Trądzik dotyka wielu ludzi, w każdym wieku, na całym świecie. Jego nasilenie może różnić się w zależności od osoby. Kiedy więc należy udać się do dermatologa?

Niektóre rodzaje trądziku pojawiają się spontanicznie i mogą znacznie pogarszać stan naszej skóry. Bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe jest, by przewidzieć, jak trądzik będzie ewaluował u danego pacjenta i określić, czy będzie lepiej, czy też gorzej.

Dr Sandra Ly, Dermatolog, Szpital Saint-André, Bordeaux University Hospital, and Dermatology Clinic in Gradignan (Francja).

 

 

Dla niektórych dostępne bez recepty produkty do miejscowego leczenia lub pielęgnacji wystarczają, by pozbyć się problemu. Inni muszą znaleźć dodatkowe rozwiązania. W szczególności kobiety doświadczające późno uporczywego trądziku, znanego jako trądzik dorosłych kobiet, często czują, że przecież próbowały wszystkiego, a to niestety - nie działa.

Jednakże istnieją dzisiaj rozwiązania dostosowane do wszystkich rodzajów trądziku. Farmaceuci, lekarze i dermatolodzy z pewnością postarają się pomóc w znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie. Kiedy jest najlepszy moment na to, by skonsultować się ze specjalistą? Czy warto to robić, nawet jeśli trądzik nie jest specjalnie uporczywy? Co się stanie podczas konsultacji? Jak monitoruje się przebieg tego leczenia?

"Klasyczne" zabiegi pomagają w lekkim i umiarkowanym trądziku, dając zazwyczaj szybką i spontaniczną poprawę. Pomagają pacjentom w tym, by ich okres dojrzewania był bardziej znośny, i by po nim nie pojawiały się niechciane przebarwienia lub blizny.

Dr Sandra Ly, Dermatolog

Jeśli borykasz się z trądzikiem, to oczywiste, że powinieneś skonsultować się ze specjalistą.

Zarówno w okresie dojrzewania, jak i w życiu dorosłym, osoby dotknięte trądzikiem znacznie częściej konsultują się z lekarzami i dermatologami niż w przeszłości. I to nie tylko w przypadku ciężkiego trądziku, który może powodować powstawanie blizn. Często lekarz widząc pacjenta z lekkim lub umiarkowanym trądzikiem może pomóc mu dobrać kurację, która już wczesnym etapie może zapobiec jego pogorszeniu. Zatem nie wahaj się więc udać do dermatologa, gdy pojawią się pierwsze zmiany.

Niezależnie od stopnia nasilenia trądziku, jeśli stracisz pewność siebie i zaczniesz wytwarzać w swojej głowie negatywny obraz siebie lub dostrzeżesz trudności w relacjach z innymi spowodowane zmianami trądzikowymi, nawet jeśli są to umiarkowane niedoskonałości, powinieneś skonsultować się z lekarzem i podzielić się z nim tymi uczuciami.

Trądzik jest czasami odpowiedzialny za pojawienie się depresji, dlatego raz kolejny powtórzymy, że wczesna wizyta u dermatologa i rozpoczęcie leczenia trądziku może zapobiec i jego nawrotom, i pomóc polepszyć własny obraz siebie. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w okresie dojrzewania, w którym młodzi ludzie czują się szczególnie narażeni, ale także w dorosłym życiu, gdy poczucie winy i stres może tylko pogorszyć problem.

Jeśli tylko trądzik zaczyna mieć szkodliwy wpływ na jakość Twojego życia, nadszedł czas, by zacząć dbać o skórę z pomocą profesjonalistów.

teenage skin problems

skin care for teenage acne
  1. Wszystko zaczyna się od rozmowy z lekarzem lub dermatologiem: jest to okazja, aby wyjaśnić historię trądziku, kiedy się zaczął, jakie zabiegi już wypróbowałeś i jak trądzik wpłynął na jakość Twojego życia. To doskonały moment, by określić także to, czego oczekujesz od leczenia. Lekarz poprosi o jak najwięcej informacji, jak np. o wszelkie nietolerancje, alergie, leki, które przyjmujesz oraz to, czy planujesz zajść w ciążę.
  2. Następnie dermatolog zbada skórę (twarz, szyję i plecy), aby określić charakter i nasilenie zmian (zaskórniki, mikrocysty lub krosty).  
  3. Na tej podstawie określi stopień nasilenia trądziku zgodnie z oficjalną oceną 5 etapów trądziku.
  4. Następnie zadecyduje o leczeniu, przepisując preparaty do miejscowego lub doustnego stosowania, w zależności od stopnia nasilenia zmian, określi częstotliwość ich stosowania (rano i/lub wieczorem) oraz długość kuracji (zwykle 3 miesiące od startu).
  5. Na sam koniec dermatolog z pewnością podaruje Ci kilka spersonalizowanych porad I zaleceń, dotyczących nie tylko leczenia, ale i pielęgnacji skóry trądzikowej, tak by w możliwie jak najszybszym czasie polepszyć jej kondycję

Pod koniec pierwszego spotkania będziesz wiedzieć, na jaki rodzaj trądziku cierpisz, jakie leczenie stosować w odpowiedzi na stan Twojej skóry i czego unikać w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Z taką wiedzą teraz musisz cierpliwie czekać na wyniki (może to potrwać kilka tygodni lub miesięcy) – pamiętaj jednak, by niczego na własną rękę nie przyspieszać.

Zawsze szczegółowo wyjaśniam sposób leczenia na początku, ponieważ drugi raz zobaczę pacjenta po 3 miesiącach, by ocenić wstępne wyniki stosowanej kuracji. Podczas tej drugiej wizyty ważne jest, aby być uczciwym w kwestii tego, czy leczenie było metodycznie przestrzegane, czy nie - nie ma sensu zniekształcać czy ukrywać prawdy. Nie jestem po to, aby oceniać pacjenta, ale pomagać mu dostosować leczenie do jego indywidualnych potrzeb.

Dr Sandra Ly, Dermatolog

Przynieś kilka fotografii, na których pokazujesz różne rodzaje zmian trądzikowych i stopnie nasilenia trądziku – na wypadek, gdyby Twoja skóra wyglądała lepiej niż kilka dni przed wizytą. Upewnisz tym także lekarza: że nie lekceważysz problemu, a on dostosuje kurację na miarę potrzeb Twojej skóry.

sebium_sensitive_picto_118x118_discussion

Bądź uczciwy także podczas stosowania kuracji. Leży to wyłącznie w Twoim interesie. Dermatolog jest tutaj, by Ci pomóc, a nie oceniać. Jeśli nie trzymasz się zaleceń, wyjaśnij dlaczego – zapominasz o stosowaniu preparatów czy przerażają Cię działania niepożądane leków? Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników lub rzeczywiście wystąpiły u Ciebie niepożądane skutki uboczne, również przekaż to lekarzowi. Dermatolog potrzebuje tych informacji, by w razie potrzeby zmienić dotychczas stosowaną kurację.

sebium_sensitive_picto_118x118_makeup

Pamiętaj, by wskazać wszelkie zmiany w rutynowej pielęgnacji: czym wykonujesz nowy makijaż albo że zmieniłeś żel do codziennego oczyszczania skóry lub krem nawilżający. Wyjaśnij, dlaczego zdecydowałeś się na zmiany, i wskaż także wszelkie inne leki, które przyjmujesz, a w szczególności tabletki antykoncepcyjne, jeśli je stosujesz.

sebium_sensitive_picto_118x118_calendar

Umów się na następne spotkanie od razu po zakończeniu wizyty, ponieważ czas oczekiwania może być długie. I pamiętaj o tym, by nie przerywać leczenia!

Bioderma Sébium

Higiena i pielęgnacja skóry

Skóra tłusta, mieszana, trądzikowa

Sébium

Bioderma Sébium

Skóra zmienia się w okresie dojrzewania – traci miękkość, staje się grubsza i błyszcząca. Pojawiają się pierwsze niedoskonałości, które w niektórych przypadkach utrzymują się aż do dorosłości.

Nasze rozwiązanie: Sébium, seria dedykowana problemom skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. BIODERMA oferuje nową generację produktów przeciw niedoskonałościom, rekomendowanych przez dermatologów: płyn micelarny, żel myjący, kremy matujące i nawilżające. Patent FLUIDACTIV™ obecny we wszystkich produktach do pielęgnacji linii Sébium działa na przyczyny powstawania trądziku, a nie tylko maskuje objawy. Przywraca prawidłową ilośc i jakość sebum, zapobiega jego gęstnieniu i zatykaniu porów, dzięki czemu skutecznie przeciwdziała pojawienia się krost i zaskórników. Skomponuj swoją pielęgnację z Sébium Bioderma!