykoncepcji wpływa na procesy zachodzące w skórze.

Dr Odile Bagot, ginekolog pracujący w Strasburgu (Francja), autorka bloga Mam Gyneco wyjaśnia problematyczne kwestie.

Jaki wpływ ma pigułka antykoncepcyjna na trądzik hormonalny?

Pigułka antykoncepcyjna może być dwuskładnikowa, zawierać dwa hormony: progesteron i estrogen lub jednoskładnikowa, zawierająca tylko progesteron. W niektórych przypadkach leczenia trądziku hormonalnego lekarz może zalecić stosowanie pigułki dwuskładnikowej.

Tabletki antykoncepcyjne mają wieloraki wpływ na androgeny (hormony płciowe), jeśli zawierają wystarczającą ilość estrogenu i antyandrogennego progesteronu:

  • Blokuje produkcję androgenów w jajnikach, pozostawiając jedynie jego produkcję w nadnerczach
  • Zmniejsza liczbę aktywnych androgenów poprzez nośniki białkowe
  • Moduluje działanie androgenów na receptory skóry

Dzięki powyższym procesom, tabletki antykoncepcyjne bezpośrednio wpływają na poprawę kondycji skóry.

  • Dr Odile Bagot, Gynecologist
    Dr Odile Bagot, Ginekolog.

    Tabletki antykoncepcyjne posiadają właściwości, które korzystnie wpływają na regulację cyklu miesiączkowego, zmniejszenie bólu podczas miesiączki czy poprawę kondycji skóry.

    Dr Odile Bagot, Ginekolog.

Niektóre pigułki antykoncepcyjne, poza ich podstawową funkcją są zalecane przez dermatologów w przypadku leczenia trądziku (Oedien, Diane 35 i Triafemi). Udowodniono także pozytywny wpływ na skórę tabletek takich jak: Jasmine, Belara i Varnoline.

Dr Odile Bagot, Ginekolog

Głównym udowodnionym ryzykiem stosowania tabletek jest ich wpływ na układ sercowo-naczyniowy (zawał serca, zakrzepica i udar mózgu). Pigułka podwaja ryzyko sercowo-naczyniowe u kobiet, w zależności od rodzaju stosowanej antykoncepcji. Ryzyko to ocenia się indywidualnie. Dla młodej, niepalącej, aktywnej kobiety o zdrowej wadze, ryzyko podstawowe wynosi 0. W dużej mierze zależy od stylu życia i genetyki. Co więcej, to zwiększone ryzyko trwa tylko przez pierwsze 6 miesięcy przyjmowania tabletek.

Risks of birth control pills

Czy zaprzestanie stosowania antykoncepcji może wywołać trądzik?

Nie, skóra wróci do stanu sprzed przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek, nie ma efektu odbicia. Skóra po prostu wraca do stanu sprzed ich stosowania. Brak trądziku w trakcie przyjmowania antykoncepcji może być związany z ich pozytywnym wpływem na stan skóry. Możliwe jest także, że wstrzymają one trądzik późno występujący (po 25 roku życia).

Problem niepłodności wśród kobiet nie zawsze jest związany ze stosowaniem antykoncepcji - najczęściej ryzyko niepłodności wzrasta wraz z wiekiem.

Tabletki nie zwiększają ryzyka niepłodności, wręcz przeciwnie. Teoretycznie pomagają "oszczędzać" kobiece jajeczka. Obecne pokolenie kobiet zostaje matkami w wieku 30-35 lat, w poprzednich pokoleniach kobiety zostawały matkami między 20-25 rokiem życia. Należy pamiętać, że płodność zmniejsza się wraz z wiekiem. Warto także zauważyć, że obecnie mężczyźni mają o połowę mniej plemników niż mężczyźni w latach 30., a to czyni ich mniej płodnymi. Wpływają na to głównie czynniki środowiskowe.

birth control pills

hormonal IUD

Tabletki są jedną z metod antykoncepcji, która jest najbardziej korzystna w kontekście trądziku. Plaster antykoncepcyjny z tymi samymi hormonami, chociaż podawany inaczej, również może mieć pozytywny wpływ.

Hormonalna wkładka domaciczna na bazie progesteronu
Zwiększa wydzielanie androgenów, szczególnie w przypadku zespołu policystycznych jajników, dlatego w przypadku trądziku zaleca się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki zawierające tylko progesteron i podskórne implanty antykoncepcyjne
Oprócz tabletek Slindy, w przypadku trądziku hormonalnego zaleca się unikać wszystkich środków antykoncepcyjnych zawierających progesteron (tabletki dezogestrelu, implanty lub wkładki)

Miejscowe środki antykoncepcyjne
Miedziane wkładki domaciczne, środki plemnikobójcze i prezerwatywy - nie mają żadnego wpływu na trądzik

BIODERMA zdjecie produktu, Sebium Sensitive 30ml, krem wspomagajazy leczenie skory tradzikowej

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku Skóra wrazliwa i osłabiona, z tendencją do trądziku

kompleks INFLASTOP™

Sébium Sensitive

(24 opinii)

Pielęgnacja skóry trądzikowej, łagodzi, nawilża, eliminuje zaczerwienienia

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku

patent FLUIDACTIV™

Sébium Hydra

(20 opinii)

Odżywcza i intensywnie nawilżająca pielęgnacja skóry podczas kuracji przeciwtrądzikowej

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

BIODERMA zdjecie produktu, Sebium Global 30ml, krem przeciwtradzikowy o globalnym dzialaniu

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku

technologia SEBORESTORE™

Sébium Global

(18 opinii)

Pielęgnacja eliminująca powstawanie zmian trądzikowych i zaskórników, oraz zapobiegająca ich powstawaniu

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież