Bioderma Polska | Skóra wrażliwa i nadwrażliwa

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra wrażliwa i nadwrażliwa

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Share

Osoby posiadające skórę wrażliwą odczuwają nieprzyjemne objawy na skórze twarzy, którym może towarzyszyć rumień (zaczerwienienie). Tymi objawami mogą być szczypanie, uczucie rozciągania, uczucie ciepła, a nawet pieczenia i rzadziej świąd. Często osoby posiadające skórę wrażliwą wykazują słabą tolerancję na produkty kosmetyczne do twarzy.

Na Skróty
  1. Jak rozpoznać skórę wrażliwą lub nadwrażliwą?
  2. Skąd bierze się wrażliwość skóry?
  3. Kogo to dotyczy?
Skóra wrażliwa i nadwrażliwa

Jak rozpoznać skórę wrażliwą lub nadwrażliwą?

Główną cechą skóry wrażliwej i nadwrażliwej jest jej zwiększona reaktywność, znacznie wyższa niż w przypadku skóry normalnej. Osoba o takim typie skóry odczuwa szczypanie, ciepło, mrowienie oraz świąd (rzadziej), najczęściej w sposób nieregularny. Czasem towarzyszy temu zaczerwienienie, a uczucie dyskomfortu pojawia w sposób nasilony w reakcji na bodźce różnego rodzaju, które normalnie nie powinny wywoływać podrażnień.

Takimi bodźcami mogą być czynniki:

  • Fizyczne: promieniowanie UV, ciepło, zimno, wiatr, różnice temperatur, tarcie…
  • Chemiczne: kosmetyki, mydła, woda, golenie się u mężczyzn…
  • Psychologiczne: stres, emocje…
  • Hormonalne: cykl miesiączkowy…
  • Czynniki zewnętrzne: ostre potrawy…

Skóra wrażliwa i nadwrażliwa reaguje zatem na bodźce, które nie mają wpływu na inne rodzaje skóry. Ta nadwrażliwość skóry wynika z obniżenia jej progu tolerancji. Im bardziej skóra jest wrażliwa, tym niższy jest jej próg tolerancji. W przypadku skóry wrażliwej reaktywność objawia się w sposób tymczasowy, w pewnych momentach. W przypadku skóry nadwrażliwej reaktywność jest stała lub prawie stała, a jej próg tolerancji jest bliski zeru.

Skąd bierze się wrażliwość skóry?

Dwa podstawowe czynniki są odpowiedzialne za obniżanie progu tolerancji oraz powodowanie nadmiernej wrażliwości. Przede wszystkim naskórek skóry wrażliwej i nadwrażliwej ma zaburzoną funkcję ochronną. Przez to skóra szybciej się odwadnia, a przenikanie czynników potencjalnie drażniących staje się łatwiejsze. Równie istotne jest, że skóra wrażliwa wydziela w nadmiarze niektóre neuroprzekaźniki przez zakończenia nerwów powierzchniowych oraz cytokiny zapalne (substancje wydzielane przez komórki skóry). Tozaburzone wydzielanie jest także przyczyną uczucia dyskomfortu u osób z problemem wrażliwej skóry. Skóra wrażliwa i nadwrażliwa charakteryzują się również nadmierną produkcją wolnych rodników.

Kogo to dotyczy?

Zjawisko skóry wrażliwej jest często spotykane, dotyczy 1/3 osób dorosłych. Częściej dotyczy kobiet (60%) niż mężczyzn (40%). Czasmi skóra jest bardziej wrażliwa z powodów genetycznych, w szczególności dotyczy to skóry jasnej, ale kolor skóry nie ma wpływu na jej wrażliwość. Częstotliwość występowania tego zaburzenia zazwyczaj zmniejsza się z wiekiem. Na skórze wrażliwej mogą występować objawy kliniczne patologii skórnych, np. trądzik różowaty, egzema, łojotokowe zapalenie skóry. Brak ostrożności wobec czynników wywołujących wrażliwość skóry sprzyja pojawianiu się i nasilaniu zjawiska wrażliwości. Posiadanie skóry wrażliwej pociąga za sobą skutki psychologiczne, ponieważ objawy mogą utrudniać życie w różnych momentach dnia codziennego. Ważne jest także branie pod uwagę innych typów patologii dermatologicznych, gdyż niektóre miejscowe terapie są gorzej tolerowane przez skórę wrażliwą.