Woman playing with her baby

„Jak skóra niemowlęcia” – to określenie używane, gdy mowa o skórze delikatnej i miękkiej. Tymczasem nie zawsze tak jest! Gdy dziecko przychodzi na świat, jego skóra jest już całkowicie uformowana – nie dotyczy to jednak wcześniaków.

Warto wiedzieć, że skóra niemowlęcia jest cieńsza i nie spełnia swojej roli bariery ochronnej tak skutecznie, jak skóra dorosłego człowieka.

Rzeczywiście kilka tygodni po narodzinach niemowlę nie produkuje już sebum i jego gruczoły łojowe uaktywnią się ponownie dopiero w wieku dojrzewania. Tym sposobem płaszcz hydrolipidowy dziecka jest cieńszy, a zatem mniej skuteczny w ochronie skóry, co pociąga za sobą:

  • Wysuszanie sprzyjające podrażnieniom
  • Przepuszczalność czynników infekcyjnych lub alergicznych pogłębiającą te podrażnienia
  • Dr Michèle Sayag, allergologist
    Michèle Sayag, Alergolog.

    Pytanie internauty: Moja córka ząbkuje i ma zaczerwienioną skórę w okolicy pieluszki. Używam kremu bez parabenów, ponieważ jest na nie uczulona, ale preparat nie działa zbyt dobrze. Czego mogę użyć?

    W tym przypadku zalecamy zmianę produktu i użycie pasty wodnej, naprzemiennie z kojącym kremem naprawczym.

    Michèle Sayag, Alergolog.
  • Dr Michèle Sayag, allergologist
    Michèle Sayag, Alergolog.

    Pytanie internauty: czym nawilżać skórę dziecka po kąpieli? 

    Jeśli Twoje dziecko ma suchą skórę, po kąpieli powinieneś zaaplikować krem ​​nawilżający lub - od czasu do czasu - wlać do kąpieli olejek dla niemowląt. Pamiętaj, że nawet jeśli twoje dziecko nie ma suchej skóry, codzienna aplikacja kremu nawilżającego po kąpieli może być miłym pretekstem do spędzenia razem czasu i wystworzenia unikalnej relacji z maluszkiem :)

    Michèle Sayag, Alergolog.
Baby in a bath

Powierzchnia skóry dziecka jest 2 do 3 razy większa od skóry dorosłego (większy stosunek powierzchnia/waga).

W konsekwencji kosmetyki przenikają przez skórę niemowląt łatwiej. Wchłanianie ułatwia dodatkowo wilgotne środowisko (skóra pod pieluszką), podrażnienia (pieluszkowe zapalenie skóry) oraz fałdy skórne. Należy więc koniecznie stosować skuteczne i łagodne produkty do higieny i pielęgnacji gwarantujące:

  • Wysoką tolerancję odpowiednią dla specyfiki skóry dziecka
  • Wysoki stopień bezpieczeństwa, odpowiadający rygorystycznym wymogom produkcji środków dostosowanych do skóry niemowląt.

Atopic Skin

Podrażniana przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno, ciepło, twarda woda czy ogrzewanie, skóra niemowlęcia ma tendencję do wysuszania się i stawania bardziej reaktywną.

W przypadku atopowego zapalenia skóry skóra dziecka jest bardzo sucha i szorstka, czasami posiada nawet czerwone plamy.

 

Dziecko ma napiętą skórę, która swędzi, co zakłóca mu sen.

 Atopowe zapalenie skóry jest często spotykaną chorobą, która rozpoczyna się od 2. lub 3. miesiąca życia i znika, w większości przypadków, po kilku latach. Ten typ skóry cierpi na większą przepuszczalność warstwy rogowej powodowaną niedoborem lipidów.

Nieprawidłowo odżywiana skóra nie spełnia skutecznie swojej funkcji bariery. Nie chroni już organizmu przed alergenami środowiska, co ułatwia ich przenikanie. Wyczulenie na owe alergeny powoduje stan zapalny, objawiający się nawrotami egzemy, której towarzyszy najczęściej silne swędzenie. Drapanie powoduje natomiast skaleczenia zwiększające podrażnienie skóry. 

Skóra staje się jeszcze bardziej przepuszczalna dla alergenów, co sprzyja zaostrzeniom reakcji zapalnych. Skóra bardzo sucha z tendencją do atopii ewoluuje, a nawroty zaostrzeń przeplatają się z okresami remisji.

Wyodrębniono trzy duże typy alergenów środowiska odpowiedzialnych za przewlekłe reakcje zapalne:

Picto Animal
Alergeny wziewne roztocza, pyłki, sierść kotów i psów, pierze…
Picto Arachide
Alergeny pokarmowe
Mineral
Alergeny kontaktowe nikiel, perfumy…

Nazywane również pieluszkowym zapaleniem skóry, zaczerwienienia wokół pupy są częstym zaburzeniem powodującym dyskomfort  i wymagającym specjalnej troski. Rumień może się rozprzestrzenić na całe pośladki. Może się nasilić przez otarcia pieluszką, stosowanie podrażniających żeli do mycia, biegunkę, zmianę pokarmu, ale również infekcję czy ząbkowanie.

Najczęściej zaczerwienienia są podrażnieniami wywołanymi przez zamknięcie skóry pod pieluszką, a zaostrzają je kontakt z moczem i kałem oraz infekcje.

Żeby im zapobiec, należy zadbać o dopływ powietrza, unikać wilgoci i stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne.

Baby - Atopic Skin

Należy podjąć zatem kilka środków ostrożności:

  • Często przewijać dziecko,
  • Każdorazowo po wymianie pieluszki przemywać dziecko za pomocą łagodnego środka do higieny, bez mydła, co będzie bezpieczne dla skóry dziecka (produkty zbyt podrażniające uszkadzają barierę skóry),
  • Dokładnie i łagodnie osuszać skórę, szczególnie w miejscu fałd skórnych,
  • Po każdej zmianie pieluszki stosować wodny roztwór o działaniu antybakteryjnym (gwarantujący bezpieczeństwo), który będzie łagodził, izolował i odbudowywał naskórek pupy dziecka, ułatwiając jednocześnie zanikanie zaczerwienień.
  • Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli zaczerwienia nie znikną.

CZYM SĄ POWODOWANE ZACZERWIENIENIA WOKÓŁ UST?

Podrażnienia skóry wokół ust charakteryzują się zaczerwienieniami, drobną wysypką, suchą i szorstką skórą. Wynikają one z maceracji skóry śliną po częstym używaniu smoczka, bawieniu się pluszakiem lub ząbkowaniu. 

Enzymy obecne w ślinie, amylazy, są czynnikiem pogarszającym podrażnienia wokół ust. Utrzymywane lub pogarszane przez zimno i wiatr, podrażnienia te zaostrzają się zimą.

  • Niemowlęta nigdy nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

  • Skóra małych dzieci wymaga specjalnej wysokiej ochrony, dającej najlepszą gwarancję bezpieczeństwa. 

 

Ochrona skóry dziecka przed słońcem

Obserwuj uważnie miejsca zwiększonego ryzyka, takie jak twarz, usta, pupa i wszystkie miejsca z fałdkami skóry.

Nie ulegaj pokusie leczenia na własną rękę dzieci i niemowląt, konsultuj się zawsze z farmaceutą lub pediatrą.

Nie zakładaj dziecku bezpośrednio na skórę ubrań z wełny lub materiałów syntetycznych. Pierz często pluszaki. Unikaj w domu dywanów i wykładzin, stanowiące skupisko alergenów.

Zadbaj o to, by powietrze w pomieszczeniach, w którym przebywa dziecko, nie było zbyt suche i by temperatura otoczenia nie przekraczała 19–20 stopni.

 

Your Skin - Children

Mycie jest wyjątkowym momentem, wykorzystaj to!

Aby uniknąć stresu i pośpiechu, przygotuj wszystko, czego potrzebujesz, przed rozpoczęciem mycia. W ten sposób będziesz mogła poświęcić czas wyłącznie swojemu dziecku. Wszystkie używane produkty do higieny i pielęgnacji muszą być bezpieczne.

Do ciała i włosów:

Myj dziecko delikatnie, używając łagodnego produktu do higieny, bez mydła, wybierając środek, który zachowuje równowagę skóry i nie szczypie w oczy. Delikatnie wytrzyj dziecko. Skóra głowy oraz włosy dziecka muszą być myte co 2 lub 3 dni. Wybierz łagodny szampon, który nie szczypie w oczy i zachowuje równowagę skóry i włosów malucha. Spłucz delikatnie włosy, uważając, by woda miała odpowiednią temperaturę, a strumień był niezbyt mocny. Przy starszym dziecku pomyśl o sprayu bez spłukiwania do rozplątywania włosów, ułatwi to czesanie. Po każdej kąpieli nawilżaj skórę dziecka odpowiednim preparatem.

Do twarzy i oczu:

Umyj twarz dziecka, używając płatka bawełnianego z odpowiednim środkiem higienicznym, bez mydła. Z powodów praktycznych oraz w celu uniknięcia kontaktu z twardą wodą używaj płynu micelarnego, chusteczek dermatologicznych lub mleczka do ciała bez spłukiwania.

Do rąk:

Myjące chusteczki dermatologiczne pozwolą umyć ręce dziecka tak często, gdy będzie taka potrzeba.

Do przewijania:

Przy każdym przewijaniu umyj dokładnie pupę dziecka, używając łagodnego produktu do higieny bez mydła w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń, nadmiaru roztworu wodnego lub kremów ochronnych. Wysusz następnie delikatnie miejsca fałd. Z powodów praktycznych oraz w celu uniknięcia kontaktu z twardą wodą używaj płynu micelarnego, chusteczek dermatologicznych lub mleczka do ciała bez spłukiwania. A dla mam, które wolą produkty do spłukiwania, dobry będzie łagodny żel myjący, bez mydła, dostosowany do skóry dziecka.

Baby in a bath

Skóra dziecka jest delikatna. Musi nauczyć się bronić przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą ją podrażniać. Dlatego żeby ją chronić, należy nakładać codziennie nawilżający produkt do pielęgnacji, bezpieczny i dobrze tolerowany.

Jeżeli dziecko ma skórę normalną, używaj na co dzień lekkiego mleczka nawilżającego, które będzie odżywiać i chronić jego skórę.

Dla bardziej suchej skóry należy wybrać produkt natłuszczający - krem chłodzący, wysoce odżywiający, który odnowi funkcję „bariery” i przyniesie natychmiastową ulgę. Nazwa „krem chłodzący” („cold cream”) oznacza gęstą formułę, półzamkniętą. Nazwa wzięła się stąd, że pierwsze kremy chłodzące powodowały uczucie zimna przy nakładaniu ich na skórę. Dzisiaj kremy chłodzące nowej generacji posiadają te same właściwości natłuszczające i nawilżające co tradycyjne, ale z łagodniejszą innowacyjną strukturą wnoszącą dużą wygodę w stosowaniu i chroniącą przed zewnętrznymi podrażnieniami.

Baby - Mom putting cream

PORADY DLA NIEMOWLĄT O SKÓRZE BARDZO SUCHEJ I ATOPOWEJ

Zasięgnij porady dermatologa i stosuj się do poniższych  wskazówek, poprawiających jakość życia niemowląt ze skórą atopową::

 

  • Kąp dziecko codziennie lub co 2 dni w wodzie o umiarkowanej temperaturze (ok. 36 stopni, skóra sucha nie toleruje gorącej wody), stosując środki do mycia bez mydła.
  •  Te ostatnie mają tendencję do wysuszania i podrażniania skóry dziecka.
  • Myj dziecko, używając łagodnego produktu do higieny, bez mydła, bez perfum, gwarantującego bezpieczeństwo i tolerancję, który będzie łagodnie mył, łagodził świąd i zapobiegał stanom suchości, ograniczając namnażanie się mikroorganizmów odpowiedzialnych za zwiększanie się suchości skóry.
  • Osusz skórę dziecka z dużo ostrożnością, przykładając ręcznik do skóry – bez pocierania. Zwracaj szczególną uwagę na fałdy skóry.
  • 1-2 razy dziennie nakładaj obficie na skórę dziecka odżywczy balsam pielęgnacyjny, gwarantujący bezpieczeństwo i tolerancję, który będzie chronił skórę, łagodził swędzenie, zapobiegał suchości, wzmacniał uszkodzoną barierę skóry oraz ograniczał rozmnażanie się mikroorganizmów powodujących nawroty egzemy
  • Ubieraj dziecko najlepiej w ubrania z bawełny – inne materiały (szczególnie wełna i materiały syntetyczne) mogą podrażniać jego skórę.
  • Wybieraj łagodny proszek do prania i uważaj, by nie używać go za dużo. Może to sprawić, ze skóra dziecka stanie się jeszcze bardziej wrażliwa. Nie zapominaj wyprasować prania, ubrania będą łagodniejsze w dotyku.
  • Zadbaj, aby temperatura pokojowa w mieszkaniu i w pokoju dziecka nie była zbyt wysoka (19–20°C). Inaczej może to spowodować wysuszanie powietrza i szkodzić skórze dziecka.
  • Dr Michèle Sayag, allergologist
    Michèle Sayag, Alergolog.

    Pytanie internauty: Jak można leczyć i zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry?

     

    Środki zapobiegawcze stosuje się w przypadku dzieci „zagrożonych”, a mianowicie dzieci z co najlepiej unikać kontaktu ze zwierzętami w ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka. Jeśli chodzi o leczenie, ogniska wyprysku należy leczyć jak najwcześniej za pomocą leków przeciwzapalnych. Zmiany bariery skórnej należy dodatkowo codziennie nawilżać.

    Michèle Sayag, Alergolog.
  • Dr Michèle Sayag, allergologist
    Michèle Sayag, Allergist.

    Pytanie internauty: Mój dwuletni syn ma wyprysk atopowy. Jakie kosmetyki pielęgnacyjne i oczyszczające będą dla niego najlepsze?

    1) Oczyszczaj skórę dziecka za pomocą delikatnych płynów lub olejków do kąpieli bez dodatku mydła;
    2) Stosuj miejscowe leczenie przeciwzapalne wyprysku (np. kortykosteroidami) zgodnie z zaleceniami lekarza, by uniknąć pogorszenia stanu skóry dziecka;
    3) Stosuj nawilżające emolienty na objętym atopią obszarze skóry dziecka co najmniej raz dziennie. Aplikuj je także w okresie remisji by zapobiec nawrotom.

    Michèle Sayag, Allergist.

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra niemowląt i dzieci

ABCDerm dermatologiczne bezpieczeństwo

ABCDerm Gel moussant

(47 opinii)

Łagodny żel myjący dla dzieci i niemowląt, do włosów oraz całego ciała.

Dla kogo?

Niemowlęta, Dzieci

BIODERMA zdjecie produktu, ABCDerm Change intensif 75g, krem ochronny przeciw pieluszkowym podraznieniom skory dziecka

Pielęgnacja uzupełniająca

Specjalistyczna ochrona skóry niemowląt i dzieci

ABCDerm dermatologiczne bezpieczeństwo

ABCDerm Change intensif

(Brak opinii)

Krem ochronny przeciw pieluszkowym podrażnieniom skóry.

Dla kogo?

Niemowlęta

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra niemowląt i dzieci

patent SKIN BARRIER THERAPY™

ABCDerm Hydratant

(2 opinii)

Łagodna emulsja ultra-nawilżająca dla dzieci i niemowląt.

Dla kogo?

Niemowlęta, Dzieci

Photoderm Kid Spray SPF 50+

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Skóra niemowląt i dzieci

patent CELLULAR BIOPROTECTION™

Photoderm KID Spray SPF 50+

(13 opinii)

Ochronny spray dla dzieci polecany przez pediatrów

Dla kogo?

Dla całej rodziny (dzieci powyżej 12. miesiąca życia)