Skin with Redness and Visible Vessels

Zmiany skórne takie jak zaczerwienienia lub widoczne naczynka są powodowane nieprawidłowościami naczyń krwionośnych twarzy, układ naczyń nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zaczerwienienia, z mogącym im towarzyszyć uczuciem ciepła, są przejściowe lub trwałe.

Niektóre czynniki uważa się za pogarszające stan skóry twarzy:

 • Nagłe zmiany temperatur (ciepło-zimno),
 • Spożywanie gorących i ostrych potraw, spożywanie alkoholu..

Trądzik różowaty oraz kuperoza, która jest etapem rozwoju trądziku różowatego, są najczęściej odpowiedzialne za zjawisko zaczerwienienia oraz widocznych naczynek na twarzy. Nie są to jednak jedyne przyczyny. Niektóre patologie dermatologiczne objawiające się rozszerzonymi naczynkami wyglądają jak kuperoza, niektóre zaczerwienienia mogą odpowiadać ukrytym patologiom. Ponadto niektóre leki mogą sprzyjać pojawianiu się rozszerzonych naczynek na twarzy lub je powiększać. W przypadku wątpliwości wskazana jest konsultacja dermatologiczna.

Kuperoza odpowiada rozszerzeniom małych naczynek powierzchniowych skóry, znajdujących się w naskórku. Rozszerzone naczynka w terminologii medycznej zwane są teleangiektazjami. 

Sieć naczynek powierzchniowych tworzy pajęczynki składające się z czerwonawych kresek na twarzy. Niektóre właściwości siatki naczynek mogą różnić się w zależności od osób i rodzaju ich skóry, czasu trwania procesu, temperatury lub zmiany temperatury wewnętrznej lub zewnętrznej. Naczynka mogą być mniej lub bardziej rozszerzone, o kolorze od żywej czerwieni po fiolet. Miejsce występowania objawów jest zróżnicowane, ale najczęściej względnie symetryczne: jedynie czasami są to boki nosa, najczęściej dotknięte są policzki. Zadrza się, że zaczerwienienia występują na całej twarzy.

Gdy objętość teleangiektazji jest trudno dostrzegalna gołym okiem i gdy dominuje kolor czerwony, mówi się o erytrozie. 

Woman looking at her skin in the mirror

 W sposób logiczny terminem ogólnym, obejmującym obie odmiany, jest erytro-kuperoza. Przy kuperozie można czasem zaobserwować obecność pajączków naczyniowych: chodzi o rozszerzone naczynka w kształcie gwiazdy o czerwonym punkcie w mniej więcej centralnym położeniu.

W większości przypadków kuperoza nie odpowiada żadnej ukrytej patologii, jej uwidacznianie się jest powolne i progresywne.

Jest etapem rozwoju trądziku różowatego, a jej pojawienie się może być poprzedzone zaczerwieniami. Innymi objawami trądziku różowatego jest erytroza oraz ewentualnie czerwone grudki (małe wypryski) lub krosty.

Woman with hair in the wind
 • Zewnętrzne warunki klimatyczne odgrywają tu ważną rolę, ponieważ pojawianiu się kuperozy sprzyja niepogoda, ekspozycja na słońce i zmiana temperatury zewnętrznej ze względu na pracę lub przebywanie na zewnątrz. 
 • Spożywanie alkoholu nie jest przyczyną kuperozy ani trądziku różowatego.

KOGO DOTYKA KUPEROZA?

Szczególnie podatne na kuperozę są osoby o skórze jasnej oraz cienkiej.

 

JAKIE SĄ OBJAWY TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO?

Trądzik różowaty jest częstą chorobą dermatologiczną ujawniającą się jedynie na twarzy: w szczególności na nosie, policzkach, czole i brodzie. Choroba może, w rzadkich przypadkach, atakować również oczy (trądzik różowaty oczny). Nie jest to w żadnym wypadku trądzik młodzieńczy, a sam termin trądzik różowaty czasem używany jest błędnie. Widoczna choroba skórna powoduje często duży dyskomfort psychiczny ze względu na szkodę estetyczną oraz częste mylenie objawów z objawami alkoholizmu chronicznego. 

 

3 różne formy, 3 rodzaje objawów .

Step 1

1/ Forma naczyniowa: erytroza i kuperoza

Objawia się obecnością zaczerwienień na twarzy, której moze towarzyszyć kuperoza (małe rozszerzone naczynka policzków i nosa nazywane teleangiektazją). Na tych zaczerwienieniach mogą pojawiać się w sposób nieregularny zmiany naczyniowo-ruchowe, tzn. nagły przypływ krwi na twarzy, szybko znikający.

Step 2

2/ Forma grudkowo-krostowa

Erytroza jest połączona z krostami, które przypominają zmiany trądzikowe (czerwone grudki i małe krosty, ale bez zaskórników), zawsze obecne wyłącznie na twarzy i pojawiające się nagle

  Step 3

  3/ Forma przerostowa

  Forma ta przejawia się guzowatym nosem, jest dużo rzadsza i objawia się wyłącznie u mężczyzn. Nazywana rhinophyma w nawiązaniu do nosa, nie ma nic wspólnego ze spożywaniem alkoholu, w przeciwieństwie do tego, co myśli się stereotypowo. Objawom często towarzyszy codzienne skrępowanie oraz pogorszenie jakości życia.

  CO POWODUJE NASILENIE TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO?

  Adult
  Czynniki genetyczne: Szczególnie dotkniete trądzikiem różowatym są kobiety o jasnej skórze z regionów Europy Północnej;
  Sun
  Czynniki środowiskowe zewnętrzne głównie ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, zmiany temperatury (niektóre zawody są szczególnie narażone),
  Stress
  Środki pobudzające alkohol, pikantne przyprawy
  Body areas
  Naczynia krwionośne Nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych (włosowatych) na twarzy

  KOGO DOTYKA TRĄDZIK RÓŻOWATY?

  Choroba ta dotyka 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn, częściej dotyczy osób o skórze jasnej. Objawy pojawiają się w okolicy 30. roku życia, ale najczęściej później, w okolicy 50. roku życia. Najczęstszą charakterystyką trądziku różowatego jest jego powiązanie ze skórą wrażliwą.

  Skonsultuj się ze swoim dermatologiem, aby postawił diagnozę i ustalił, czy cierpisz na kuperozę, trądzik różowaty lub inną chorobę.

  dermatologist skin consultation

  Profilaktyka polega na ograniczeniu czynników wywołujących zmiany: różnic temperatur, ekspozycji na promieniowania UV, gorących napojów, pikantnych potraw, kawy. Alkohol nie jest czynnikiem wywołującym, ale jego nadmierne spożycie wzmaga objawy. W przypadku nagłych zaczerwienień doradza się w ciągu pierwszych minut rozpuścić kostkę lodu w ustach.

  Bioderma - Woman protecting from the sun

  Lekarz może przepisać leki takie jak:

  • Miejscowo metronidazol w formie żelu, maści lub mieszaniny.
  • Doustnie antybiotyki (tetracykliny), na ogół przez okres 3 miesięcy, w przypadku grudek, krost lub trądziku różowatego.

  Trądzik różowaty nie zostanie całkawicie wyleczony tymi środkami, gdy objawia się w formie wyprysków, należy utrzymywać także terapię miejscową. Zaczerwienienia są trudne do leczenia; obiecująca jest terapia laserem: impulsowy laser barwnikowy, laser Nd Yag, laser KTP. Zob. różne typy laserów naczyniowych opisanych poniżej.

  Woman taking medication

  Najlepszą terapią w leczeniu kuperozy jest terapia laserowa. Technika ta dogłębnie zrewolucjonizowała leczenie tego problemu. Wiele rodzajów laserów posiada zasięg naczyniowy, tzn. za szczególny cel obiera naczynka i hemoglobinę zawartą w czerwonych krwinkach: laser KTP działający w szczególności na pajączki kuperozy, laser Nd-Yag, impulsowe lasery barwnikowe, które działają na erytrozę oraz naczyniaki.

  Woman having skin therapy

  Terapia dermokosmetyczna jest przydatna dla każdej formy trądziku różwatego i kuperozy: stosowane środki muszą działać nawilżająco, łagodząco, być przeznaczone dla skóry wrażliwej, oraz powinny mieć właściwości ochrony naczynek. Należy również używać odpowiednich produktów oczyszczających, ograniczając kontakt z wodą z kranu. Ochrona przed słońcem również jest wskazana. W niektórych przypadkach pomocne mogą być też kremy pozwalające na zakrycie zaczerwienień.

  Bioderma - woman applying cream on the face

  Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

  Skóra wrażliwa, skłonna do zaczerwienień

  patent ROSACTIV™

  Sensibio H2O AR

  (42 opinii)

  Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje naturalną równowagę skóry wrażliwej i naczynkowej.

  Dla kogo?

  Dorośli, Młodzież

  Codzienna pielęgnacja skóry

  Skóra wrażliwa, skłonna do zaczerwienień

  patent ROSACTIV™

  Sensibio AR

  (34 opinii)

  Krem do skóry wrażliwej i naczynkowej redukujący zaczerwienienia.

  Dla kogo?

  Dorośli, Młodzież

  Codzienna pielęgnacja skóry

  Skóra wrażliwa, skłonna do zaczerwienień

  patent ROSACTIV™

  Sensibio AR BB cream

  (32 opinii)

  Krem BB do skóry wrażliwej i naczynkowej redukujący i maskujący zaczerwienienia.

  Dla kogo?

  Dorośli, Młodzież