Bioderma - ochrona przeciwsłoneczna

Ale i druga strona jest ważna: ekspozycja na promienie słoneczne ma wiele szkodliwych konsekwencji dla skóry i dla zdrowia.

Odpowiedzialne podejście do opalania oznacza dziś obowiązkowo skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, dostosowaną do intensywności promieniowania i typu skóry. 

Skóra dzieci wymaga specjalnej ochrony, podobnie jak skóra zraniona lub uszkodzona, na której łatwiej mogą pojawić się przebarwienia posłoneczne.

JAK DZIAŁA PROMIENIOWANIE SŁONECZNE?

Słońce emituje nieograniczone promieniowanie świetlne o różnej długości fal, od najkrótszych po najdłuższe. Wyróżnia się zatem: promieniowanie kosmiczne, promieniowanie gamma, promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie ultrafioletowe UV (składające się z UVC, UVB oraz UVA), promieniowanie widzialne, podczerwień (IR) oraz fale radiowe. 

Najniebezpieczniejsza część promieniowania jest filtrowana przez atmosferę. Dwie trzecie tego promieniowania dociera na Ziemię. Promieniowanie kosmiczne, promienie gamma, promienie X oraz UVC nie docierają do jej powierzchni. Promieniowanie, które dociera do nas (UVB, UVA, promieniowanie widoczne i podczerwień), ma istotny wpływ na nasz organizm. Podczerwień uwalnia ciepło i wywołuje uczucie ciepła na skórze, w przeciwieństwie do UVB i UVA, które są niewidoczne i zimne, ale mają bardzo ważne znaczenie biologiczne.

DLACZEGO NALEŻY CHRONIĆ SIĘ PRZED SŁOŃCEM?

Promieniowanie słoneczne działa destrukcyjnie na skórę, wywołując poparzenia słoneczne, szybsze starzenie się skóry, a nawet nowotwory skóry. Ekspozycja na słońce jest pierwszą przyczyną nowotworów skóry. Wychodząc na słońce, trzeba mieć również świadomość ryzyka wystąpienia udaru słonecznego, porażenia skóry, zwiększonej światłoczułości, zapalenia oka czy alergii na słońce.

  • UVB są zatrzymywane w 85% przez naskórek, jedynie 15% dociera do skóry właściwej

Ilość promieni zależy od pory roku, wysokości i pory dnia. To te promienie powodują opaleniznę i poparzenia słoneczne, które są naturalnym sygnałem alarmowym skóry, wskazującym na nadmiar UVB. Najpoważniejszym skutkiem nadmiaru UVB są zmiany rakotwórcze.

 

  • UVA wnikają głęboko do skóry, ponieważ 50% UVA dociera do skóry właściwej.

Występują one przez cały rok, przenikają przez chmury i szyby. Są odpowiedzialne za starzenie się skóry (fotostarzenie) i doprowadzają do tworzenia się wolnych rodników, które atakują struktury komórkowe i DNA. Mają działanie rakotwórcze, ale w mniejszym stopniu niż UVB.

 

Promieniowanie UVA i UVB

Promieniowanie UV zależy od powierzchni ziemi, która będzie mniej lub bardziej je rozpraszać:

Different areas diffuse varying amounts:

  • śnieg rozprasza ok. 80% promieni UV, piasek 15%, woda 25%
  • Na głębokości 40 cm pod powierzchnią wody ekspozycja na promienie UV wynosi jeszcze ok. 40% promieniowania na ziemi.

UVA oraz UVB są odpowiedzialne za nowotwory skóry, ponieważ osłabiają system odpornościowy skóry, powodują spory stres oksydacyjny oraz uszkodzenie DNA, które mogą doprowadzić do pojawienia się komórek nowotworowych.

Różne typy skóry nie reagują w ten sam sposób na promieniowanie słoneczne, ponieważ każdy człowiek dysponuje własną światłoczułością, zależną od fototypu skóry. Fototyp jest rodzajem odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Istnieje 6 fototypów określonych w zależności od karnacji, koloru włosów, obecności piegów lub ich braku, podatności na poparzenia słoneczne lub szybką opaleniznę.

  • Fototyp I: mlecznobiała skóra, zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala, bardzo liczne piegi.
  • Fototyp II: skóra jasna, zawsze ulega poparzeniom, może się lekko opalać, liczne piegi.
  • Fototyp III: skóra jasna do oliwkowej, często ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna jasna do średniej), możliwe piegi.
  • Fototyp IV: skóra oliwkowa, rzadko ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna brązowa), brak piegów.
  • Fototyp V: skóra brązowa, nigdy nie ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna bardzo ciemna), brak piegów.
  • Fototyp VI: skóra czarna, nigdy nie ulega poparzeniom, brak piegów.

Im jaśniejszy fototyp (fototyp III, a szczególnie I i II), tym wyższą ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy stosować.

Skóra dłoni

NA CZYM POLEGA OPALANIE?

Wywoływane w szczególności przez UVB przy „naturalnym” słońcu, opalanie jest reakcją dostosowania się, ochrony skóry przed działaniem słońca, ale nie stanowi bariery nie do pokonania. Opalenizna chroni często przed poparzeniem słonecznym, ale nie powinno to zachęcać do kontynuowania ekspozycji w sposób nieumiarkowany, co powodować może długoterminowe skutki (nowotwory skóry chociażby).

Ekspozycja na słońce aktywuje melanocyty, czyli komórki barwnikowe produkujące melaninę w celu ochrony przed podrażnieniem słonecznym. Melanina przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. Równocześnie skóra pogrubia się (wzrost grubości warstwy rogowej), wnosząc dodatkowy element ochronny oprócz pigmentacji. Uwaga: promieniowanie UVA powoduje natychmiastową pigmentację, trwającą jedynie kilka godzin – nie jest to opalenizna, ale utlenianie widoczne natychmiast po ekspozycji na słońce. Promieniowanie UVB jest jedynym odpowiedzialnym za „prawdziwe” opalanie, które rozpoczyna się 2 do 3 dni od ekspozycji na słońce i osiąga swój maksymalny poziom po 3 tygodniach.

Zadaniem produktów odpowiedzialnych za fotoprotekcję jest filtrowanie zarówno promieniowania UVB, jak i UVA, z zachowaniem prawidłowej równowagi pomiędzy nimi. Zdolność kosmetyków do filtracji jest zdefiniowana za pomocą wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF – Sun Protector Factor). SPF musi zostać wybrany w zależności od fototypu skóry oraz intensywności promieni słonecznych i lokalizacji (morze, góry).

  • SPF 6 = niska ochrona
  • SPF 15 = średnia ochrona
  • SPF 30 = wysoka ochrona
  • SPF 50 = wysoka ochrona
  • SPF 50+ = bardzo wysoka ochrona

Odpowiednią ochronę skóry przed promieniowaniem UV należy zacząć od wyboru odpowiedniej mocy ochrony i konsystencji produktu. Przyjemność stosowania pomoże w zachowaniu regularności. Produkty chroniące przed słońcem należy nakładać co 2 h w celu utrzymania odpowiedniej ochrony. Zwróć uwagę na to, czy są wodoodporne.

Skin graphic - sun protection

JAK SŁOŃCE WPŁYWA NA STARZENIE SIĘ SKÓRY?

Według specjalistów* 80% starzenia się skóry twarzy jest spowodowane ekspozycją na słońce! Starzenie się związane z przebywaniem na słońcu jest nazywane heliodermią:

Objawia się głębokimi zmarszczkami, przebarwieniami oraz teleangiektazją, widocznym rozszerzeniem niewielkich naczyń krwionośnych pod skórą. Ten typ przyspieszonego starzenia dotyczy przede wszystkim części ciała często eksponowanych, takich jak twarz, zewnętrzna część dłoni, przedramiona, dekolt. Promieniowanie UVB oraz UVA poważnie zmienia komórki skóry, niszczy kolagen i elastynę, przyczyniając się do utraty jędrności skóry oraz może być przyczyną rozwoju nowotworów.

Właśnie dlatego należy zachować umiar w przebywaniu na słońcu i zawsze stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. 

*Gilchrest B A et al, Effect of chronologic aging and photoaging: an overview., J Am Acad Dermatol, 1989; 21(3 Pt 2): 610-3

Hour
  • Unikaj ekspozycji na słońce, gdy promieniowanie słoneczne jest największe. Im słońce znajduje się wyżej na niebie, tym promieniowanie ultrafioletowe jest większe. Latem, w Europie Zachodniej, ma to miejsce między godziną 11 a 16.
  • Nie zostawaj dłużej na słońcu pod pretekstem tego, że zastosowałaś ochronę przeciwsłoneczną o wysokim wskaźniku. Celem tych produktów nie jest zwiększenie liczby godzin spędzonych na słońcu, ale zmniejszenie niebezpieczeństwa z tym związanego.
Body areas
  • Generalnie odradza się pozostawanie na plaży przez cały dzień.
  • Używaj okularów słonecznych o dużym wskaźniku anty-UV, kapelusza z szerokim rondem, luźnych ubrań, noś T-shirty z długimi rękawami i długie spodnie. Pamiętaj, że ubrania, zwłaszcza w ciemnych kolorach, pozostają najbardziej skuteczną ochroną!
  • W trakcie upałów chroń dzieci przed poparzeniami i udarami. Zadbaj o to, aby regularnie piło wodę.
Sun
  • Nie ufaj swoim wrażeniom. Biorąc pod uwagę, że to podczerwień powoduje uczucie ciepła, a nie UV, można ulec poparzeniu słonecznemu, nie mając wcale uczucia nierozważnego eksponowania (jak np. na statku lub latem przy pochmurnym niebie).
  • Wystrzegaj się wiatru i wody, które eliminują sygnały alarmowe związane z podczerwienią – uczucie ciepła zmniejsza się, a promienie UV wciąż są obecne! Jeżeli temperatura jest wysoka, uważaj na ryzyko poparzenia cieplnego i słonecznego u swojego dziecka. Regularnie podawaj dziecku napoje.
Seasons
  • Zachmurzone niebo nie oznacza wcale, że można być mniej czujnym na działanie słońca. W rzeczywistości chmury przepuszczają dużo więcej promieni UV niż podczerwieni i widocznego światła. W ten sposób temperatura i światło mogą się obniżać, nie zmniejszając tym samym niebezpieczeństwa związanego z promieniowaniem ultrafioletowym.
  • W górach niebezpieczeństwo istnieje mimo wszystko, nawet jeżeli temperatury są bardzo niskie. Tarcza tworzona przez atmosferę zmniejsza się z powodu wysokości, w związku z tym słońce jest bardziej niebezpieczne (ilość UVB docierająca do skóry wzrasta o 4% co 300 metrów). Ponadto śnieg odbijający promienie znacznie zwiększa ilość promieniowania ultrafioletowego docierającą do skóry (śnieg może odbijać 80% promieniowania UV).
Pills

Nigdy nie wychodź na słońce po zastosowaniu perfum. W przypadku niektórych lekarstw skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Photoderm Kid Spray SPF 50+

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Skóra niemowląt i dzieci

patent CELLULAR BIOPROTECTION™

Photoderm KID Spray SPF 50+

(13 opinii)

Ochronny spray dla dzieci polecany przez pediatrów

Dla kogo?

Dla całej rodziny (dzieci powyżej 12. miesiąca życia)