Bioderma Polska | Skóra dziecka

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra dziecka

Zrozumieć skórę dziecka, by lepiej o nią zadbać

Skóra dziecka
Share

Skóra niemowląt i dzieci posiada specyficzne cechy, które sprawiają, że jest ona bardziej delikatna i wrażliwa. Wymaga zatem uważności i odpowiedniej pielęgnacji, aby była zdrowa i mogła dostosować się do środowiska. Należy również rozróżnić potrzeby skóry niemowlęcia do 3. miesiąca życia, dziecka do 3. roku życia i dziecka od 3 do mniej więcej 10–12 lat. Ogólnie rzecz biorąc, produkty do higieny i pielęgnacji dla dorosłych nie powinny być stosowane na skórze niemowląt.

Na Skróty
 1. Jakie są specyficzne cechy skóry niemowląt?
 2. Jak rozpoznać skórę suchą lub atopową u niemowlęcia?
 3. Czy zaczerwienienia skóry pod pieluszką są nieuniknione?
 4. Czym są powodowane zaczerwienienia wokół ust?
 5. Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?
Skóra dziecka

Jakie są specyficzne cechy skóry niemowląt?

„Jak skóra niemowlęcia” – określenie używane, gdy mowa o skórze delikatnej i miękkiej. Tymczasem nie zawsze tak jest! Poza przypadkami wcześniaków skóra niemowlęcia jest już całkowicie uformowana, gdy dziecko przychodzi na świat. Jest ona jednak cieńsza i nie spełnia swojej roli bariery tak skutecznie, jak skóra dorosłego człowieka. Rzeczywiście kilka tygodni po narodzinach niemowlę nie produkuje już sebum i jego gruczoły łojowe uaktywnią się ponownie dopiero w wieku dojrzewania. Tym sposobem płaszcz hydrolipidowy dziecka jest cieńszy, a zatem mniej skuteczny w ochronie skóry, co pociąga za sobą:

 • Wysuszanie sprzyjające podrażnieniom
 • Przepuszczalność czynników infekcyjnych lub alergicznych pogłębiającą te podrażnienia

Tymczasem powierzchnia skóry dziecka jest 2 do 3 razy większa od skóry dorosłego (większy stosunek powierzchnia/waga). W ten sposób produkt stosowany na skórze niemowlęcia przenika łatwiej. Wchłanianie jest również wspomagane przez wilgotne środowisko (skóra pod pieluszką), skórę zniszczoną (pieluszkowe zapalenie skóry) oraz fałdy skórne. Należy więc koniecznie stosować skuteczne i łagodne produkty do higieny i pielęgnacji gwarantujące:

 • Wysoką tolerancję odpowiednią dla specyfiki skóry dziecka
 • Wysoki stopień bezpieczeństwa, odpowiadający rygorystycznym wymogom w tworzeniu i produkowaniu środków dostosowanych do skóry niemowląt.

Jak rozpoznać skórę suchą lub atopową u niemowlęcia?

Podrażniana przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno, ciepło, twarda woda czy ogrzewanie, skóra niemowlęcia ma tendencję do wysuszania się i stawania bardziej reaktywną. W przypadku atopowego zapalenia skóry skóra dziecka jest bardzo sucha i szorstka, czasami posiada nawet czerwone plamy. Dziecko ma napiętą skórę, która swędzi, co zakłóca mu sen. Atopowe zapalenie skóry jest często spotykaną chorobą, która rozpoczyna się od 2. lub 3. miesiąca życia i znika, w większości przypadków, po kilku latach. Ten typ skóry cierpi na większą przepuszczalność warstwy rogowej powodowaną niedoborem lipidów. Nieprawidłowo odżywiana skóra nie spełnia skutecznie swojej funkcji bariery. Nie chroni już organizmu przed alergenami środowiska, co ułatwia ich przenikanie. Wyczulenie na owe alergeny powoduje stan zapalny, objawiający się nawrotami egzemy, której towarzyszy najczęściej silne swędzenie. Drapanie powoduje natomiast skaleczenia zwiększające podrażnienie skóry. Skóra staje się jeszcze bardziej przepuszczalna dla alergenów: należy obawiać się wówczas nowej, zaostrzonej reakcji zapalnej. Skóra bardzo sucha o tendencji atopowej ewoluuje przez następowanie po sobie etapów nawrotów i uspokojenia.


Wyodrębniono trzy duże typy alergenów środowiska odpowiedzialnych za przewlekłe reakcje zapalne:


 • Alergeny wziewne: roztocza, pyłki, sierść kotów i psów, pierze…
 • Alergeny pokarmowe,
 • Alergeny kontaktowe: nikiel, perfumy…

Żeby dowiedzieć się więcej o atopii, zobacz również tutaj.

Czy zaczerwienienia skóry pod pieluszką są nieuniknione?

Nazywane również pieluszkowym zapaleniem skóry, zaczerwienienia wokół pupy są częstym zaburzeniem występującym w takich okolicznościach jak ocieranie wywołane przez pieluszki, zbyt podrażniające mycie, biegunka, zmiana pokarmu, ale również infekcja, ząbkowanie… Najczęściej zaczerwienienia są podrażnieniami wywołanymi przez zamknięcie skory pod pieluszkami, pogorszone przez kontakt z moczem i kałem oraz ewentualnie przez infekcje. Żeby zapobiec tym zaczerwienieniom, trzeba wyeliminować zamknięcie oraz utrzymywanie wilgoci powodowane przez pieluchy.

Należy podjąć zatem kilka środków ostrożności:

 • Często przewijać dziecko,
 • Każdorazowo po wymianie pieluszki przemywać dziecko za pomocą łagodnego środka do higieny, bez mydła, co będzie bezpieczne dla skóry dziecka (produkty zbyt podrażniające uszkadzają barierę skóry),
 • Dokładnie i łagodnie osuszać skórę, szczególnie w miejscu fałd skórnych,
 • Po każdej zmianie pieluszki stosować wodny roztwór o działaniu antybakteryjnym (gwarantujący bezpieczeństwo), który będzie łagodził, izolował i odbudowywał naskórek pupy dziecka, ułatwiając jednocześnie zanikanie zaczerwienień.
 • Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli zaczerwienia nie znikną.

Czym są powodowane zaczerwienienia wokół ust?

Podrażnienia skóry wokół ust charakteryzują się zaczerwienieniami, drobną wysypką, suchą i szorstką skórą. Wynikają one z maceracji skóry śliną po częstym używaniu smoczka, bawieniu się pluszakiem lub ząbkowaniu. Enzymy obecne w ślinie, amylazy, są czynnikiem pogarszającym podrażnienia wokół ust. Utrzymywane lub pogarszane przez zimno i wiatr, podrażnienia te zaostrzają się zimą.

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Niemowlęta nigdy nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Skóra małych dzieci wymaga specjalnej wysokiej ochrony, dającej najlepszą gwarancję bezpieczeństwa. Aby dowiedzieć się więcej o środkach ochrony przeciwsłonecznej, zob. tutaj.