Wyprysk - to stan zapalny zewnętrznej warstwy skóry, który może przybierać różne formy. Na początku pojawia się obrzęk i zaczerwienienie skóry. Odczuwane jest pieczenie, widoczne są grudki z płynem surowiczym. Przez uciążliwy świąd i wynikającą z niego potrzebę drapania, podrażniona skóra bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. Skóra staje się coraz bardziej sucha, piecze, jest bardziej podatna na uszkodzenia, które zwiększają ryzyko nadkażenia m.in. bakteriami.
Najczęstsze przyczyny wyprysku
Etiologia wyprysku jest złożona. Za jego rozwój odpowiedzialnych jest wiele czynników, zarówno genetycznych, wynikających z dysfunkcji układu immunologicznego, ale i środowiskowych. Często wszystkie te czynniki nakładają się na siebie. Ważną rolę odgrywa tu również dysfunkcja naskórka.
W przebiegu atopowego zapalenia skóry u dzieci zmiany obserwowane są początkowo na twarzy. Stan zapalny u dorosłych najczęściej pojawia się na nadgarstkach, w zgięciach pod kolanami, w dołach łokciowych. Objawami, które zawsze mu towarzyszą jest nasilony świąd i suchość skóry. Skóra z atopowym zapaleniem charakteryzuje się nieszczelnością warstwy rogowej naskórka. Z powodu niedoboru lipidów i białek nie pełni już ona funkcji bariery ochronnej. Alergeny i bakterie łatwo przedostają się do wewnątrz, powodując zmiany zapalne. Pojawiają się zaczerwienienia – najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych, twarzy oraz szyi. Często towarzyszy im uporczywy świąd, który powoduje drapanie i zaburzenie snu. Epizody stanu zapalnego przeplatają się z okresami wyciszenia objawów.
Skóra z atopowym zapaleniem potrzebuje systematycznego nawilżania, odżywiania, łagodzenia świądu i odnowy bariery ochronnej specjalistycznymi emolientami – nawet, a zwłaszcza w czasie remisji. W przebiegu atopowego zapalenia skóry wyprysk może pojawiać się również na skórze powiek. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tej dolegliwości.
Więcej o atopii dowiesz się na www.zsercemoatopii.pl
Aby pomóc w wypracowaniu właściwych przyzwyczajeń związanych z pielęgnacją skóry i prawidłowym stosowaniem emolientów, przygotowaliśmy specjalną metodę zatwierdzoną i rekomendowaną przez Francuskie Stowarzyszenie Egzemy.
JAK DUŻO EMOLIENTU NALEŻY NAŁOŻYĆ NA SKÓRĘ?
Stosuj Metodę 3.6.9, która w łatwy sposób wskaże Ci, jaką ilość balsamu nałożyć na skórę.
- 3 naciśnięcia pompki dla niemowlęcia (3 x 2 ml)
- 6 naciśnięć pompki dla dziecka (6 x 2 ml)
- 9 naciśnięć pompki dla dorosłego (9 x 2 ml)
Taką ilość balsamu powinno się aplikować dwa razy dziennie.
Najczęściej obserwowane objawy egzemy powiek takie jak świąd, zaczerwienienie, obrzęk, suchość mogą wynikać z różnych przyczyn.
Obok atopowego zapalenia skóry (więcej o atopowym zapaleniu skóry przeczytasz na www.zsercemoatopii.pl), wyprysk najczęściej wywołują: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia.
- Kontaktowe zapalenie skóry, czasem zwane również toksycznym zapaleniem skóry wywołane jest przez substancje bezpośrednio podrażniające skórę i może mieć postać ostrą lub przewlekłą, w zależności od stopnia toksyczności danej substancji. Przewlekłe kontaktowe zapalenie skóry, powstaje w wyniku długotrwałego działania danej substancji i często powiązane jest z utrata naturalnej bariery ochronnej
- Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest wynikiem nadwrażliwości immunologicznej, gdzie limfocyty T są aktywowane przez szkodliwe substancje w wyniku czego ponowny kontakt z daną substancją powoduje reakcję zapalną skóry. Najczęstszym źródłem alergenów podrażniających skórę powiek są kosmetyki, środki do pielęgnacji włosów, farby do włosów, filtry przeciwsłoneczne, oraz alergeny unoszące się w powietrzu.
Terapia pacjentów z kontaktowym zapaleniem skóry ma trzy cele: wyleczenie stanu ostrego poprze zastosowanie leków przeciwzapalnych, odbudowa naturalnej bariery ochronnej, i zapobieganie nawrotom. Dobierając odpowiednie leczenie i pielęgnację należy pamiętać o zasadzie, że im bardziej przewlekły charakter zapalenia powiek tym bogatsza powinna być konsystencja stosowanego preparatu.
Atoderm Intensive eye przywraca komfort podrażnionej skórze okolic oczu dzięki nawilżeniu i łagodzeniu podrażnień.
Skóra dziecka jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Już kilkutygodniowe niemowlęta mogą mieć nadmiernie przesuszoną skórę – aż u 20% z nich może pojawić się skłonność do atopii.
Atopia to wrodzona skłonność. Odsetek chorych z dodatnim wywiadem rodzinnym wynosi 60-70% ale to, czy u takiej osoby rozwinie się np. atopowe zapalenie skóry, jest zależne od wielu czynników, w tym pielęgnacji skóry. W przypadku skóry dziecka kluczowe jest kompleksowe podejście zarówno w doborze właściwej higieny jak i pielęgnacji, które odbudują płaszcz ochronny skóry.
Higiena i pielęgnacja skóry
Skóra normalna, sucha, bardzo sucha i atopowa
Atoderm
Sucha skóra charakteryzuje się utratą szczelności i brakiem elastyczności, które czasami połączone jest ze swędzeniem i łuszczeniem się skóry.
Nasze rozwiązanie: Atoderm - pełna gama produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych dla skóry twarzy i ciała stanowiących unikalne rozwiązanie problemów skóry normalnej, suchej, bardzo suchej i atopowej. Dzięki zawartości opatentowanych kompleksów, seria Atoderm pomaga skórze ubogiej w lipidy, odbudować płaszcz hydrolipidowy. Wszystko w celu miękkiej i elastycznej skóry. Pożegnaj się ze ściągniętą, swędzącą skórą dzięki Atoderm Bioderma!
Zlokalizuj punkty sprzedaży
Sprawdź oferty i dostępność produktów w aptekach lub gabinetach w najbliższej okolicy
Zamów online
Sprawdź oferty i dostępność produktów u naszych partnerów online