Skóra mieszana, tłusta, skłonna do trądziku | Bioderma Polska

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra mieszana, tłusta, skłonna do trądziku

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Skóra mieszana, tłusta, z niedoskonałościami
Udostępnij

Skóra mieszana i tłusta musi stawić czoło problemowi ilości i jakości sebum , które sprawia, że skóra bardziej narażone na zmiany zapalne i niedoskonałości. Ale niedoskonałości mogą też być powiązane z innymi patologiami, jak np. egzema, co sprawia, że trudniej je wyleczyć. Trądzik, powszechny w wieku młodzieńczym, dotyka 80% młodych osób, może również dotyczyć osób dorosłych, mężczyzn i kobiet, oraz przyjmować inne specyficzne formy. Oddziałuje także często w aspekcie psychologicznym, dlatego odpowiednia pomoc jest konieczna, szczególnie, że większość trądziku znika po zastosowaniu odpowiedniej terapii.

Na Skróty
 1. Jak rozpoznać skórę mieszaną lub tłustą?
 2. Jakie są przyczyny trądziku?
 3. Jakie są rodzaje niedoskonałości skórnych?
 4. Kogo dotyczy?
 5. Jakie są cechy trądziku u dorosłej kobiety?
Skóra mieszana, tłusta, skłonna do trądziku

Jak rozpoznać skórę mieszaną lub tłustą?

Skóra tłusta charakteryzuje się na ogół powiększoną strukturą skóry, rozszerzonymi porami, ziemistym odcieniem, błyszczy się, szczególnie w srodkowych partiach twarzy. Wygląd ten jest powodowany nadmiarem wydzielania sebum, które ułatwia mniej lub bardziej regularne pojawianie się niedoskonałości skórnych typu zaskórniki lub zmiany zapalne. W przypadku skóry mieszanej, niedoskonałości znajdują się zwłaszcza w części środkowej twarzy: czoło, nos, broda, powszechnie nazywanej strefą T. Pozostała część twarzy i ciała mogą mieć skórę normalną, a nawet suchą. Skóra mieszana posiada zachwianą równowagę i jest podatna na podrażnienia.

Jakie są przyczyny trądziku?

Trądzik jest chorobą zapalną mieszka włosowego. Odpowiedzialne są za to 3 czynniki: nadmierne wydzielanie łoju, hiperkeratoza oraz rozrost flory bakteryjnej.

 • Nadmierne wydzielanie łoju: odpowiada za nadmierną produkcję sebum wynikającą z aktywności hormonalnej w wieku dojrzewania. Skóra staje się tłusta, błyszcząca. Istnieje dodatkowo ryzyko jakościowego pogorszenia się sebum, to oznacza, że skład sebum nie jest już taki sam jak w przypadku sebum zdrowego. Gęstsze sebum ma utrudnione wypływanie poza mieszek, co zwiększa ryzyko pojawienia się zaskórników.
 • Hiperkeratoza: ekscesywne mnożenie się komórek ścianki kanału mieszka doprowadza do powstawania korka, który uniemożliwia swobodne wypływanie sebum. Konsekwencją tego jest pojawianie się zaskórników, małych wyrzutów skórnych, albo zmiany koloru skóry (zaskórniki zamknięte lub mikrocysty) dające wrażenie skóry ziarnistej, albo czarnych punktów (zaskórniki otwarte) odpowiadające obecności melaniny (pigmentu skóry) na powierzchni zaskórników.
 • Mnożenie się flory bakteryjnej: sebum stanowi idealne pożywienie dla niektórych bakterii, w szczególności Propionibacterium acnes, które są normalnie obecne u każdego człowieka, ale, przy trądziku, bakterie namnażają się w mieszku włosowym co jest przyczyną stanu zapalnego. Zaskórniki przekształcają się wtedy w bolesną czerwoną krostę zwaną grudką (stan zapalny) .

Jakie są rodzaje niedoskonałości skórnych?

Wiele rodzajów stanów zapalnych jest obecnych przy trądziku, towarzyszy temu łojotok (nadmierne wydzielanie łoju) :

 • Zmiany retencyjne:

Zaskórniki zamknięte lub mikrocysty, zaskórniki otwarte lub "czarne punkty", Nieraz cysty większych rozmiarów (powyżej 5 milimetrów), makrocysty.

 • Stany zapalne:

Elementy zapalne: grudki, krosty, brodawki, które są wynikiem stanu zapalnego zmian retencyjnych wspomnianych powyżej.

 • Blizny zpotrądzikowe:

Plamy pigmentacyjne będące skutkiem ubocznym stanu zapalnego.

Może to trwać wiele lat z nawrotami zapalnymi póki trwają elementy retencyjne (zaskórniki).

Kogo dotyczy?

Trądzik rzadko może występować u noworodków (związan jest to z hormonami płciowymi matki) lub u starszego dziecka. Trądzik jest chorobą skóry nastolatków. Przybiera on postać polimorficzną, która łączy różne rodzaje zmian skórnych. Choroba zaczyna się na ogół w okolicach 12-14 lat i ulokowana jest w najbardziej tłustych strefach skóry: twarz i często w zmienny sposób tułów, plecy. Trądzik jest powodowany przez brak równowagi w wydzielaniu hormonów w okresie dojrzewania. U kobiety, w szczególności po 30 rokiem życia, trądzik pojawia się bardziej na dole twarzy (szczęki) i na szyi. W tym przypadku do klasycznych przyczyn trądziku dochodzi także aspekt hormonalny.

Jakie są cechy trądziku u dorosłej kobiety?

Czynniki przyczyniające się do pojawiania się trądziku w wieku dorosłym to:

 • Używanie niedostosowanych kosmetyków, słońce, nieodpowiednia dieta. Tytoń również przyczynia się do pojawiania się tego zjawiska: ponad 41% palących pacjentów jest dotkniętych trądzikiem w porónaniu do 9% osób niepalących.
 • Czynnik genetyczny również może być brany pod uwagę. Rzeczywiście, w przypadku wcześniejszej obecności w rodzinie, problem ten pojawia się często w wieku dorosłym.
 • W końcu, niektóre środki medyczne, takie jak środki antykoncepcyjne, hormony i anty-depresanty mogą przyczynić się do powstania krost i innych niedoskonałości.

W przeciwieństwem do skóry nastolatka, skóra dorosłej kobiety jest mniej łojotokowa, tzn. produkuje mniej sebum. Lokalizacja niedoskonałości znajduje się w szczególności w dolnej części twarzy (broda, szyja, dolna szczęka) i objawia się zmianami zapalnymi (czerwone krosty) i retencyjnymi (czarne punkty) chronicznymi i wtórnymi. W celu rozwiązania tych problemów skórnych, konieczna jest dostosowana terapia różniąca się od tej używanej w przypadku trądziku u młodzieży.

Czy wiedziałeś, że...?

Problemy niedoskonałości skórnej: 50% kobiet powyżej 25 roku życia ma problemy z niedoskonałościami skórnymi. 40% tych kobiet nie miało trądziku w wieku młodzieńczym.