#SKINBODYGUARD - Sporty na mrozie - Ochrona Podrażnienia Skóra i Twarz (narty, góry)

Allez au contenu Allez à la navigation

Chroń swoje ciało przed zimnem z Atoderm
#SKINBODYGUARD
Zadbaj o swoją skórę i zapewnij jej optymalne warunki na zimę dzięki specjalistycznym poradom BIODERMA
Przesuń kursorem po poszczególnych etapach, aby odkryć kolejne epizody
 1. Listopad
 2. Grudzień
 3. Styczeń
 4. Luty
 
Epizod 7
Dla skóry to nie lada wyczyn!

Nawet jeśli jest bardzo zimno, w Laponii królują rozrywki na świeżym powietrzu. Rodzina Rosemont przetestuje klasyki sportu w wersji Dalekiej Północy: przejażdżka psim zaprzęgiem oraz saniami ciągniętymi przez renifery, skuter śnieżny, marsz w rakach, spektakl polarnej zorzy… Prawdziwa radość dla całej rodziny... Ale nie dla skóry !

Co właściwie dzieje się wewnątrz skóry?

Uprawianie sportu w warunkach ekstremalnego zimna wymaga specjalnego przygotowania. Skóra w odsłoniętych częściach ciała, głównie na twarzy, poddana zostanie ciężkiej próbie. Główne ryzyko to tzw. windburn, czyli podrażnienie wywołane silnymi i zimnymi wiatrami. Bariera ochronna skóry zostaje uszkodzona, skóra traci lipidy, staje się mocno czerwona i może się łuszczyć. Symptomy są takie same jak w przypadku silnego spalenia słońcem. W grudniu, w Laponii, promieniowanie UV jest bardzo słabe, tak więc dla rodziny Rosemont ryzyko spalenia słońcem o tej porze roku jest bliskie zera. Ale skóra twarzy musi mimo wszystko być pokryta specjalnym kremem przeciwsłonecznym dla narciarzy: zawiera on niewiele wody i wytwarza fizyczną barierę chroniącą przed negatywnymi skutkami wiatru i mrozu, ułatwiając termoregulację.

Opinia dermatologa
Dr Isabelle Baratte, Dermatolog współpracująca ze szpitalem klinicznym "Hospices Civils de Lyon"

"Zimą w górach bądźmy ostrożni. Mróz i wiatr mogą zagłuszyć sygnał ostrzegający o spaleniu słońcem, ponieważ nie czujemy, że skóra jest poparzona. W rzeczywistości, efekt "windburn" może łączyć się z poparzeniem słonecznym, gdyż promieniowanie UV jest jak najbardziej obecne, wzmocnione wysokością górską i odbijaniem się światła na śniegu. Należy więc aplikować przeciwsłoneczną ochronę na wszystkie odsłonięte części ciała. To bardzo ważne w przypadku dzieci, których skóra jest nadzwyczaj delikatna! Nalegam również, aby pamiętać o ochronie oczu, właśnie z powodu tego niebezpiecznego fenomenu odbijania się słońca. Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie będąc przy tym grubo ubrani, pocimy się, co jest normalne, gdyż ciało reguluje wewnętrzną temperaturę. Odzież z tkanin oddychających pozwala uniknąć zjawiska maceracji, która może wywołać podrażnienie i zaczerwienienia, a ostatecznie zaostrzyć ewentualną egzemę. Aby zrekompensować utratę wody, należy także pamiętać o nawilżeniu ciała po wieczornym prysznicu!"

Nasze sugestie odnośnie produktów

Nawilżający olejek do kąpieli i pod prysznic do ciała i twarzy

Ciało

Kojący balsam emolientowy do skóry atopowej oraz bardzo suchej wzbogacony o działanie przeciwświądowe, odbudowujące ochronną barierę skóry i zapobiegające podrażnieniom

CiałoTwarz

TEWL (przeznaskórkowa utrata wody) jest naturalnym procesem odparowywania wody przez warstwę rogową naskórka. Wiemy, że stopień tej utraty zmienia się wraz z upływem dnia, w zależności od opisanych powyżej rytmów chronobiologicznych. Ale wskaźnik TEWL jest inny także w zależności od pory roku: zimą, w porównaniu z latem, TEWL wzrasta o 30 % na twarzy i o 10 % w pozostałych częściach ciała*. Odwodnienie wzmaga się i osłabia ochronną funkcję bariery skórnej.
 

* Gil Yosipovitch, Glen L. Xiong, Erhard Haus, Linda Sackett-Lundeen, Israel Ashkenazi, and Tel Aviv, Israel ; Department of Dermatology, UCSF Medical Center, San Francisco, California, USA, Department of Laboratory Medicine and Pathology, St. Paul Ramsey Medical Center, University of Minnesota, Minneapolis, Minnesota, USA.

Zapamiętaj

Do fizycznej aktywności na mrozie trzeba się przygotować!
Metoda ubioru "na cebulę" jest tu szczególnie zalecana (zobacz Epizod 2), a szczególną opieką należy otoczyć kończyny, które muszą pozostawać w cieple.

 • Zadbaj o maksymalne zakrycie twarzy,
  czoła, szyi, policzków, uszu...
 • Ostrożnie z kominiarkami, które, nawilżone
  wydychanym powietrzem, zamarzają...
 • Stosuj kremy przeciwsłoneczne zawierające trehalozę,
  cukier chroniący skórę przed zimnem i co dwie
  godziny aplikuj na usta ochronną pomadkę.
 • Krem na bazie wody może, przy bardzo niskich
  temperaturach, zamarznąć na skórze.
 • Wieczorem aplikuj grubą warstwę kremu odżywczego,
  aby zapobiec podrażnieniom lub je złagodzić.

Nawet jeśli jest bardzo zimno, kiedy ruszamy się, nasze ciało się poci: proces transpiracji pozwala organizmowi na regulację swojej temperatury. Ta utrata wody nie ma nic wspólnego z TEWL, czyli przeznaskórkową utratą wody, która jest naturalnym procesem jej odparowywania przez warstwę rogową naskórka (zobacz Epizod 1). Aby zrekompensować utratę płynów w wyniku pocenia się, trzeba pić wodę przed, w czasie oraz po aktywności sportowej. Pamiętaj też o odzieży z naturalnych tkanin, która pozwoli ograniczyć transpirację, zachować ciepło i zmniejszy ryzyko przeziębienia.

Sondaż

Czy regularnie stosujesz ochronę przeciwsłoneczną w zimie?

Wskazówki i Praktyczne porady
Magiczna przemiana wody w lód!
 

W tym roku okna nie pokryły się szronem, zatem aby sprawić radość najmłodszym, odkryj zadziwiające doświadczenie chemiczne: woda zamienia się w kryształki lodu zaledwie w kilka sekund. Sekret? Została podgrzana, a następnie nasycona octanem sodu. Po ostygnięciu, najlżejsze uderzenie czy wibracja sprawią, że woda zacznie zamieniać się w ciało stałe!
Całkiem ciekawa reakcja, zwłaszcza jeśli wiemy, że octan sodu jest podstawowym składnikiem wkładek ogrzewających, które wsuwamy do rękawic, aby rozgrzać dłonie!

 

 
NASTĘPNE SPOTKANIE

 Uwaga na
strefy wrażliwe!