Na powstawanie trądziku oddziałuje bardzo wiele czynników. Na jego powstawanie bardzo duży wpływ ma zarówno jakość (czyli jego skład), a także wytwarzana przez skórę ilość. Jak jakość sebum wpływa na powstawanie zmian trądzikowych dowiesz się z filmu powyżej. Także pogrubienie naskórka czyli nagromadzenie komórek, które powodują zatykanie ujść gruczołów łojowych (przez co nadmiar sebum nie może się wydostać) sprawia, że jego nadmierne ilości sprzyjają namnażaniu bakterii. Te z kolei stymulują skórę do obrony – powstaje stan zapalny, skóra staje się zaczerwieniona a dodatkowo na skórze pojawiają się zmiany, które potocznie nazywamy pryszczem.

Utlenienianie sebum to proces do którego dochodzi w skórze trądzikowej. To właśnie utleniony skwalen czyli główny składnik sebum powoduje zatykanie porów a w konsekwencji powstawania zaskórników i zmian zapalnych. Sprawdź jak technologia SEBORESTORETM zawarta w Sebium Sensitive i Sebium Global radzi sobie z tym problemem, zapobiegając powstawaniu nowych zmian na skórze.

By zrozumieć, jak powstają wypryski, musimy zacząć od sebum i pęcherzyków pilosebaceous. Tak w rzeczywistości nazywają się małe gruczoły znajdujące się w skórze, które produkują sebum. Obecne są na całym ciele – występują głównie na twarzy, skórze głowy, górnej części  klatki piersiowej oraz na plecach. Wniosek nasuwa się więc sam: są to obszary, w których występuje najwięcej sebum.

[Każdy gruczoł łojowy jest “przymocowany” do mieszków włosowych, dlatego jest określany jako "pilosebaceous", "pilo-" z łacińskiego "pilus" = "włosy"]

Kiedy wszystko w naszym organizmie przebiega poprawnie, gruczoły pilosebaceous produkują sebum (łój) - płynne, optymalnej jakości i ilości. Jest ono wydzielane przez pory, by nawilżyć i chronić naszą skórę.

teenager with acne

Hyperseborrhea & dysseborrhea

Gruczoły łojowe zaczynają pracować szybciej i produkują zbyt dużo sebum, charakteryzujące się złą jakością

Specjaliści  określają taki stan jako hyperseborrhea (kiedy występuje nadprodukcja sebum) i dysseborrhea (kiedy wytwarzane jest sebum złej jakości). Sebum, które przyczynia się do powstawania trądziku ma inny skład w porównaniu do tego zdrowego. Brakuje w nim witaminy E i łatwo się utlenia.

hyperkeratinisation

Na skutek drażniącego składu sebum naskórek staje się grubszy, co dermatolodzy nazywają hiperkeratynizacją.

Skóra mniej się złuszcza i robi się coraz grubsza, co kończy się zatkaniem porów, przez które zwykle sebum naturalnie wydostaje się na zewnątrz. Aby nie dochodziło do zatykania porów należy zastosować leczenie keratolityczne (złuszczające), które zmiękczy skórę.

blackhead appearing

Pory nie są w stanie we właściwy sposób wydzielać sebum, które  “blokuje się” pod skórą.

W tym momencie rozwija się zaskórnik, którego czarny kolor jest wynikiem utleniania sebum przez powietrze.

Cutibacterium acnes

Dochodzi do rozwoju bakterii w pęcherzyku pilosebaceous.

Nagromadzone sebum jest idealnym miejscem dla rozwoju bakterii Cutibacterium acnes, które stymulują powstawanie trądziku. Tworzy się stan zapalny, którego efektem jest widoczny bolesny czerwony wyprysk.

BIODERMA zdjecie produktu, Sebium Sensitive 30ml, krem wspomagajazy leczenie skory tradzikowej

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku Skóra wrazliwa i osłabiona, z tendencją do trądziku

kompleks INFLASTOP™

Sébium Sensitive

(24 opinii)

Pielęgnacja skóry trądzikowej, łagodzi, nawilża, eliminuje zaczerwienienia

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku

patent FLUIDACTIV™

Sébium Hydra

(20 opinii)

Odżywcza i intensywnie nawilżająca pielęgnacja skóry podczas kuracji przeciwtrądzikowej

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

BIODERMA zdjecie produktu, Sebium Global 30ml, krem przeciwtradzikowy o globalnym dzialaniu

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku

technologia SEBORESTORE™

Sébium Global

(19 opinii)

Pielęgnacja eliminująca powstawanie zmian trądzikowych i zaskórników, oraz zapobiegająca ich powstawaniu

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież