Wyprysk - to stan zapalny zewnętrznej warstwy skóry, który może przybierać różne formy. Na początku pojawia się obrzęk i zaczerwienienie skóry. Odczuwane jest pieczenie, widoczne są grudki z płynem surowiczym. Przez uciążliwy świąd i wynikającą z niego potrzebę drapania, podrażniona skóra  bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. Skóra staje się coraz bardziej  sucha, piecze, jest bardziej podatna na uszkodzenia, które zwiększają ryzyko nadkażenia m.in. bakteriami.

Bioderma - atopic skin itching

Najczęstsze przyczyny wyprysku

Etiologia wyprysku jest złożona. Za jego rozwój odpowiedzialnych jest wiele czynników, zarówno genetycznych, wynikających z dysfunkcji układu immunologicznego, ale i środowiskowych. Często wszystkie te czynniki nakładają się na siebie. Ważną rolę odgrywa tu również dysfunkcja naskórka.

W przebiegu atopowego zapalenia skóry u dzieci zmiany obserwowane są początkowo  na twarzy. Stan zapalny u dorosłych  najczęściej pojawia się na nadgarstkach, w zgięciach pod kolanami, w dołach łokciowych. Objawami, które zawsze mu towarzyszą jest nasilony świąd i suchość skóry.  Skóra z atopowym zapaleniem charakteryzuje się nieszczelnością warstwy rogowej naskórka. Z powodu niedoboru lipidów i białek nie pełni już ona funkcji bariery ochronnej. Alergeny i bakterie łatwo przedostają się do wewnątrz, powodując zmiany zapalne. Pojawiają się zaczerwienienia – najczęściej w  zgięciach łokciowych i kolanowych, twarzy oraz szyi. Często towarzyszy im uporczywy świąd, który powoduje drapanie i zaburzenie snu. Epizody stanu zapalnego przeplatają się z okresami wyciszenia objawów.

Skóra z atopowym zapaleniem potrzebuje systematycznego nawilżania, odżywiania, łagodzenia świądu i odnowy bariery ochronnej specjalistycznymi emolientami – nawet, a zwłaszcza w czasie remisji. W przebiegu atopowego zapalenia skóry wyprysk może pojawiać się również na skórze powiek. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tej dolegliwości.

Więcej o atopii dowiesz się na www.zsercemoatopii.pl

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra bardzo sucha, atopowa i podrażniona

patent SKIN BARRIER THERAPY™

Atoderm Intensive Gel moussant

(126 opinii)

Delikatnie oczyszczający żel, redukujący swędzenie skóry.

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

Atoderm Intensive baume

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra bardzo sucha, atopowa i podrażniona

patent SKIN BARRIER THERAPY™

Atoderm Intensive baume

(297 opinii)

Intensywne nawilżenie i odżywienie skóry bardzo suchej, podrażnionej i atopowej. Zmniejszenie swędzenia i trwała odbudowa bariery ochronnej skóry. Więcej niż emolient.

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

Aby pomóc w wypracowaniu właściwych przyzwyczajeń związanych z pielęgnacją skóry i prawidłowym stosowaniem emolientów, przygotowaliśmy specjalną metodę zatwierdzoną i rekomendowaną przez Francuskie Stowarzyszenie Egzemy.

JAK DUŻO EMOLIENTU NALEŻY NAŁOŻYĆ NA SKÓRĘ?

Stosuj Metodę 3.6.9, która w łatwy sposób wskaże Ci, jaką ilość balsamu nałożyć na skórę.

  • 3 naciśnięcia pompki dla niemowlęcia (3 x 2 ml)
  • 6 naciśnięć pompki dla dziecka (6 x 2 ml)
  • 9 naciśnięć pompki dla dorosłego (9 x 2 ml)

Taką ilość balsamu powinno się aplikować dwa razy dziennie.

Najczęściej obserwowane objawy egzemy powiek takie jak  świąd, zaczerwienienie, obrzęk, suchość mogą wynikać z różnych przyczyn.

Obok atopowego zapalenia skóry (więcej o atopowym zapaleniu skóry przeczytasz na www.zsercemoatopii.pl), wyprysk najczęściej wywołują: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia.

  • Kontaktowe zapalenie skóry, czasem zwane również toksycznym zapaleniem skóry wywołane jest przez substancje bezpośrednio podrażniające skórę i może mieć postać ostrą lub przewlekłą, w zależności od stopnia toksyczności danej substancji.  Przewlekłe kontaktowe zapalenie skóry, powstaje w wyniku długotrwałego działania danej substancji i często powiązane jest z utrata naturalnej bariery ochronnej
  • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest wynikiem nadwrażliwości immunologicznej, gdzie limfocyty T są aktywowane przez szkodliwe substancje w wyniku czego ponowny kontakt z daną substancją powoduje reakcję zapalną skóry. Najczęstszym źródłem alergenów podrażniających  skórę powiek są kosmetyki, środki do pielęgnacji włosów, farby do włosów, filtry przeciwsłoneczne, oraz alergeny unoszące się w powietrzu.

Terapia pacjentów z kontaktowym zapaleniem skóry ma trzy cele: wyleczenie stanu ostrego poprze zastosowanie leków przeciwzapalnych, odbudowa naturalnej bariery ochronnej, i zapobieganie nawrotom. Dobierając odpowiednie leczenie i pielęgnację należy pamiętać  o zasadzie, że im bardziej przewlekły charakter zapalenia powiek tym bogatsza powinna być konsystencja stosowanego preparatu.

Atoderm Intensive eye przywraca komfort podrażnionej skórze okolic oczu dzięki nawilżeniu i łagodzeniu podrażnień.

Codzienna pielęgnacja skóry

Sucha i podrażniona skóra powiek z tendencją do atopii

patent SKIN BARRIER THERAPY™

Atoderm Intensive eye

(18 opinii)

Codzienna pielęgnacja podrażnionej skóry powiek 3w1: łagodzi, regeneruje i usuwa makijaż.

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

Your Skin - Children

Skóra dziecka jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Już kilkutygodniowe niemowlęta mogą mieć nadmiernie przesuszoną skórę – aż u 20% z nich może pojawić się skłonność do atopii.

Atopia to wrodzona skłonność. Odsetek chorych z dodatnim wywiadem rodzinnym wynosi 60-70% ale to, czy u takiej osoby rozwinie się np. atopowe zapalenie skóry, jest zależne od wielu czynników, w tym pielęgnacji skóry. W przypadku skóry dziecka kluczowe jest kompleksowe podejście zarówno w doborze właściwej higieny jak i pielęgnacji, które odbudują płaszcz ochronny skóry.

Bioderma Atoderm

Higiena i pielęgnacja skóry

Skóra normalna, sucha, bardzo sucha i atopowa

Atoderm

Bioderma Atoderm

Sucha skóra charakteryzuje się utratą szczelności i brakiem elastyczności, które czasami połączone jest ze swędzeniem i łuszczeniem się skóry.

Nasze rozwiązanie: Atoderm - pełna gama produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych dla skóry twarzy i ciała stanowiących unikalne rozwiązanie problemów skóry normalnej, suchej, bardzo suchej i atopowej. Dzięki zawartości opatentowanych kompleksów, seria Atoderm pomaga skórze ubogiej w lipidy, odbudować płaszcz hydrolipidowy. Wszystko w celu miękkiej i elastycznej skóry. Pożegnaj się ze ściągniętą, swędzącą skórą dzięki Atoderm Bioderma!

Zlokalizuj punkty sprzedaży

Sprawdź oferty i dostępność produktów w aptekach lub gabinetach w najbliższej okolicy

Znajdź punkt sprzedaży

Zamów online

Sprawdź oferty i dostępność produktów u naszych partnerów online