Skóra z przebarwieniami, zaburzenia pigmentacji | Bioderma Polska

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra z przebarwieniami, zaburzenia pigmentacji

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Skóra z przebarwieniami, zaburzenia pigmentacji
Udostępnij

Kolor skóry jest zdefiniowany poprzez fototyp danej osoby oraz ekspozycję na słońce, strefy ciała poddawane ekspozycji są ciemniejsze od tych zakrytych ubraniem. Naturalnym barwnikiem określającym kolor skóry jest melaniny, którą organizm wydziela by chronić skórę przed promieniami UV i, która pozwala uzyskać opaleniznę. Zaburzenia pigmentacji są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem melaniny, powoduje to przebarwienia (ciemne plamy) lub odbarwienia skóry (jaśniejsze plamy). W tym ostatnim przypadku mowa na ogół o chorobach, jak np. bielactwo nabyte (vitiligo) lub albinizm, które wymagają interwencji medycznej.

Na Skróty
  1. Czym jest pigmentacja?
  2. Jak działa pigmentacja?
  3. Przebarwienia związane z wiekiem i ekspozycją na słońce
  4. Przebarwienia związane ze zmianami hormonalnymi i doustnymi środkami antykoncepcyjnymi
  5. Przebarwienia związane z substancjami fototoksycznymi i ze skaleczeniami skóry
Skóra z przebarwieniami, zaburzenia pigmentacji

Czym jest pigmentacja?

Niezależnie od ekspozycji na słońce, skóra ma swój naturalny kolor - zwany pigmentacją skóry. Kolor ten zależy od komórek skóry - melanocytów, które produkują pigment znany pod nazwą "melanina". Melanina obecna w skórze zapewniają naturalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

Istnieją 2 rodzaje melaniny:

1. Eumelanina

Częściej znana pod nazwą "prawdziwej melaniny", jest koloru czarnego lub ciemno-brązowego i jest obecna u osób o skórze matowej (chroni przed promieniami UV).

2. Feomelanina

Nazywana jest również "melaniną czerwoną lub rudą". Występuje u osób o jasnej skórze oraz u osób o rudych włosach (nie chroni przed promieniami UV, przeciwnie jej synteza wytwarza wolne rodniki szkodliwe dla skóry).

Zróżnicowana proporcja obu melanin jest obecna u każdego człowieka. Określa naturalny kolor skóry i opaleniznę wytworzoną przez słońce.

Jak działa pigmentacja?

Pigmentacja jest wynikiem skomplikowanego procesu składającego się z 4 etapów:

1. Promienie ultrafioletowe oraz "mediatory biologiczne" (substancje obecne w komórkach skóry) stymulują proces pigmentacji oraz, w konsekwencji, produkcję melaniny w komórkach nazywanych "melanocytami".

2. Melanina jest produkowana przez melanocyty.

3. Melanina w ten sposób wyprodukowana jest wysyłana do warstw naskórka.

4. Przemieszcza się następnie w kierunku powierzchni skóry z powodu stałego odnawiania się komórek naskórka.

Przebarwienia związane z wiekiem i ekspozycją na słońce

Promienie UV przechodzą przez naskórek i pobudzają komórki barwnikowe skóry (melanocyty). Praca niektórych melanocytów jest zakłócona i zaczynają wydzielać duże ilości melaniny w ciągłym trybie. Przebarwienia pojawiają się gdy melanina zwiększa się w anormalny sposób i gdy dystrybucja nadprodukcji melaniny nie jest jednakowo rozłożona na powierzchni skóry. Nagromadza się więc w niektórych miejscach i tworzy nieestetyczne plamy. Nadmierna ekspozycja na słońce (zbyt intensywna lub zbyt długa ekspozycja) pociąga za sobą konsekwencję jaka jest zbyt duża produkcja melaniny, co objawia się tworzeniem się plam lub plam soczewicowatych (małych plam okrągłych i płaskich o rożnych rozmiarach). Osoby pracujący na zewnątrz (marynarze, pracownicy budowlani...) mają tendencje do posiadania tych przebarwień wcześniej niż inne osoby. Poza tym ryzyko przebarwień zwiększa się wraz ze starzeniem się komórek i pojawia się na ogół w miejscach najbardziej wyeksponowanych na słońce i z biegiem czasu (twarz, szyja, dłonie...). Słońce i wiek są zatem podstawowymi czynnikami powstawania plam barwnikowych. Mówimy o plamach soczewicowatych słonecznych lub starczych. Plamy soczewicowate dotykają 90% osób o białej skórze powyżej 50 roku życia. Dotyczy to wszystkich typów skóry.

Przebarwienia związane ze zmianami hormonalnymi i doustnymi środkami antykoncepcyjnymi

Zmiany hormonalne wynikające z ciąży lub zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych mogą być odpowiedzialne za przebarwienia. U kobiet o skórze matowej (brązowej), zmiany hormonalne mogą pociągać za sobą pojawienie się brązowych plam na twarzy zwanych melanodermią. Chodzi o plamy znajdujące się w górnej części twarzy, poza skórą głowy, i stające się wyraźniejsze latem. Ich kolor jest różny i staje się ciemniejszy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Taka pigmentacja pojawia się nagle ale znika lub osłabia się całkowicie po powrocie hormonów do normalnego stanu (na przykład po narodzinach dziecka). Pigmentacja resztkowa może jednak pozostawać jeszcze przez kilka miesięcy lub nawet przez kilka lat. W niektórych przypadkach melanodermia moze pojawiać się niezależnie od ciąży czy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Przebarwienia związane z substancjami fototoksycznymi i ze skaleczeniami skóry

W przypadku ekspozycji na słońce, niektóre rośliny (wyciągi roślinne), niektóre perfumy lub lekarstwa mogą powodować pojawianie się brązowych plam wynikających z reakcji fotoalergicznej (fototoksyczność). Poza tym, skóra skaleczona lub z bliznami (następstwa oparzeń, poparzenia słoneczne, blizny ran zapalnych, szczególnie trądzikowych) łatwiej wytworzy plamy pigmentowe niż gdy jest eksponowana na słońcu.