Bioderma Polska | Skóra z zaczerwienieniami i widocznymi naczynkami

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra z zaczerwienieniami i widocznymi naczynkami

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Skóra z zaczerwienieniami i widocznymi naczynkami
Share

U osób ze skórą wrażliwą oraz reaktywną w niektórych przypadkach mogą występować zaczerwienienia oraz widoczne małe naczynka na twarzy. Często jest to przejściowe zjawisko, ale może stopniowo się utrwalać, a zmiany skórne mogą pozostać trwałe.

Na Skróty
 1. Jaka jest przyczyna widocznego zaczerwienienia?
 2. Jakie są objawy kuperozy?
 3. Jakie są przyczyny kuperozy?
 4. Kogo dotyka kuperoza?
 5. Jakie są objawy trądziku różowatego?
 6. Jakie są przyczyny trądziku różowatego?
 7. Kogo dotyka trądzik różowaty?
Skóra z zaczerwienieniami i widocznymi naczynkami

Jaka jest przyczyna widocznego zaczerwienienia?

Zmiany skórne takie jak zaczerwienienia lub widoczne naczynka są powodowane nieprawidłowościami naczyń kwionośnych twarzy, układ naczyń nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zaczerwienienia, z mogącym im towarzysząćuczuciem ciepła, są przejściowe lub trwałe. Niektóre czynniki uważa się za pogarszające stan skóry twarzy:

Nagłe zmiany temperatur (ciepło-zimno),

Spożywanie gorących i ostrych potraw, spożywanie alkoholu.

Trądzik różowaty oraz kuperoza, która jest etapem rozwoju trądziku różowatego, są najczęściej odpowiedzialne za zjawisko zaczerwienienia oraz widocznych naczynek na twarzy. Nie są to jednak jedyne przyczyny. Niektóre patologie dermatologiczne objawiające się rozszerzonymi naczynkami wyglądają jak kuperoza, niektóre zaczerwienienia mogą odpowiadać ukrytym patologiom. Ponadto niektóre leki mogą sprzyjać pojawianiu się rozszerzonych naczynek na twarzy lub je powiększać. W przypadku wątpliwości wskazana jest konsultacja dermatologiczna.

Jakie są objawy kuperozy?

Kuperoza odpowiada rozszerzeniom małych naczynek powierzchniowych skóry, znajdujących się w naskórku. Rozszerzone naczynka w terminologii medycznej zwane są teleangiektazjami. Sieć naczynek powierzchniowych tworzy pajęczynki składające się z czerwonawych kresek na twarzy. Niektóre właściwości siatki naczynek mogą różnić się w zależności od osób i rodzaju ich skóry, czasu trwania procesu, temperatury lub zmiany temperatury wewnętrznej lub zewnętrznej. Naczynka mogą być mniej lub bardziej rozszerzone, o kolorze od żywej czerwieni po fiolet. Miejsce występowania objawów jest zróżnicowane, ale najczęściej względnie symetryczne: jedynie czasami są to boki nosa, najczęściej dotknięte są policzki. Nieraz może to być nawet cała twarz.

Gdy objętość teleangiektazji jest trudno dostrzegalna gołym okiem i gdy dominuje kolor czerwony, mówi się o erytrozie. W sposób logiczny terminem ogólnym, obejmującym obie odmiany, jest erytro-kuperoza. Przy kuperozie można czasem zaobserwować obecność pajączków naczyniowych: chodzi o rozszerzone naczynka w kształcie gwiazdy o czerwonym punkcie w mniej więcej centralnym położeniu. W większości przypadków kuperoza nie odpowiada żadnej ukrytej patologii, jej uwidacznianie się jest powolne i progresywne. Jest etapem rozwoju trądziku różowatego, a jej pojawienie się może być poprzedzone zaczerwieniami. Innymi objawami trądziku różowatego jest erytroza oraz ewentualnie czerwone grudki (małe wypryski) lub krosty. Spożywanie alkoholu nie jest przyczyną kuperozy ani trądziku różowatego.

Jakie są przyczyny kuperozy?

Zewnętrzne warunki klimatyczne odgrywają tu ważną rolę, ponieważ pojawianiu się kuperozy sprzyja niepogoda, ekspozycja na słońce i zmiana temperatury zewnętrznej ze względu na pracę lub przebywanie na zewnątrz. Spożywanie alkoholu nie jest przyczyną kuperozy ani trądziku różowatego.

Kogo dotyka kuperoza?

Szczególnie podatne na kuperozę są osoby o skórze jasnej oraz cienkiej.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Trądzik różowaty jest częstą chorobą dermatologiczną ujawniającą się jedynie na twarzy: w szczególności na nosie, policzkach, czole i brodzie. Choroba może, w rzadkich przypadkach, atakować również oczy (trądzik różowaty oczny). Nie jest to w żadnym wypadku trądzik młodzieńczy, a sam termin trądzik różowaty czasem używany jest błędnie. Widoczna choroba skórna powoduje często duży dyskomfort psychiczny ze względu na szkodę estetyczną oraz częste mylenie objawów z objawami alkoholizmu chronicznego. 3 różne formy, 3 rodzaje objawów .

 • Forma naczyniowa: erytroza i kuperoza

Objawia się obecnością zaczerwienień na twarzy, której moze towarzyszyć kuperoza (małe rozszerzone naczynka policzków i nosa nazywane teleangiektazją). Na tych zaczerwienieniach mogą pojawiać się w sposób nieregularny zmiany naczyniowo-ruchowe, tzn. nagły przypływ krwi na twarzy, szybko znikający.

 • Forma grudkowo-krostowa

Erytroza jest połączona z krostami, które przypominają zmiany trądzikowe (czerwone grudki i małe krosty, ale bez zaskórników), zawsze obecne wyłącznie na twarzy i pojawiające się nagle.

 • Forma przerostowa

Forma ta przejawia się guzowatym nosem, jest dużo rzadsza i objawia się wyłącznie u mężczyzn. Nazywana rhinophyma w nawiązaniu do nosa, nie ma nic wspólnego ze spożywaniem alkoholu, w przeciwieństwie do tego, co myśli się stereotypowo. Objawom często towarzyszy codzienne skrępowanie oraz pogorszenie jakości życia.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

 • Czynniki genetyczne: szczególnie dotkniete trądzikiem różowatym są kobiety o jasnej skórze z regionów Europy Północnej;
 • Czynniki środowiskowe zewnętrzne: głównie ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, zmiany temperatury (niektóre zawody są szczególnie narażone), spożywanie środków pobudzających (alkohol, pikantne przyprawy);
 • Nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Kogo dotyka trądzik różowaty?

Choroba ta dotyka 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn, częściej dotyczy osób o skórze jasnej. Objawy pojawiają się w okolicy 30. roku życia, ale najczęściej później, w okolicy 50. roku życia. Najczęstszą charakterystyką trądziku różowatego jest jego powiązanie ze skórą wrażliwą.