Bioderma Polska | Fotoochrona dla każdego

Allez au contenu Allez à la navigation

Fotoochrona dla każdego

Poznaj zagrożenia związane ze słońcem, żeby lepiej chronić swoją skórę

Fotoochrona dla każdego, ochrona skóry przed słońcem
Share

Wszyscy lubią słońce… Poprawia nastrój, dodaje energii i pozwala organizmowi przyswajać witaminę D, ważną dla wchłaniania wapnia. Słońce stymuluje również wydzielanie melatoniny, hormonu dobrego samopoczucia. Takie są pozytywne strony przebywania na słońcu. Ale i druga strona jest ważna: ekspozycja na promienie słoneczne ma wiele szkodliwych konsekwencji dla skóry i dla zdrowia. Odpowiedzialne podejście do opalania oznacza dziś obowiązkowo skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, dostosowaną do intensywności promieniowania i typu skóry. Skóra dzieci wymaga specjalnej ochrony, podobnie jak skóra zraniona lub uszkodzona, która może przebarwić się na słońcu.

Na Skróty
 1. Jak działa promieniowanie słoneczne?
 2. Dlaczego należy chronić się przed słońcem?
 3. Jak słońce wpływa na różne typy skóry?
 4. Na czym polega opalanie?
 5. Jak działają kremy przeciwsłoneczne?
 6. Jak słońce wpływa na starzenie się skóry?
Fotoochrona dla każdego

Jak działa promieniowanie słoneczne?

Słońce emituje nieograniczone promieniowanie świetlne o różnej długości fal, od najkrótszych po najdłuższe. Wyróżnia się zatem: promieniowanie kosmiczne, promieniowanie gamma, promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie ultrafioletowe UV (składające się z UVC, UVB oraz UVA), promieniowanie widzialne, podczerwień (IR) oraz fale radiowe. Najniebezpieczniejsza część promieniowania jest filtrowana przez atmosferę. Dwie trzecie tego promieniowania docierają na Ziemię. Promieniowanie kosmiczne, promienie gamma, promienie X oraz UVC nie docierają do jej powierzchni. Promieniowania, które docierają do nas (UVB, UVA, promieniowanie widoczne i podczerwień), mają wpływ na nasz organizm. Podczerwień uwalnia ciepło, wywołuje uczucie ciepła na skórze, w przeciwieństwie do UVB i UVA, które są niewidoczne i zimne, ale mają bardzo ważne znaczenie biologiczne.

Dlaczego należy chronić się przed słońcem?

Promieniowanie słoneczne działa destrukcyjnie na skórę, wywołując różnorakie efekty, od poparzeń słonecznych po starzenie się skóry i po nowotwory skóry. Ekspozycja na słońce jest pierwszą przyczyną nowotworów skóry, najpoważniejszą konsekwencją naświetlenia. Trzeba mieć również świadomość ryzyka udaru słonecznego, porażenia, światłoczułości, zapalenia oka, alergii na słońce…

 • UVB są zatrzymywane w 85% przez naskórek, jedynie 15% dociera do skóry właściwej. Ilość promieni zależy od pory roku, wysokości i pory dnia. To te promienie powodują opaleniznę i poparzenia słoneczne, które są naturalnym sygnałem alarmowym skóry, wskazującym na nadmiar UVB. Najpoważniejszym skutkiem nadmiaru UVB są zmiany rakotwórcze.
 • UVA wnikają głęboko do skóry, ponieważ 50% UVA dociera do skóry właściwej. Występują one przez cały rok, przenikają przez chmury i szyby. Są odpowiedzialne za starzenie się skóry (fotostarzenie) i doprowadzają do tworzenia się wolnych rodników, które atakują struktury komórkowe i DNA. Mają działanie rakotwórcze, ale w mniejszym stopniu niż UVB.
 • Promieniowanie UV zależy od powierzchni ziemi, która będzie mniej lub bardziej je rozpraszać: śnieg rozprasza ok. 80% promieni UV, piasek 15%, woda 25%. Na głębokości 40 cm pod powierzchnią wody ekspozycja na promienie UV wynosi jeszcze ok. 40% promieniowania na ziemi.

UVA oraz UVB są odpowiedzialne za nowotwory skóry, ponieważ osłabiają system odpornościowy skóry, powodują spory stres oksydacyjny oraz uszkodzenie DNA, które mogą doprowadzić do pojawienia się komórek nowotworowych.

Jak słońce wpływa na różne typy skóry?

Różne typy skóry nie reagują w ten sam sposób na promieniowanie słoneczne, ponieważ każdy człowiek dysponuje własną światłoczułością, zależną od fototypu skóry. Fototyp jest rodzajem odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Istnieje 6 fototypów określonych w zależności od karnacji, koloru włosów, obecności piegów lub ich braku, podatności na poparzenia słoneczne lub szybką opaleniznę.

Fototyp I: mlecznobiała skóra, zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala, bardzo liczne piegi.

Fototyp II: skóra jasna, zawsze ulega poparzeniom, może się lekko opalać, liczne piegi.

Fototyp III: skóra jasna do oliwkowej, często ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna jasna do średniej), możliwe piegi.

Fototyp IV: skóra oliwkowa, rzadko ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna brązowa), brak piegów.

Fototyp V: skóra brązowa, nigdy nie ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna bardzo ciemna), brak piegów.

Fototyp VI: skóra czarna, nigdy nie ulega poparzeniom, brak piegów.

Im jaśniejszy fototyp (fototyp III, a szczególnie I i II), tym wyższą ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy stosować.

Na czym polega opalanie?

Wywoływane w szczególności przez UVB przy „naturalnym” słońcu, opalanie jest reakcją dostosowania się, ochrony skóry przed działaniem słońca, ale nie stanowi bariery nie do pokonania. Opalenizna chroni często przed poparzeniem słonecznym, ale nie powinno to zachęcać do kontynuowania ekspozycji w sposób nieumiarkowany, co powodować może długoterminowe skutki (nowotwory skóry chociażby).

Ekspozycja na słońce aktywuje melanocyty, produkujące melaninę w celu ochrony przed podrażnieniem słonecznym. Melanina przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. Równocześnie skóra pogrubia się (wzrost grubości warstwy rogowej), wnosząc dodatkowy element ochronny oprócz pigmentacji. Uwaga: UVA powodują natychmiastową pigmentację, trwającą jedynie kilka godzin – nie jest to opalenizna, ale utlenianie widoczne natychmiast po ekspozycji na słońce. UVB są jedynymi odpowiedzialnymi za „prawdziwe” opalanie, które rozpoczyna się 2 do 3 dni od ekspozycji na słońce i osiąga swój maksymalny poziom po 3 tygodniach.

Jak działają kremy przeciwsłoneczne?

Zadaniem produktów odpowiedzialnych za fotoprotekcję jest filtrowanie zarówno UVB, jak i UVA, z zachowaniem prawidłowej równowagi pomiędzy nimi. Zdolność kosmetyków do filtracji jest zdefiniowana za pomocą wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF – Sun Protector Factor). SPF musi zostać wybrany w zależności od fototypu skóry oraz intensywności promieni słonecznych (morze, góry…).

 • SPF 6 = słaba ochrona
 • SPF 15 = średnia ochrona
 • SPF 30 = wysoka ochrona
 • SPF 50+ = bardzo wysoka ochrona

Trzeba również wybrać konsystencję produktu, która będzie Ci odpowiadać i pomoże w zachowaniu regularności stosowania. Produkt należy nakładać co 2 h w celu otrzymania właściwej skuteczności. Do tego niektóre formuły są wodoodporne lub przyspieszają opalanie, by zmniejszyć czas ekspozycji.

Jak słońce wpływa na starzenie się skóry?

Według specjalistów* 80% starzenia się skóry twarzy jest spowodowane ekspozycją na słońce! Starzenie się związane z przebywaniem na słońcu jest nazywane heliodermią: objawia się głębokimi zmarszczkami, przebarwieniami oraz teleangiektazją, widocznym rozszerzeniem niewielkich naczyń krwionośnych pod skórą. Ten typ przyspieszonego starzenia dotyczy przede wszystkim części ciała często eksponowanych, takich jak twarz, zewnętrzna część dłoni, przedramiona, dekolt… UVB oraz UVA poważnie zmieniają komórki skóry, niszczą kolagen i elastynę oraz mogą być przyczyną rozwoju nowotworów. Wszystko to jest wystarczającym powodem, by przekonać o konieczności zachowania zdrowego rozsądku przy przebywaniu na słońcu, i ochrony przy każdej ekspozycji.

*GilchrestB A et al, Effect of chronologic aging and photoaging : an overview., J Am Acad Dermatol, 1989 ; 21(3 Pt 2) :610-3