Bioderma Polska | Skóra podrażniona, swędząca, atopowa

Allez au contenu Allez à la navigation

Skóra podrażniona, swędząca, atopowa

Lepiej ją zrozumieć, lepiej o nią zadbać

Skóra podrażniona, swędząca, atopowa
Share

Stan zaognienia skóry bardzo suchej, skóra swędząca i podrażniona to stan skóry atopowej. Ta patologia skóry, która zaczyna się od wczesnego dzieciństwa, ma wszystkie cechy prawdziwej epidemii – jest nawet jedną z pierwszych przyczyn konsultacji dermatologicznych! W ciągu 30 lat liczba przypadków atopowego zapalenia skóry podwoiła się, a nawet potroiła w krajach zachodnich*. Słabo znana, źle rozumiana, skóra atopowa pogarsza komfort życia dzieci i ich rodziców. Tymczasem ostatnie odkrycia naukowe pozwoliły pogłębić wiedzę o chorobie i zmienić schemat terapeutyczny już od chwili urodzenia.

*Dermatite atopique: épidémiologie en France, définitions, histoire naturelle, association aux autres manifestations atopiques, scores de gravité, qualité de vie. E. Mahé. Ann. Dermatol. Venereol. 2005 ; 132

Na Skróty
  1. Jak rozpoznać skórę atopową?
  2. Jakie są przyczyny skóry atopowej?
  3. Rozwój atopowego zapalenia skóry
  4. Kogo dotyczy?
Skóra podrażniona, swędząca, atopowa

Jak rozpoznać skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą zapalną skóry, która objawia się niezwykłą suchością skóry oraz czerwonymi plamami, często pokrytymi małymi pęcherzykami (małymi bąblami), powodującymi ogromne swędzenie. Niegroźne, niezakaźne, atopowe zapalenie skóry jest chorobą chroniczną, która rozwija się występowaniem egzemy; ostre fazy mają duży wpływ na jakość życia i bywają często przyczyną bezsenności. Z biegiem czasu choroba może objawiać się innymi alergiami jak astma, nieżyt nosa lub alergiczne zapalenie spojówek. Kolejnymi komplikacjami mogą być nadkażenie bakteryjne lub wirusowe (opryszczka). Dodatkowo na skórze atopowej pojawia się gronkowiec, pochodzenia wirusowego.

Jakie są przyczyny skóry atopowej?

Niezwykle sucha skóra staje się przepuszczalna i nie spełnia swojej roli bariery wobec czynników zewnętrznych i wobec alergenów. Ale nie zawsze skóra sucha staje się atopowa, atopia rozwija się w sprzyjającym genetycznie środowisku. Poprzednie badania wykazały, że jeżeli jeden z rodziców ma skórę atopową, prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało tę samą przypadłość, wynosi 30 %**. Jeżeli oboje rodzice są dotknięci tą dolegliwością, prawdopodobieństwo wynosi 70 %**. Poza czynnikiem genetycznym skóra atopowa jest również związana z rozwojem systemu odpornościowego, który funkcjonuje w nasilony sposób, tworząc stan zapalny. Przepuszczalny naskórek pozwala wejść alergenom (roztocza, sierść zwierząt, pyłki) oraz niektórym bakteriom (gronkowiec złocisty), które również powodują reakcje zapalne. Również alergeny pokarmowe (mleko krowie, jajka) są odpowiedzialne za wywoływanie niektórych objawów egzemy. Inne czynniki, jak np. produkty chemiczne stosowane na skórze, ciepło, pocenie się, są źródłami podrażnień powodujących nawroty egzemy. Niemniej jednak, w znacznej większości przypadków, u dzieci atopowych alergia pokarmowa nie występuje. Alergie pokarmowe objawiają się w postaci objawów trawiennych lub skórnych oraz „złamaniem” krzywej wagi i wzrostu.

** Dermatite atopique. SA Büchner. Forum Med Suisse N°19, maj 2001

Rozwój atopowego zapalenia skóry

  • Faza 1

Atopowe zapalenie skóry rozwija się na ogół między drugim a trzecim miesiącem życia wraz z pojawieniem się czerwonych plam znajdujących się na policzkach, na dłoniach, a później na łokciach i kolanach. Choroba rozwija się nawrotami przez 1 do 2 lat. Skóra jest sucha w sposób trwały, co jest źródłem swędzenia, bezsenności oraz powoduje zmianę jakości życia.

  • Faza 2

Po kilku latach u niektórych dzieci mogą rozwinąć się inne objawy atopii, takie jak nieżyt nosa i/lub astma alergiczna. Mówi się w tym przypadku o „marszu atopowym”, często związanym z drapaniem i silną kolonizacją skóry gronkowcem złocistym.

W celu zapobiegania pojawiania się tych dolegliwości i ich pogarszaniu, naukowcy zalecają dziś wczesną terapię, by już od narodzenia reagować na pojawianie się skóry atopowej u noworodków jeszcze niedotkniętych chorobą, ale narażonych na nią z przyczyn genetycznych (rodzice atopowi, rodzeństwo atopowe).

Kogo dotyczy?

Osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry mają szczególne podłoże genetyczne (środowisko atopowe), które może przejawiać się również w obszarze układu oddechowego (astma), otolaryngologii (alergiczny nieżyt nosa), okulistyki (alergiczne zapalenie spojówek), układu pokarmowego (alergia pokarmowa). Najbardziej dotknięte chorobą są noworodki i dzieci, najczęściej pomiędzy 3. miesiącem a 5. rokiem życia (80% przypadków rozwija przed 1. rokiem życia). Później skóra atopowa może trwać aż do wieku dorosłego.