Skóra reagująca na Ciepło Zimno - Jak sobie radzić? Zaczerwienienie, skóra wrażliwa

Allez au contenu Allez à la navigation

Chroń swoje ciało przed zimnem z Atoderm
#SKINBODYGUARD
Zadbaj o swoją skórę i zapewnij jej optymalne warunki na zimę dzięki specjalistycznym poradom BIODERMA
Przesuń kursorem po poszczególnych etapach, aby odkryć kolejne epizody
 1. Listopad
 2. Grudzień
 3. Styczeń
 4. Luty
 
Epizod 9
Ciepło-zimno, niebezpieczne zmiany temperatury

Rodzina Rosemont kontynuuje odkrywanie Laponii i jej baśniowych pejzaży. Warstwa śniegu wynosi 15-20 cm, a wskaźnik termometru zbliża się do -12°C! Nie ma mowy, aby przy takim zimnie spędzić cały dzień na dworze, konieczne są regularne powroty do domku, aby ogrzać się w cieple kominka. Pełnia szczęścia, tylko nie dla skóry, której chwilami ciężko poradzić sobie z naprzemiennymi falami ciepła i zimna...

Co właściwie dzieje się wewnątrz skóry?

Zmiana temperatury otoczenia z zimnej na ciepłą wpływa na krążenie krwi. W kontakcie z zimnem mamy do czynienia ze zjawiskiem wazokonstrykcji: naczynia krwionośne zwężają się, krew odpływa z kończyn w kierunku najważniejszych organów życiowych, aby utrzymać ich temperaturę na poziomie 37°C (zobacz Epizod 8). W konsekwencji, czubki palców u dłoni i stóp oraz brzegi uszu stają się blade i bieleją. Kiedy powracamy do ciepła, ma miejsce proces odwrotny, wazodylatacja. Drobne naczynia krwionośne, na powrót właściwie ukrwione, rozkurczają się, skóra robi się czerwona, a na twarzy występuje przejściowy gorący rumieniec. Cienka i jasna skóra jest szczególnie wrażliwa na te oscylacje temperatury, które bardzo często wywołują miejscowe zmiany zapalne. W konsekwencji, jest ona bardziej podatna na trądzik różowaty, zapalną chorobę skóry, która rozwija się wraz z upływem czasu. Silne zaczerwienienia mogą się utrwalić (rumień), a naczynka rozszerzyć w sposób widoczny i nieodwracalny, przekształcając się w teleangiektazje, rodzaj trądzika różowatego.

Opinia dermatologa
Dr Isabelle Baratte, Dermatolog współpracująca ze szpitalem klinicznym "Hospices Civils de Lyon"

"W trakcie konsultacji często spotykamy kobiety o jasnej skórze, z problemami rumienia na twarzy, przybierającego różne stopnie nasilenia. Może się on manifestować w postaci zwykłego przejściowego rumieńca, ale może też przyjąć formę trwałych zmian naczyniowych, dużo bardziej uciążliwych w codziennym życiu. Podobne objawy możemy także zauważyć u nastolatków z trądzikiem, które mają w zwyczaju stosowanie zbyt agresywnych, uszkadzających skórę kosmetyków. Aby uniknąć trwałego rozszerzenia naczynek w przypadku skóry z tendencją do zaczerwienień, powinniśmy stosować łagodne produkty do higieny, aplikować kremy nawilżające, które regulują wrażliwość naczyń krwionośnych i chronić skórę przed szkodliwym działaniem zimna i słońca przez cały rok. Ostatecznym rozwiązaniem jest laserowe usunięcie rozszerzonych naczynek, ale często mamy do czynienia z nawrotami. I tutaj również pomocne będą kremy nawilżające i przeciwsłoneczna ochrona, gdyż pozwolą na zmniejszenie częstotliwości zabiegów."

Nasze sugestie odnośnie produktów
Atoderm Crème

Krem do ciała natłuszczający, wzmacniający i nawilżający do skóry wykazującej silne tendencje do wysuszenia

Ciało

Atoderm Nutritive

Odżywczy krem do skóry suchej, bardzo suchej i osłabionej

Twarz

Sensibio AR

Krem aktywny do skóry z problemami naczynkowymi

Twarz

Na trądzik różowaty cierpi prawie 10 % ludności w Europie, z wyraźną różnicą pomiędzy krajami południowymi (1,5 %), a Północą (10 %), gdyż choroba dotyka głównie osoby o jasnej i cienkiej skórze. Pojawia się 3 razy częściej wśród kobiet niż wśród mężczyzn. 

Zapamiętaj

Słońce i szok termiczny to główne czynniki wpływające na rozwój trądzika różowatego, ale nie bez znaczenia jest też spożycie alkoholu i przyprawy. Odnotowano także inne produkty spożywcze, których należy unikać z powodu wysokiej zawartości histaminy, molekuły powodującej rozszerzanie się naczynek:

 • Mleko, jogurty, śmietana, sery...
   
 • Niektóre owoce, jak śliwki, cytrusy,
  rodzynki...
   
 • Część dodatków do gotowania, jak sos sojowy i ocet
   
 • Niektóre warzywa: bób, biała fasola, groszek, bakłażan,
  a także owoce awokado...

Teleangiektazje objawiają się w postaci widocznych, powierzchniowych naczynek na skórze twarzy. Trwale rozszerzone, tworzą one siatkę cienkich linii, różowych i czerwonych, czasem przybierających niebieski czy fioletowy kolor. Teleangiektazje manifestują się głównie w okolicy kości policzkowych i na skrzydełkach nosa, ale równie dobrze mogą pojawić się na całej twarzy. Dyskretne początkowo symptomy pojawiają się w wieku 25-30 lat, po czym nasilają się stopniowo, aby osiągnąć największą częstotliwość występowania około 45-50 lat.

Sondaż

A czy Twoja skóra ma skłonności do czerwienienia?

 
NASTĘPNE SPOTKANIE

„Kurs na wiosnę!”