Bioderma Polska | Skóra problematyczna i skóra dziecka na słońcu

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra problematyczna i skóra dziecka na słońcu

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Skóra problematyczna i skóra dziecka na słońcu
Share

Nie jesteśmy wszyscy równi wobec słońca. Poza tym, że istnieją różne fototypy, niektóre rodzaje skóry są szczególnie wrażliwe i wymagają specjalistycznej ochrony w przypadku ekspozycji na słońce. Skóra z zaczerwienieniami, skóra z niedoskonałościami, skóra reaktywna i alergiczna, skóra zmieniona lub zraniona, skóra dziecka… Im słońce może szkodzić lub wręcz stanowić dla nich niebezpieczeństwo, większe niż w przypadku innych typów skóry.

Na Skróty
 1. Jak słońce wpływa na skórę z zaczerwienieniami?
 2. Jak skóra z niedoskonałościami reaguje na ekspozycję na słońce?
 3. Jakie środki ostrożności należy podjąć w przypadku skóry reaktywnej, nadwrażliwej lub alergicznej?
 4. Jakie są zagrożenia dla skóry uszkodzonej lub zranionej?
 5. Słońce a skóra z przebarwieniami
 6. Szczególny przypadek opryszczki wargowej
 7. Co robić, przebywając na słońcu z dziećmi?
Skóra problematyczna i skóra dziecka na słońcu

Jak słońce wpływa na skórę z zaczerwienieniami?

Zaczerwienienia miejscowe lub trwałe, trądzik różowaty, kuperoza, niektóre typy skóry wrażliwej bardzo łatwo zbytnio reagują w pewnych okolicznościach. Ciepło oraz promieniowanie UV należą do czynników sprzyjających wazodylatacji. W przypadku ekspozycji na słońce małe naczynia krwionośne odpowiedzialne za zaczerwienienia rozszerzają się i stają się jeszcze bardziej widoczne, zwłaszcza w przypadku skóry jasnej i cienkiej, najczęściej dotkniętej zaczerwienieniem. Skóra taka powinna być chroniona za pomocą kremów specjalnie stworzonych dla zapobiegania pogarszaniu się zaczerwienienia.

Jak skóra z niedoskonałościami reaguje na ekspozycję na słońce?

Słońce jest fałszywym przyjacielem skóry ze skłonnością do trądziku, zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych. Po pierwsze wydaje się, że „cudownie” polepsza stan skóry, wysuszając krosty. W rzeczywistości opalenizna pogrubia naskórek, co stopniowo zatyka pory. To pogarsza problem ze swobodnym wypływaniem sebum (które zagęszcza się u osoby ze skórą trądzikową). Do momentu zejścia opalenizny nic nie widać… Wtedy zatkane tygodniami pory, poprzez zgęstniałe sebum, które nieprawidłów wypływa, tworzą się krosty; jest to klasyczny nawrót niedoskonałości po ekspozycji na słońce. Skórę z niedoskonałościami trzeba zatem chronić przed słońcem za pomocą specjalnych kremów do skóry tłustej, które upłynnią sebum i wygładzą strukturę skóry, aby zapobiec temu zjawisku. Nie zostawiają końcowego uczucia tłustości, czasami dają efekt koloryzujący. Zostały sformułowane, by matowić skórę, a zwłaszcza żeby uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie z wakacji.

Jakie środki ostrożności należy podjąć w przypadku skóry reaktywnej, nadwrażliwej lub alergicznej?

Z definicji skóra wrażliwa, nadwrażliwa lub alergiczna reaguje w nadmierny sposób na czynniki środowiskowe. Ekspozycja na słońce jest zatem mocno niewskazana, a stosowanie fotoprotekcji – zdecydowanie zalecane. Tymczasem należy rozróżnić problemy, żeby znaleźć prawidłowe rozwiązania.

 • Dla skóry z nadmierną wrażliwością na światło - słońce jest w zasadzie zabronione. Jest to przypadek niektórych patologii obecnych od urodzenia lub nadwrażliwości nabytej z biegiem lat, a także niektórych terapii medycznych, które mogą powodować przejściową nietolerancję słońca. Kremy przeciwsłoneczne o wysokiej ochronie i wskaźniku SPF 50+/UVA 50 są obowiązkowe dla zapewnienia całkowitej skuteczności przeciw UVB i UVA oraz żeby ograniczyć groźne reakcje zapalne, które mogą zostać spowodowane przez promieniowanie słoneczne.
 • Niektóre typy skóry są wrażliwe na klasyczne filtry chemiczne, wchodzące w skład kremów przeciwsłonecznych. W takiej sytuacji ochrona przeciwsłoneczna powinna bazować na formułach mineralnych, w których przypadku nastąpiły duże postępy; nie sprawiają już, że skóra jest biała, jak to było kiedyś…
 • Często obserwowane są alergie na słońce podczas pierwszych dni ekspozycji na promienie słoneczne. Często jest to łagodne letnie popromienne zapalenie skóry dotykające młode kobiety w 80% przypadków* i znikające spontanicznie wraz z pojawieniem się opalenizny. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to groźna patologia, ale jej objawy mogą zmienić jakość życia. Obserwuje się zaczerwienienia, krosty i silne swędzenia. Strategia polega na chronieniu skóry za pomocą kremu przeciwsłonecznego o zdecydowanym działaniu przeciw UVB, przeciw oparzeniom słonecznym, a zwłaszcza przeciw UVA, promieniom odpowiedzialnym za alergię. Wskaźnik SPF/IP UVA równy 1 jest tutaj ważny (odpowiada równorzędnej ochronie przeciw UVB i przeciw UVA w celu ograniczenia niedogodności związanych z alergią).

*Ann Dermato Venereol, 2007

Jakie są zagrożenia dla skóry uszkodzonej lub zranionej?

Jeżeli przeszliśmy zabieg chirurgiczny, kosmetyczny lub wypadek, a ślad widoczny jest w miejscu potencjalnie wystawionym na słońce, dopóki proces gojenia nie został zakończony istnieje ryzyko nadmiernej pigmentacji, co może trwać 8 do 12 miesięcy, a czasami nawet dłużej. Zmiana staje się wtedy brązowawa, a kolor może się utrwalić. Ryzyko nie występuje tylko latem, ale przez cały rok. UVA są bowiem obecne wszędzie, o każdej porze roku, przechodzą przez chmury i szyby. Dla skóry zmienionej musi więc zostać wybrana ochrona stosowana w sposób ukierunkowany na eksponowane na słońce uszkodzone miejsce.

Słońce a skóra z przebarwieniami

Wraz z wiekiem i zwiększeniem ekspozycji na słońce skóra często staje się bardziej podatna na powstawanie przebarwień, szczególnie w miejscach najbardziej wyeksponowanych, takich jak dekolt, zewnętrzna część dłoni oraz twarz. Przebarwienia te są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem rozłożenia melaniny. Każda kolejna ekspozycja na słońce pogłębia to zjawisko. Przy skórze z przebarwieniami dobrze jest zapobiegać nadmiernej pigmentacji, używając specjalnych kremów przeciwsłonecznych o formułach regulujących produkcję melaniny.

Szczególny przypadek opryszczki wargowej

Opryszczka wargowa dotyka blisko jednego Francuza na siedmiu*. Ekspozycja na promienie słoneczne należy do czynników, które ją wywołują, tak samo jak stres czy zmęczenie. Istnieją pomadki przeciwsłoneczne stworzone specjalnie po to, by chronić przed letnimi wypryskami na ustach. Jednocześnie chronią one wrażliwą skórę ust przed słońcem.

*J Am Acad Dermatol. 2006

Co robić, przebywając na słońcu z dziećmi?

Podstawą jest cień i odpowiednie ubrania! Należy unikać ekspozycji dzieci na słońcu, w szczególności dzieci poniżej 3. roku życia, które nie powinny NIGDY być eksponowane na promienie słoneczne. Skóra dzieci jest cienka i wrażliwa, jest słabiej chroniona przed działaniem promieni UV: oparzenia słoneczne i przegrzanie pojawiają się szybciej. Lekarze regularnie przypominają, że oparzenia słoneczne doznane w dzieciństwie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Odpowiedzialni rodzice muszą więc przestrzegać prostych i istotnych zasad.

 • Dzieci nie należy specjalnie eksponować na promienie słoneczne, szczególnie między godziną 11 i 16,
 • Dzieci muszą zawsze nosić ubrania chroniące przed słońcem: T-shirt z długimi rękawami, najlepiej w ciemnym kolorze, kapelusz, okulary,
 • Co 2 godziny należy stosować u dzieci krem przeciwsłoneczny o wysokiej ochronie SPF 50+ lub krem specjalnie przeznaczony dla małych dzieci. Trzeba pamiętać o ponownym nakładaniu po każdej kąpieli oraz w przypadku starcia sie produktu, tak jak np. przy grze na piasku czy wycieraniu ręcznikiem kąpielowym…
 • Należy również pamiętać, by dzieci częstouzupełniały płyny, aby były odpowiednio nawodnione.