• Michele Sayag
  Michèle Sayag , Allergist and Medical Strategy Director - BIODERMA.

  Jakie problemy skórne obserwowane są przez pacjentów?

  Bardzo często pacjenci patrząc na  swoją skórę, widzą że ta się zmienia. Problemy, które się pojawiają  zależą  od choroby z jaką się borykają i leczenia jakiemu są poddawani. Czasami  zmiany dotyczą tylko jednego lub dwóch konkretnych obszarów, a czasem pojawiają się na całym ciele. Niezależnie od tego, czy jest to suchość, swędzenie, wysypki lub owrzodzenia, intensywność zmian może być różna u konkretnego pacjenta  i zmieniać się w czasie.

   

  W jaki sposób wpływa to na codzienne życie pacjentów?

  Problemy skórne są wierzchołkiem problemów   z jakimi pacjenci zmagają się podczas choroby. Wysypki po chemioterapii, będące następstwem cukrzycy i dializoterapii swędzenie, mają wpływ na ich jakość życia. Często czują się bezradni, wobec problemów skórnych, które lekarze nie zawsze uważają za priorytet. Pacjenci szukają więc rozwiązań samodzielnie. Niektórzy mają szczęście, gdyż jest grupa osób - pracowników działających w obszarze ochrony zdrowia, którzy dostrzegają problem i chcą im pomóc, ale nie zawsze jest łatwo znaleźć dobrą poradę i rekomendację

   

  Jakie są zagrożenia, jeśli problemy skórne się pogłębiają?

  Kiedy zmiany na skórze stają się zaawansowane a odczucia pacjenta zbyt intensywne lub nie do zniesienia, lekarze mogą zmniejszyć dawki lub na chwilę zawiesić leczenie. Po odstawieniu leczenia onkologicznego objawy skórne znikają bardzo szybko. W przypadku diabetyków i pacjentów dializowanych, istnieją rozwiązania, pomagające im na co dzień minimalizować odczuwany dyskomfort i dbać o skórę w dłuższej perspektywie. Odpowiednia higiena i pielęgnacja odgrywają istotną rolę w trosce o skórę pacjenta podczas choroby i jest ważną częścią opieki nad pacjentem.

  Michèle Sayag , Allergist and Medical Strategy Director - BIODERMA.

Warto wiedzieć

 • 58,3% pacjentów postrzega zaburzenia skóry jako uciążliwe /bolesne1
 • 75,7% pacjentów zmienia swoje nawyki higieny i pielęgnacji w czasie choroby1

1Rose Magazine badania we współpracy z Bioderma, 218 kobiet cierpiących na raka piersi