Funkcjonowanie z błyszczącą skórą

Rozszerzone i widoczne pory, tłusta i błyszcząca skóra, matowa i ziemista cera … Brzmi znajomo? Jeśli towarzyszy Ci także przetłuszczanie włosów, wiedz, że to przy tłustej skórze jest normalne – przyczyna jest ta sama. Czasami błyszcząca skóra to problem wyłącznie tzw. strefy „T”, podczas gdy na policzkach i żuchwie jest normalna lub nawet sucha - wtedy nazywamy ją cerą mieszaną. Wiemy, że pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej nie jest prosta. Jak sobie z nią poradzić?

Wszystko, co musisz wiedzieć o tłustej skórze

Twoja skóra rano zazwyczaj wygląda dobrze, ale im później, tym bardziej się świeci? Tak, to typowy objaw przetłuszczania się skóry. Mogą mu towarzyszyć widoczne, rozszerzone pory i matowa ziemista cera, która wygląda, jakby ciągle było jej gorąco. I oczywiście nie możemy zapomnieć o wypryskach. Najczęściej dotyczy to strefy „T”, czyli czoła, nosa, brody. Ale czasami przetłuszcza się cała twarz, a nawet skóra głowy. Dlaczego tak się dzieje?

Bioderma_teen-skin

Tłusta skóra i sebum

Ekosystem skóry jest bardzo delikatny, a jego równowagę mogą zaburzać różne czynniki środowiskowe. W ekosystemie skóry za produkcję sebum odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Ich praca zależy od::

  • czynników wewnętrznych (stres, okres dojrzewania, ciąża),
  • czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, dieta, leki, kosmetyki.

 

W różnych okolicznościach łojowe tracą naturalną równowagę: wydzielają zbyt dużo sebum, które ze względu na złą jakość powoduje podrażnienia skóry. Powstaje błędne koło. Zbyt gęste sebum z kolei powoduje nierównowagę skóry, na której bakterie mogą się szybciej mnożyć i powodować powstawanie wyprysków. Z tego powodu osoby z tłusta skórą mają większą tendencję do występowania niedoskonałości.

Co może powodować tłustość skóry?

 

Nadprodukcja sebum, stres, diet, zanieczyszczenia… W ostatnich 30 latach liczba problemów z tłustą skórą zaczęła rosnąć i pojawiły się nowe teorie, które próbują wyjaśnić ten wzrost.

Pollution

Zanieczyszczenia i tłusta skóra

Zanieczyszczenia mogą odgrywać kluczową rolę w składzie sebum, a tym samym mikrobiomiu skóry, powodując nierównowagę pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami żyjącymi na powierzchni skóry. By temu zapobiec wystarczy włączyć do codziennego oczyszczania skóry płyn micelarny Sébium H2O, który eliminuje aż 93% wszystkich mikrocząsteczek pochodzących z zanieczyszczeń*.

*Badanie Dermscan na 33 osobach, 2015

Food

Dieta i tłusta skóra

 

Jeszcze do niedawna uważano, że dieta odgrywa kluczową rolę w przypadku tłustej skóry. Badania wydają się wskazywać, że w przypadku zaostrzenia trądziku należy unikać produktów mlecznych, a także cukru, który występuje nie tylko w słodyczach.

Stress

 

Stres i tłusta skóra

Przewlekły stres również ma wpływ na równowagę biologiczną i produkcję sebum. Zmiana stylu życia może wpływać na zwiększoną produkcję testosteronu u dorosłych kobiet, a nawet niewielki wzrost tego męskiego hormonu może sprzyjać pojawianiu się zmian trądzikowych.

3 kluczowe punkty do zapamiętania

  • Możesz mieśc tłustą skórę, ale nie mieć wyprysków. Skóra jest wtedy błyszcząca, ma rozszerzone pory i zaskórniki.
  • Możesz mieć wypryski niekoniecznie mając tłustą skórę. Co więcej: możesz posiadać skórę mieszaną, na której wystepują zarówno suche, jak i tłuste obszary.
  • Stosując dobre nawyki codziennego oczyszczania i pielęgnacji skóry tłustej, ryzyko powstawania wyprysków maleje!